metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Hurá na houby!
Houbaři zažili v uplynulých dnech žně. Situace se ale rychle mění. | foto: SXC

Zima vyžene z lesů hřiby. Pozor na přemrzlé houby, mohou vás otrávit

30. září 2013  17:32 Tomáš Belica Metro.cz
Hřibovitých hub už letos z lesů v okolí Prahy zřejmě mnoho nepřineseme. Nesvědčí jim totiž současné nízké teploty. Houbařská sezona ale ještě definitivně není za námi. Na podzim můžete vyrazit do lesa na čirůvky, hlívy nebo václavky. Některým "houbařům" pak jistě neunikne, že se začátkem října začínají růst i halucinogenní lysohlávky.

"Mrazíky by neměly být problém pro podzimní houby. Rostou václavky, čirůvka fialová, čirůvky zemní růst teprve začnou, na podzim jsou to i mlženky a hlívy," potvrzuje mykolog Jan Borovička, který doporučuje houby sbírat spíše v lesích než na otevřených prostranstvích. Tam se totiž drží pro houby příznivější teploty. I proto Borovička kvůli střídajícím se teplotám radí dávat si pozor na to, co sbíráme. "Pokud houba opakovaně zamrzá a rozmrzá, je to stejné jako s jakoukoliv jinou potravinou – není to dobře. Pro houbaře z toho plyne, že houba musí být vizuálně v dobrém stavu," dodává.  

Jak potvrzuje také Sergey Zakharov z toxikologického informačního střediska, potíže mohou být i z jedlých hub. A to pokud jsou nedostatečně tepelně upravované, nebo byly dlouho a nevhodně skladované a jsou zkažené. "Obecně jsou houby těžce stravitelné a jejich trvanlivost je poměrně omezená. Pokud necháme houbová jídla delší dobu při pokojové teplotě, rychle se zkazí. Po požití takových hub může člověka postihnout nevolnost, zvracení a bolesti břicha," varoval Zakharov. Co se jedovatých hub týče, podle Zakharova se letos už deset lidí přiotrávilo muchomůrkou zelenou. Tu si lidé nejčastějí pletou se zelenými holubinkami, nebo žampiony.

Komentáře

Hlavní zprávy

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Za havárie aut mohou mobily, ale také moderní technologie

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  13:48

Těžká bouračka kamionu a osobních vozů na dálnici navozuje otázku: čemu se řidiči při jízdě věnují?  celý článek

Správa komunikací se pouští do klíčových oprav. Některým chybí termíny i objízdné trasy

Křižovatka v Újezdě byla dle radnice nebezpečná.
vydáno 17. října 2019  10:38

Kdo někdy jel přes hlavní křižovatku v Újezdě nad Lesy, ten dobře ví, proč je potřeba nepřehledný úsek opravit. Při přejíždění ze Staroújezdské ulice do...  celý článek

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku
vydáno 17. října 2019  8:20

Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám