metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv

Ženy se za vylepšená prsa už dávno nestydí

14. srpna 2018  16:33 Pavel Hrabica Metro.cz
Česko je „silikonová velmoc“ uprostřed Evropy. Ročně je zde provedeno 8 tisíc operací.

Někdo šetří na cestu kolem světa a někdo na plastickou operaci. Mezi ty nejžádanější se u nás řadí chirurgická úprava prsou. Ať již kvůli rekonstrukci po zhoubném onemocnění, kdy dochází k vytvoření nového prsu, nebo z estetických důvodů. Hlavně druhý případ je stále častější a ženy, které estetické vylepšení absolvují, ho už přestávají zapírat, právě naopak.

Kolik za nová prsa?

56

Tolik tisíc korun stojí zvětšení prsou v akci, jako nyní nabízejí některé kliniky. Jedná se jen o samotný chirurgický zákrok, s implantáty (podle druhu) vyjde operace na další desítky tisíc korun. Za anatomické implantáty zaplatí klientka od čtyřiceti tisíc korun výš. Celková úprava tak dosáhne až 100 tisíc korun.

Zajímavé ale je, že silikonové vylepšení poprsí už není záležitostí jen modelek, umělkyň nebo bohatých žen. „Do ordinací přicházejí ženy nejrůznějších profesí a sociálního statusu,“ říká známý český plastický chirurg Roman Kufa. Ročně absolvují chirurgové v celém Česku kolem osmi tisíc operací prsou všeho druhu.

Desítky tisíc dalších plastických zákroků pak směřují k vylepšení obličeje, nohou či břicha a dalších detailů. Ačkoliv je například plastika prsou většinou nejdražším zákrokem z výčtu plastických operací, cena je podle zkušenosti klinik estetické chirurgie v tomto případě až na čtvrtém místě. „Řada klientů je na operaci ochotná dlouho šetřit,“ svěřuje se se zkušenostmi Kufa. Podle něho rozhodně neplatí, že by si poprsí nechávaly vylepšovat jen movité zákaznice. Některé si neváhají na tento zákrok i půjčit. Nejčastějšími zákaznicemi jsou v českých klinikách ženy ze střední třídy.

Umělé poprsí už dávno není jen doménou mládí. Nejčastěji žádají o vylepšení podoby prsou ženy mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Výjimkou ale nejsou ani ženy ve středním, a dokonce seniorském věku. „Už jsem měl na operačním sále i dvaasedmdesátiletou zákaznici, která si nechávala zvětšit poprsí,“ říká plastický chirurg Lukáš Frajer.

Umělé poprsí nejlépe zpropagoval americký seriál

  • Za posledních pět let se množství operací prsou kvůli estetice i ze zdravotních důvodů zvýšilo v České republice z pěti na osm tisíc.
  • Nejslavnější nositelkou a současně propagátorkou uměle zvětšených prsou se stala americká herečka Pamela Andersonová v populárním seriálu Pobřežní hlídka.
  • V současnosti se při operacích používají implantáty již páté generace. Dříve se měnily po deseti až patnácti letech, dnes se lhůty prodlužují, případně nejsou nutné vůbec.
  • Velikostní řada silikonových výplní se pohybuje od 100 do 1000 mililitrů. Nejčastěji jsou žádané implantáty v rozmezí 200 až 300 mililitrů, což odpovídá velikosti zhruba 2.

Zatímco v devadesátých letech minulého století, kdy plastické operace poprsí v Česku startovaly, byly informace o zákroku pro mnoho žen tabu, dnes se to výrazně změnilo. „Už nemají obavy se prsy ve svém okolí pochlubit, plastickou operací se netají,“ konstatuje plastický chirurg Kufa. Zatímco dříve si objednávaly spíše menší, nebo střední velikost implantátů, dnes převládají náplně o velikosti kolem tří set mililitrů. Také je zřetelný odklon od výplní á la nafouklé míče, ženy stále častěji požadují přirozený tvar silikonových výplní. „Oblibu si získávají implantáty, které dokážou dlouhodobě udržet tvar poprsí a zachovat mu mladistvý vzhled,“ uzavírá lékař Kufa.

Technická vylepšení dnes umožňují ženám upravit prsy také pomocí odlehčených výplní, které jsou sice dražší, ale zato o třetinu lehčí. Odolávají proto výrazněji přirozené gravitaci, a pokles poprsí se proto značně zpomaluje. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám