metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Zimní posyp (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Zima byla mírná. Silničáři v roce 2015 spotřebovali 3800 tun soli

  10:33
Silničáři z Technické správy komunikací (TSK) v letošním roce v Praze zatím spotřebovali 3800 tun posypové soli. Do terénu museli vyjíždět třináctkrát, z toho nejčastěji v rámci preventivních posypů. Údaje za celou zimní sezónu ještě nejsou kompletní, pro silničáře totiž končí zima až 31. března. Informovala o tom mluvčí TSK Barbora Lišková.

„Kompletní vyúčtování bude až po skončení zimního období, a to nejdříve v polovině dubna. Zima je podle zákona počítána od 1. listopadu do 31. března,“ uvedla Lišková. K provedení takzvaného preventivního posypu na hlavních komunikacích vyjížděli silničáři šestkrát. Likvidační posyp museli udělat v případě těch nejdůležitějších komunikací třikrát, na ty další pak vyjížděli čtyřikrát. TSK vysílá sypače v takzvaných pořadích od prvního po třetí, a to podle důležitosti komunikací.

Z předběžných čísel pak vyplývá, že prosinec 2013 byl pro silničáře mírnější než ten v roce 2014. Zatímco předchozí zimu v prosinci užili 1643 tun soli, v té poslední to bylo 3674 tun. Zda však byla celkově letošní zima oproti té minulé mírnější, či nikoliv, nelze zatím říci - podle zákona ta letošní ještě neskončila.

Zatím se neví, kolik stála letošní zima

Pokud nesněží, vykonává TSK jinou činnost. „Pokud jsou příznivé klimatické podmínky, je prováděno čištění ulic v režimu letní údržby - pokud neuklízíme sníh a neprovádí se preventivní posyp, vyjíždějí samosběrné metací vozy,“ uvedla mluvčí.

Zimní údržba komunikací vyšla od listopadu 2013 do března 2014 na 543,5 milionu korun. To je v porovnání s předchozí zimou o zhruba 80 milionů korun méně, příčinou úspory bylo mírné počasí. Kolik stála ta letošní, zatím není jasné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy