metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Těhotenství (ilustrační foto)
Větší foto
Těhotenství (ilustrační foto) | foto: SXC

Ženy, které odkládají mateřství, často podléhají mýtům

12. ledna 2021  8:24 Pavel Hrabica Metro.cz
Jsou jich plná média. Tváře žen známé z časopisů i obrazovek se chlubí na sociálních sítích právě porozeným potomkem. Často se jedná o jejich první dítě a hlavně: populární matka v leckterém případě překročila čtyřicítku. Vytvářejí všeobecné povědomí, že vše je možné, nejednou naznačí, že za úspěchem stojí specializovaná reprodukční klinika. Sami odborníci na umělé oplodnění však bývají zdrženlivější.

„Často k nám přicházejí lidé, kteří očekávají, že se úspěšnost umělého oplodnění pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti procenty,“ upozorňuje Tomáš Bagócsi, specialista z reprodukční kliniky Reprofit. Podle jeho zkušeností je přitom šance, že žena ve věku do 35 let otěhotní po absolvování jednoho oplodňovacího cyklu, kolem dvaceti, maximálně třiceti procent. „Jakmile žena překročí hranici čtyřicítky, můžeme se bavit maximálně v jednotkách procent,“ hodnotí reálně situaci Bagócsi. Průměrný věk prvorodiček se v Česku už dávno vyšplhal nad 30 let věku.

Prvorodičky stárnou

  • Ideální věkové rozpětí pro otěhotnění je 22-24 let. Přitom už v roce 2001 dosahoval průměrný věk ženy, která porodila první dítě, více než 27 let. Třicítku překročily prvorodičky v roce 2010, aktuálně se blíží toto číslo k 31 letům.
  • Nejstarší prvorodičky má hlavní město, tady překračuje jejich průměrný věk 31 let. Nejmladší jsou maminky v Ústeckém kraji, kde se jejich „premiérový“ porodní věk pohybuje kolem 27 let.

O případném těhotenství by neměly páry přemýšlet až poté, co procestují svět, pořídí si ideální bydlení a zajistí kariéru. Lékaři se domnívají, že o rodičovství by měli mladí lidé uvažovat několik let dopředu a přizpůsobit tomu svůj životní styl. K osvětě by proto měl přispět i projekt Moje reprodukční zdraví, do kterého se chtějí zapojit i praktičtí lékaři.

„Jestliže se žena rozhodne, že chce mít dítě, a teprve na tom začíná pracovat, je to pozdě,“ vysvětluje Štěpán Machač, odborník na léčbu neplodnosti a garant projektu Moje reprodukční zdraví.

Po pětatřicátém roku se snižuje kvalita vajíček a šance na otěhotnění úměrně klesá. I proto má v současnosti v Česku problém s plodností přibližně každý šestý pár, nejen ti starší, než je 35 let. Mladí lidé žijí také v mylné představě, že pravděpodobnost přirozeného početí je v době ovulace až stoprocentní, což realitě vůbec neodpovídá.

Momentálně registrují v Česku kliniky IVF (in vitro fertilizace) stále více starších párů, které marně usilují o potomka klasickým způsobem. Navíc se za posledních deset let počet cyklů, které mají přinést ženě úspěch s početím, zdvojnásobil. Páry tak mnohdy absolvují dva i více oplodňovacích cyklů.

Děti ze zkumavky vyžadují dobré finanční zázemí rodičů

  • Jedno umělé oplodnění stojí desetitisíce korun.
  • Pojišťovny hradí tři cykly IVF. Čtyři, pokud bylo v prvních dvou pokusech použito pouze jedno embryo. To se týká žen mezi 22. a 39. rokem (u některých pojišťoven je horní věková hranice 40 let). Za léky doplatí až 13 tisíc korun.
  • Nad tuto věkovou hranici zaplatí žena zhruba 30 tisíc korun, podobnou částku pak za doprovodné léky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské tramvaje byly opraveny v Ostravě

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Dvojici retro tramvají nechal pražský dopravní podnik opravit externě.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

Vaše fotky z Prahy