metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Ženy chtějí banku ve svých barvách

8. června 2018  14:44 Pavel Hrabica Metro.cz
Kolik mám na účtu? Rychlé internetové bankovnictví využívá stále víc Čechů.

Jak dorůstá mladší generace, přesouvá se ovládání bankovních účtů od počítače do mobilních telefonů. Z třicátníků, kteří mají vstup na internetovou banku, si takhle zjišťuje zůstatek na kontě polovina. V celé populaci, bez ohledu na věk, je to asi třetina klientů.

Co však odborníky na internetovou bezpečnost trápí, je fakt, že jen málokdo si láme hlavu se zabezpečením. „Bohužel stále zjišťujeme, že lidé se do banky přes mobil připojují přes wi-fi v kavárnách a na jiných místech,“ říká Tomáš Hládek, specialista České bankovní asociace na kyberbezpečnost. Ohrožují tím své peníze. Bezpečnost ale nezajistí ani nejmodernější přihlášení do mobilu přes biometrická data. Nemáte-li kvalitní antivirovou ochranu svého telefonu, může si šikovný hacker stáhnout například váš otisk prstu nebo naskenované oko. „Tvář nebo prst musíte totiž napoprvé někam v mobilu uložit, abyste se pak mohli opakovaně ke svým datům přihlašovat,“ připomíná Hládek. Tyto citlivé údaje lze v případě, že se připojíte k nezabezpečené veřejné wifině, zkopírovat a zcizit. Hládek proto doporučuje připlatit si v bance v rámci internetového bankovnictví za vyšší stupeň webové ochrany.

Ochrana je netrápí

30

  • Přibližně tolik procent dětí a starších školáků, kteří mají chytrý telefon, nepoužívá podle zjištění České bankovní asociace žádné zabezpečení prohlížeče při přístupu na internet. Další třetina netuší, jestli nějakou ochranu proti virům a hackerům mají. Přitom se jedná o skupinu budoucích častých uživatelů internetového bankovnictví. 

V souvislosti se stále častějším využíváním internetbankingu zpracovala agentura SC&C průzkum týkající se požadavků na tyto moderní služby. Ukázalo se, že pro spokojenost na elektronickém účtu jsou podle ředitelky průzkumu agentury Jany Hamanové důležité i banální maličkosti.

„Pětadvacet procent žen, které jsme oslovily, by uvítalo, kdyby si mohly svůj účet nějakým způsobem individualizovat a vylepšit,“ prozrazuje Hamanová. Například by si chtěly zvolit vlastní barvu, případně umístit do svého účtu fotografii dětí nebo rodiny. Nepřekvapí ale ani zjištění, že muže takový problém podle průzkumu vůbec netrápí. A kdo se podle průzkumu přihlašuje ke svému účtu častěji? Ti, kteří hlídají každou korunu a žijí od výplaty k výplatě, nebo movití klienti? „Ti druzí. Ten, kdo má napjatý rozpočet, nechce negativní zprávy vnímat,“ dodává Jana Hamanová.

Banky v počítači

  • Přehlednost internetového bankovnictví a jeho ovládání je při výběru banky důležité.
  • 57 procent Čechů má peníze nejméně ve dvou bankách.
  • Tři čtvrtiny uživatelů by uvítalo možnost sledovat zůstatky na účtech na jednom místě.
  • Většina Čechů si myslí, že internetové bankovnictví živé poradce nenahradí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám