metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Větší foto
Trojmezí | foto: Petr Vilgus - Wikimedia Commons

Zeleň v Trojmezí nahradí bytovky

  6:24
Zástavbou kontroverzního brownfieldu chce Praha řešit problém s nedostatkem bydlení.

Rozsáhlý volný prostor na území desáté, jedenácté a patnácté městské části, jehož součástí je chráněné území Meandr Botiče či Přírodní park Hostivař-Záběhlice, považují místní za nedotknutelnou oázu. Na boji proti zástavbě takzvaného Trojmezí si postavila kariéru řada zdejších politiků, o slovo se v minulosti hlásil také stejnojmenný občanský spolek. Nyní se zdá, že o osudu kontroverzního území o rozloze asi sto hektarů rozhodl pražský magistrát. Ten totiž brownfield vytipoval jako jednu z více než padesáti lokalit, kde má v budoucnu vzniknout takzvané dostupné bydlení.

„Jedná se o nevyužívané a zanedbané území, které má zároveň dobrou dopravní dostupnost a také ohromný potenciál. Město potřebuje vlastní dostupné byty, jež může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří ne- jsou schopní zaplatit běžný komerční nájem,“ říká radní pro správu majetku Karel Grabein Procházka.

Zástavba Trojmezí

  • O stavbě jednali radní také v říjnu 2015. Návrh změny využití pozemků, na nichž chtěl developer stavět domy, školy a obchody, ale radní zamítli. 
  • Místní situace se nejvíce vyhrotila před zhruba sedmi lety. Zaměstnanci firmy najaté jinou developerskou firmou k ostraze bránili místním ve vstupu do parku. Šlo o protestní gesto.

Proti developerům, kteří zde chtěli v minulosti stavět, se stavěla nejen radnice, ale i magistrátní opozice. Město nyní vlastní asi čtyřicet procent potřebných pozemků, na zbytek musí odbor hospodaření s majetkem zpracovat analýzu a začít pracovat na jejich výkupu. 

Magistrát místní chlácholí tím, že cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku. Ten má vedle bydlení zajistit také dostatečnou občanskou vybavenost, zachovat zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. 

„Bydlení bude sloužit mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které naše město nutně potřebuje, ale nedokáže je zaplatit,“ doplňuje náměstek primátorky Petr Dolínek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy