metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 26 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Jakub Halík | foto: ČTK

Zemřel muž, který měl místo srdce čerpadla. Selhala mu játra

  9:44,  aktualizováno  12:50
První pacient na světě, který žil bez srdce jen s unikátní pumpou v těle, v sobotu nad ránem zemřel. "Příčinou bylo selhání jater," řekl dnes přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk, který se svým týmem muži nemocný srdeční sval s nádorem v dubnu odoperoval a nahradil ho přístrojem.

Se speciálními čerpadly sedmatřicetiletý hasič Jakub Halík žil zhruba 200 dní a čekal na transplantaci. Tu by podle Pirka v budoucnu mohlo do určité míry nahradit právě mechanické srdce.

"Ta čerpadla byla krásně přihojená, nebyla tam žádná infekce, vypadalo to perfektně. V tom příčina nebyla. Je to škoda, že se nedočkal srdíčka, když byl v tak dobrém stavu. Bohužel tak to ale je," řekl Pirk.

Byl to jediný člověk na světě, který neměl hmatatelný puls

Příčinou úmrtí, o němž informovaly deníky Aha! a Blesk, bylo podle Pirka selhání jater. "Nevíme proč. Odpověď na to, co se v játrech událo, budeme mít asi za tři týdny, až je vyšetříme mikroskopicky," upřesnil šéf kardiocentra.

Halík operaci podstoupil, protože měl rozsáhlý nádor srdce. Dvě čerpadla mu místo srdce v IKEM voperovali 3. dubna. Podobnou operaci před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Pacient po sedmi dnech ale zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili. Halík, který dřív pracoval jako hasič a záchranář, se po operaci stal prvním pacientem na světě, který neměl vůbec žádný hmatný pulz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek