metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Ve čtvrtek to byl přesně rok, co se Fidel Castro naposledy objevil na veřejnosti. | foto: Profimedia.cz

Zemřel Fidel Castro, množí se zvěsti v hispánském světě. Ambasáda v Praze to popírá

  9:42,  aktualizováno  10:38
Fidela Castra „pohřbila“ již anglická verze Wikipedie. V Havaně se totiž dnes měla údajně uskutečnit tisková konference, na kterou měli být pozváni tamní i zahraniční novináři. Téma setkání však nebylo zveřejněno, množí se tak zvěsti o smrti kubánského vůdce Fidela Castra, který se již rok neukázal na veřejnosti.

Se spekulacemi o domnělé smrti přišly webové servery Diario de las Américas a Diario de Cuba. V této souvislosti oba internetové deníky uvádějí, že zhruba 800 kubánských vojáků, kteří byli na cvičení ve Venezuele, se hromadně vracejí zpět na Kubu. Diario de Cuba se odvolává na své zdroje ve Venezuele. „Kubánští vojáci dostali rozkaz vrátit se zpět na ostrov,“ cituje Diario de Cuba bývalého venezuelského poslance Josého Briceňa.

Kubánská ambasáda v Praze však odmítla, že by se dnes v Havaně měla konat tisková konference jak pro kubánské, tak i zahraniční novináře. „Žádné oficiální informace o dnešní tiskové konferenci nemám, zaslechli jsme tyto zvěsti, jde však jen o spekulace zahraničních médií,“ řekl Metru kubánský konzul v Praze Ángel Gustavo Suárez Cordero. Později zprávu popřelo i tiskové centrum kubánského ministerstva zahraničí. „Nic z toho není pravda. Žádná tisková konference svolána nebyla,“ cituje kubánské ministerstvo zahraničí server Cubanet.org.

Diario de Cuba dále na svých stránkách uvádí, že kubánská vláda zakázala vstup na hřbitov Santa Ifigenia, kde se nachází hrobka Castrů.

Smrti Fidela Castra uvěřila i otevřená encyklopedie Wikipedie, její anglická verze u Castrovy biografie uvedla, že se jedná o článek o osobě, která nedávno zemřela. Po několika minutách však tuto informaci stáhla, píše chilská Cooperativa.cl.

Podle agentury AFP uplynul ve čtvrtek přesně rok, co se Fidel Castro neobjevil na veřejnosti ani při důležitých událostech poslední doby, které hýbají s karibským ostrovem, jako je například oznámení o znovuobnovení diplomatických vztahů s USA, i když ve svém domě přijal Castro několik zahraničních spojenců a objevil se na několika fotografiích, vždy však ve špatném fyzickém stavu, připomíná AFP.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek