metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Další 1 fotografie v galerii
Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. | foto: Metro.cz

Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. V zahraničí jsou oblíbenější

  12:48
Parkovací stání, na kterých je kromě symbolu osobního auta také namalovaný nápis – ženy, najdete v tuzemsku pouze na jednom místě. Nachází se u restaurace fastfoodové sítě McDonald’s v Praze 9 u Mladoboleslavské dálnice. Ryze ženská stání jsou zde namalovaná již od jejího otevření před jedenácti lety. Ačkoliv zde tehdy stavaři na něžné pohlaví mysleli při budování speciálních stání pro auta, podle některých řidiček tak činili méně při budování vjezdu na parkoviště.

„Cože? To nemusím pro odjezd z parkoviště použít cestu kolem prodejního okénka?“ ptala se našeho redaktora žena ve středních letech, která dle svých slov sice obvykle parkuje na místech pro ženy, zároveň však opouští parkoviště vždy přes takzvaný McDrive. „Nejednou jsem si tam koupila ‚číze‘, kterého jsem ani nechtěla. Jen abych neprojela jen tak,“ smála se. 

Deník Metro oslovil několik dalších řidičů a řidiček, kteří se u fastfoodu u dálnice pravidelně stavují. Podobný omyl zažilo, nebo ho bylo svědkem, hned několik z nich. Obsluha restaurace ale nic podobného deníku Metro nepotvrdila. Sdílnější byl až mediální zástupce sítě McDonald’s Patrik Kozlík. „Nelze vyloučit, že k takovým případům, kdy řidič projede McDrivem bez objednávky, může ve výjimečných případech docházet,“ říká pro Metro Kozlík. 

Z ryze svých parkovacích míst u restaurace byla v minulosti řada žen velmi rozpačitá. I proto vedení fastfoodového řetězce opakovaně pro deník Metro přiznávalo, že je o ně naprosto mizivý zájem. Důvodem jejich zbudování však podle Kozlíka nebylo naznačovat, že by snad řidičky potřebovaly na parkování více místa. „Zkoušeli jsme, zda se naše zákaznice budou cítit bezpečněji, když budou moci zaparkovat přímo u vchodových dveří do restaurace. Šlo nám zejména o dobu večerního provozu, kdy se mohou ženy cítit ohroženy. Chtěli jsme jim nabídnout více osvětlené a přehledné místo. O toto opatření však nebyl tak velký zájem, abychom jej rozšiřovali dále,“ uvádí ředitelka PR a komunikace McDonald’s Zuzana Svobodová s tím, že mají stání pro ženy také nerozšířenou standardní šířku. 

Dalším z důvodů, proč se řetězec rozhodl piktogram automobilu s nápisem ženy nenamalovat i u jiných restaurací, byla také reakce některých mužů. Ti se měli při otevření restaurace stavět proti nápadu natolik negativně, že zde dokonce naschvál parkovali. 

Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. V zahraničí jsou...

Na rozdíl od Češek jsou pro rakouské či německé ženy stání označená symbolem panenky přirozenou součástí života. Nacházejí se zejména u dálničních motorestů, restaurací i nákupních center. Na rozdíl od těch pro Češky však bývají povětšinou výrazně širší. Blízko osvětleného vchodu ale bývají z důvodu bezpečnosti téměř vždy. „Při realizaci našich parkovacích míst pro ženy jsme vycházeli z normy ČSN 736056. Šířku stání si my nevymýšlíme,“ dodává Svobodová. 

Podle informací, jež deníku Metro v minulosti poskytl Ústřední automotoklub, je v případech parkovišť řetězců občerstvení či u obchodních domů a center možné normy lehce ignorovat. Jde totiž o soukromé pozemky a podobně, jako je složité odtud odtáhnout vrak, je naopak snadné porušit normy na šířku stání. Majitel si tak může určit, zda při zbudovávání parkoviště bude myslet na specifické skupiny motoristů, či se rozhodne je ignorovat. Více míst vyhrazených jen pro ženy přitom doporučují také evropské směrnice. Například v již zmíněném Německu jsou v některých spolkových zemích proto dokonce povinná.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek