metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Další 3 fotografie v galerii
Anna Lottmann v červeném dresu. | foto: Ondřej MikaMetro.cz

Ženská lakrosová reprezentace se připravuje na mistrovství světa

  17:47
Lakros vznikl v Severní Americe mezi indiány před několika staletími. A právě do zámoří se před pár lety vydala také Anna Lottmann. Pětadvacetiletá reprezentantka přitom začala s lakrosem až v patnácti letech. Nyní ale patří k domácí špičce a se spoluhráčkami se připravuje na mistrovství světa.

„Předtím jsem hrála individuální sporty, kde to prostředí nebylo moc příjemné. Lakros je takový, že máme partu. Hrajeme sice pro zábavu, ale třeba právě v Americe se můžete dostat na jinou úroveň,“ říká studentka medicíny a dodává: „Do Ameriky bych poslala všechny naše holky, protože se potřebují trochu otrkat. Bylo to nejlepších pět let mého života.“

Nyní se Anna se spoluhráčkami ze tří pražských klubů dvakrát týdně v partě a téměř denně individuálně připravuje na mistrovství světa, které se hraje za rok v Anglii.

Pomáhá jim v tom zatím na dálku kouč Will Mraz, jehož rodina pochází z Čech, a přímo v Praze také jeho pravá ruka, Američanka Tierney Larson. Tu Will dřív trénoval.

Druhy lakrosu

Interkros: hraje se většinou v hale 4+1, téměř bezkontaktní, vhodný pro děti.

Fieldlakros: na fotbalovém hřišti, pro muže i ženy, které mají méně chráničů.

Boxlakros: jen pro muže, hraje se na hokejovém hřišti 5+1, hodně kontaktní.

„Vím o českém lakrosu, že není tak rozvinutý jako v USA. Vím, že si dříve vedl český národní tým celkem slušně a že se snažíte tento sport dále rozšiřovat. Byla jsem příjemně překvapená, na jak dobré úrovni jsou tu hráčky po technické stránce. Řada z nich by mohla hrát v USA,“ chválí dívky Larson.

Podle Anny Lottmann se všechny holky pod vedením Tierney víc snaží. „Americký přístup je, že se musí všechno dělat na sto procent,“ vysvětluje Anna.

Podobnou filozofii volí v tréninku i Anna Dočkalová, která má také zkušenosti z různých zemí světa. Bývalá hráčka se před třemi lety rozhodla založit nový lakrosový tým na Zbraslavi.

Kde lze v Praze hrát lakros

LCC Radotín, muži i ženy všech věkových kategorií (www.lcc-radotin.cz)

LC Jižní Město, muži i ženy všech věkových kategorií (www.lcjm.cz)

TJ Sokol Smíchov, muži i ženy různých kategorií (www.tjsis.cz/oddily/lakros)

TJ Malešice, muži všech věkových kategorií (www.malax.cz)

TJ Sokol Zbraslav, kluci a holky od 5 do 12 let (www.lacrossecoachanna.com)

„Do klubu jsem vložila nejen čas a energii, ale hlavně pozitivní přístup a nadšení, které strhlo okolí,“ nabízí Dočkalová cestu. Ze začátku se s dětmi soustředí na základní pohybové dovednosti a předává jim především podstatu a smysl lakrosu.

„Dbáme na týmovou spolupráci a maximální nasazení při trénincích a zápasech, což vychází od zakladatelů našeho sportu – indiánů. A to je na tom vlastně to nejhezčí: když se děti společně hýbou a baví,“ usmívá se trenérka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek