metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Sobota, 5. prosince 2020. Svátek má Jitka.
Jindřich Kolben
Jindřich Kolben | foto: Profimedia.cz

Zemřel poslední svědek průmyslové éry, vnuk slavného Kolbena Jindřich

25. července 2013  17:39 Robert Oppelt
V neděli zemřel Jindřich Kolben, potomek slavné pražské průmyslnické rodiny. Bylo mu 87 let. Informovala o tom jeho rodina, která žije v německém Mnichově. Jeho život byl plný zvratů.

Před lety jsem se na konci rozhovoru s Jindřichem Kolbenem zeptal jeho manželky André, jestli pan Kolben chrápe. Stejně jako se zeptá postava uhlobarona Ptáčka ve hře Divadla Járy Cimrmana. Odpověď zněla "ano". Život Jindřicha Kolbena divadelní hru připomínal, ale komedie to moc nebyla. Spíš drama plné nečekaných zvratů. Takové, jaké dokáže napsat jen život.

Z továrníkova synka se stal vězněm v koncentračním táboře, ze kterého nakonec uprchnul. Bojoval v pluku generála Ludvíka Svobody, ale po válce mu jako člověku s německým občanstvím hrozil odsun. Místo studia na vysoké škole byl po komunistickém převratu obráběčem kovů v továrně. V té samé budově, kterou kdysi vybudoval jeho dědeček. Žádné nářky a stesky k němu ale nepatřily. Nosit jméno Kolben, to znamenalo v Praze pořádný závazek. Vždyť se do historie Prahy zapsalo poprvé již v roce 1896. To ve Vysočanech založil Jindřichův dědeček Emil, který sbíral zkušenosti v Americe u vynálezce Thomase Alvy Edisona, společnost Kolben a spol.

Geny se nezapřely, Jindřich byl machr přes letecké motory

Po řadě fúzí vznikla z jeho továrny společnost Českomoravská Kolben Daněk (ČKD), největší strojírenská firma v Československu, která vyráběla vše od zubařských křesel, přes lokomotivy či elektrárny, až po součástky pro bitevní lodě. Dědeček Emil zahynul v koncentračním táboře Terezín. Jeho otec Hanuš nepřežil Osvětim.

Jindřich Kolben se dokázal prosadit i v komunistickém Československu – stal se předním odborníkem na letecké motory. V září 1968 ale nechtěl být svědkem utužení komunistického režimu a emigroval do německého Mnichova. Továrna už jeho rodině dávno nepatří a patřit ani nebude. Jediné, co se Kolbenovým vrátilo zpět, je část vily na Vinohradech. Přesto se ale Jindřich do Prahy rád vracel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Král Šumavy byl škodlivější, než je epidemie koronaviru

Kachyňův Král Šumavy je stále hitem obrazovek.
vydáno 5. prosince 2020  5:03

Umění do roku 1989 sklízelo často úspěchy, když to, co je teď normální, prezentovalo jako zločin.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Penny z Teorie velkého třesku létá, popíjí a do toho vraždí

Letušku Cassandru hraje Kaley Cuoco. Strážce streamu
vydáno 4. prosince 2020  14:34

Letuška Cassandra v podání herečky Kaley Cuoco se probudí v hotelu s kocovinou a podříznutou mrtvolou milence vedle sebe. Začíná tak pro ni nová etapa...  celý článek

Po nehodě Joža Ráže jsem na sebe začal být opatrný, říká Vašo Patejdl

Vašo Patejdl
vydáno 4. prosince 2020  9:51

Hudebník a zpěvák Vašo Patejdl vydal v polovině listopadu album Moje československé Vianoce. Nejen o desce, na níž poskládal dvanáct svých autorských...  celý článek

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy