metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

  13:58
„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.
Vědkyně Zdenka Sokolíčková na Špicberkách

Vědkyně Zdenka Sokolíčková na Špicberkách | foto: Elizabeth Bourne

Základem příběhu nového dokumentu Návštěvníci, který je nyní v kinech, je rozsáhlý vědecký výzkum o dopadu globalizace na obyvatelstvo. Sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková na něm pracovala v nejsevernějším městem na světě – Longyearbyenu na Špicberkách. „Připravovali jsme se hlavně nákupem tenkých a tlustých vlněných vrstev oblečení. Babička, která umí plést, je k nezaplacení,“ říká pro magazín EXTRA deníku Metro.

Využíváme příležitosti, kdy jste se s rodinou vrátila z polárních oblastí. Díky vám zavedeme čtenáře do míst, kde je mnohem větší zima. Jak ji přežít?
Tam jsem pochopila, že zima se tam dá přežít na dva způsoby. Buď se zazimujete někde na samotě daleko od civilizace, hledíte na polární záři, přikládáte do kamínek, žvýkáte sušené maso, vytahujete z pastí lišky a posloucháte, jestli nejde medvěd. Má to něco do sebe, ale není to pro každého. Druhá varianta je přežít zimu v pospolitosti. Zvete lidi na návštěvy a chodíte je navštěvovat. Jdete za kulturou. Jdete se projít, klidně i s čelovkou. Víc spíte, děláte věci pomaleji. Sdílíte jídlo. A u toho všeho věříte, že jednoho dne černota ustoupí tenkému proužku světla, které bude každý den zesilovat. Nakonec oslepnete v prvním paprsku slunce a víte, že jste přežili zimu.

To jsme začali, řekl bych, až poeticky, ale teď prakticky. Jak se na žití v ledových oblastech připravujete?
Připravovali jsme se hlavně nákupem tenkých a tlustých vlněných vrstev oblečení. V období polární noci nebo i u nás v zimě, kdy je méně světla, je dobré pravidelně užívat rybí tuk a doplňovat vitaminy a prvky podporující imunitu. Když je zima a tma, potřebuje člověk nějaký zdroj tepla nebo světla, ale pomáhají i „zdroje“ nemateriální, třeba čas na čtení nebo rozhovor s někým, koho máte rádi a kdo má rád vás.

Váš výzkum, který zaznamenali i filmaři, se zabývá změnami života na Špicberkách. Jak to tam vlastně vypadá?
Zajímalo mě, jak se lidem žije se zrychlující se změnou. Mění se vzorce počasí, otepluje se, tají ledovce, ubývá ledu, přibývá deště. Také jsem chtěla vědět, jak lidé vnímají přechod od hornictví k turismu a vědě a jak tyto změny ovlivňují život ve městě, včetně skladby obyvatel. Žijí zde lidé z celého světa, jsou občané více než padesáti zemí. Nejvíce jich je z Thajska, Švédska a Filipín. Je tam poměrně hodně dětí a mladých lidí, největší skupinou jsou lidé zhruba mezi 25 a 45 lety, naopak málo je starších lidí. Změny lidé vnímají velmi rozmanitě, na každého působí jinak s ohledem na to, v jaké je sám situaci, jakou má za sebou na ostrově minulost, kde pracuje, roli může hrát etnicita, národnost, věk, gender... Těžko se to zobecňuje. Je ale patrný pocit odcizení vůči místu, které se proměňuje velmi rychle a kde mají místní lidé minimální možnost vývoj ovlivňovat. Strategie pro Longyearbyen se vymýšlí v Oslo.

Jaká budoucnost tyto oblasti čeká?
Arktida bude v budoucnu čím dál důležitější, i s tím, jak bude s oteplením ubývat mořského ledu, což zkrátí námořní trasy. Arktické státy včetně těch aspirujících na vliv v Arktidě jako je například Čína, se budou zajímat o nerostné zdroje a suroviny, které v příznivějším klimatu bude rázem možné dolovat z hlubin. Doufám, že se nestane něco, co neekologickou těžbu v Arktidě znemožní, ale možná je to jen naivní přání. I pro přechod k udržitelnějším zdrojům energie bude třeba některé suroviny těžit, ale bylo by dobře, aby se to dělo s ohledem na prostředí včetně lidí, kteří v Arktidě žijí. Pokud jde přímo o Longyearbyen, odhaduju, že turismus bude spíš utichat, věda a vývoj technologií bude nabývat na významu.

Změna v myšlení

  • Antropoložka Zdenka s manželem, polárním ekologem, a jejich malými dětmi žila dva roky na Špicberkách. Pozorovala, jak se tam mění život.
  • Podle Sokolíčkové musí Češi vydržet v podpoře Ukrajině. „Ti z nás, kteří vyloženě nestrádají nedostatkem tepla a potravin, mohou současnou krizi využít jako příležitost k promyšlení našeho dosavadního životního stylu. Musíme mít doma 22 stupňů a půl hodiny se sprchovat? Musíme mít jahody v lednu? Potřebujeme každý rok nové oblečení? Vyhazovat jídlo? Pomůže nám to ke štěstí? Česku přeju stmelenější společnost a důstojnou osobu na Pražském hradě,“ zamýšlí se.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Provoz na D2 u Brna zastavila nehoda. Srazila se dvě nákladní auta

vydáno 16. dubna 2024  20:02

Provoz na dálnici D2 na devátém kilometru ve směru na Brno zastavila vpodvečer nehoda dvou nákladních vozů. Rozsypal se náklad. Z dálnice se sjíždí na...  celý článek