metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Větší foto
Úřad městské části Praha 5 | foto: Wikimedia Commons

Zelení a Piráti ukončili koaliční smlouvu na Praze 5

  12:44
Zastupitelský klub Strany zelených (SZ) a Pirátů v Praze 5 odsouhlasil definitivní ukončení koaliční smlouvy s TOP 09 a ČSSD. Novinářům to dnes řekl místostarosta Lukáš Budín (SZ). O odchodu z koalice informovali zelení již minulý týden, kdy uvedli, že důvodem je špatné hospodaření a fungování radnice.

Podle Budína bude muset radnice z rezervy vzít na svůj chod letos až 290 milionů korun. Starosta Radek Klíma (TOP 09) již minulý týden označil tvrzení SZ za účelová.

„Náš zastupitelský klub v pondělí večer definitivně potvrdil odchod z koalice. Hlasování bylo jednomyslné. K usnesení jsme navíc přidali, že se jedná kromě zmíněných důvodů i o problematické fungování pana starosty Klímy,“ řekl Budín. Podle něj se SZ dnes zúčastní domluveného dohodovacího řízení, na něm však prý pouze koaličnímu partnerovi oznámí svůj odchod z koalice.

Koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s podporou Pirátů měla v zastupitelstvu většinu - 25 ze 45 hlasů. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po loňských volbách zhroutila rada.

Vrátí se ODS?

Jak bude vypadat nová koalice v Praze 5, zatím není jasné. V nové radě by nemusela být ČSSD ani TOP 09, a naopak by se vrátila opoziční ODS.

Podle Budína je důvodem rozpadu koalice špatná komunikace ze strany starosty a špatné hospodaření městské části. „Kromě plánovaných 120 milionů bude letos nutné vzít z rezervy dalších 170 milionů,“ řekl Budín.

Špatně hospodaří radnice podle místostarosty v oblasti privatizace bytů a zbytečně vydává peníze i na bezpečnost. „Bezpečnost je nutná, ale způsob, jakým vynakládá radnice finance, je neefektivní,“ řekl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek