metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát.
Další 1 fotografie v galerii
Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. | foto: Metro.cz

Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. V zahraničí jsou oblíbenější

26. února 2020  12:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Parkovací stání, na kterých je kromě symbolu osobního auta také namalovaný nápis – ženy, najdete v tuzemsku pouze na jednom místě. Nachází se u restaurace fastfoodové sítě McDonald’s v Praze 9 u Mladoboleslavské dálnice. Ryze ženská stání jsou zde namalovaná již od jejího otevření před jedenácti lety. Ačkoliv zde tehdy stavaři na něžné pohlaví mysleli při budování speciálních stání pro auta, podle některých řidiček tak činili méně při budování vjezdu na parkoviště.

„Cože? To nemusím pro odjezd z parkoviště použít cestu kolem prodejního okénka?“ ptala se našeho redaktora žena ve středních letech, která dle svých slov sice obvykle parkuje na místech pro ženy, zároveň však opouští parkoviště vždy přes takzvaný McDrive. „Nejednou jsem si tam koupila ‚číze‘, kterého jsem ani nechtěla. Jen abych neprojela jen tak,“ smála se. 

Deník Metro oslovil několik dalších řidičů a řidiček, kteří se u fastfoodu u dálnice pravidelně stavují. Podobný omyl zažilo, nebo ho bylo svědkem, hned několik z nich. Obsluha restaurace ale nic podobného deníku Metro nepotvrdila. Sdílnější byl až mediální zástupce sítě McDonald’s Patrik Kozlík. „Nelze vyloučit, že k takovým případům, kdy řidič projede McDrivem bez objednávky, může ve výjimečných případech docházet,“ říká pro Metro Kozlík. 

Z ryze svých parkovacích míst u restaurace byla v minulosti řada žen velmi rozpačitá. I proto vedení fastfoodového řetězce opakovaně pro deník Metro přiznávalo, že je o ně naprosto mizivý zájem. Důvodem jejich zbudování však podle Kozlíka nebylo naznačovat, že by snad řidičky potřebovaly na parkování více místa. „Zkoušeli jsme, zda se naše zákaznice budou cítit bezpečněji, když budou moci zaparkovat přímo u vchodových dveří do restaurace. Šlo nám zejména o dobu večerního provozu, kdy se mohou ženy cítit ohroženy. Chtěli jsme jim nabídnout více osvětlené a přehledné místo. O toto opatření však nebyl tak velký zájem, abychom jej rozšiřovali dále,“ uvádí ředitelka PR a komunikace McDonald’s Zuzana Svobodová s tím, že mají stání pro ženy také nerozšířenou standardní šířku. 

Dalším z důvodů, proč se řetězec rozhodl piktogram automobilu s nápisem ženy nenamalovat i u jiných restaurací, byla také reakce některých mužů. Ti se měli při otevření restaurace stavět proti nápadu natolik negativně, že zde dokonce naschvál parkovali. 

Ženská parkovací místa v Praze 9 jsou tuzemský unikát. V zahraničí jsou oblíbenější.

Na rozdíl od Češek jsou pro rakouské či německé ženy stání označená symbolem panenky přirozenou součástí života. Nacházejí se zejména u dálničních motorestů, restaurací i nákupních center. Na rozdíl od těch pro Češky však bývají povětšinou výrazně širší. Blízko osvětleného vchodu ale bývají z důvodu bezpečnosti téměř vždy. „Při realizaci našich parkovacích míst pro ženy jsme vycházeli z normy ČSN 736056. Šířku stání si my nevymýšlíme,“ dodává Svobodová. 

Podle informací, jež deníku Metro v minulosti poskytl Ústřední automotoklub, je v případech parkovišť řetězců občerstvení či u obchodních domů a center možné normy lehce ignorovat. Jde totiž o soukromé pozemky a podobně, jako je složité odtud odtáhnout vrak, je naopak snadné porušit normy na šířku stání. Majitel si tak může určit, zda při zbudovávání parkoviště bude myslet na specifické skupiny motoristů, či se rozhodne je ignorovat. Více míst vyhrazených jen pro ženy přitom doporučují také evropské směrnice. Například v již zmíněném Německu jsou v některých spolkových zemích proto dokonce povinná.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám