metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Neděle, 17. února 2019. Svátek má Miloslava.
Trojmezí
Větší foto
Trojmezí | foto: Petr Vilgus - Wikimedia Commons

Zeleň v Trojmezí nahradí bytovky

30. srpna 2018  6:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Zástavbou kontroverzního brownfieldu chce Praha řešit problém s nedostatkem bydlení.

Rozsáhlý volný prostor na území desáté, jedenácté a patnácté městské části, jehož součástí je chráněné území Meandr Botiče či Přírodní park Hostivař-Záběhlice, považují místní za nedotknutelnou oázu. Na boji proti zástavbě takzvaného Trojmezí si postavila kariéru řada zdejších politiků, o slovo se v minulosti hlásil také stejnojmenný občanský spolek. Nyní se zdá, že o osudu kontroverzního území o rozloze asi sto hektarů rozhodl pražský magistrát. Ten totiž brownfield vytipoval jako jednu z více než padesáti lokalit, kde má v budoucnu vzniknout takzvané dostupné bydlení.

„Jedná se o nevyužívané a zanedbané území, které má zároveň dobrou dopravní dostupnost a také ohromný potenciál. Město potřebuje vlastní dostupné byty, jež může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří ne- jsou schopní zaplatit běžný komerční nájem,“ říká radní pro správu majetku Karel Grabein Procházka.

Zástavba Trojmezí

  • O stavbě jednali radní také v říjnu 2015. Návrh změny využití pozemků, na nichž chtěl developer stavět domy, školy a obchody, ale radní zamítli. 
  • Místní situace se nejvíce vyhrotila před zhruba sedmi lety. Zaměstnanci firmy najaté jinou developerskou firmou k ostraze bránili místním ve vstupu do parku. Šlo o protestní gesto.

Proti developerům, kteří zde chtěli v minulosti stavět, se stavěla nejen radnice, ale i magistrátní opozice. Město nyní vlastní asi čtyřicet procent potřebných pozemků, na zbytek musí odbor hospodaření s majetkem zpracovat analýzu a začít pracovat na jejich výkupu. 

Magistrát místní chlácholí tím, že cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku. Ten má vedle bydlení zajistit také dostatečnou občanskou vybavenost, zachovat zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. 

„Bydlení bude sloužit mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které naše město nutně potřebuje, ale nedokáže je zaplatit,“ doplňuje náměstek primátorky Petr Dolínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám