metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Loď Hermes pro pražské bezdomovce | foto: Praha.eu

Zimní noclehárny pro bezdomovce skončily. Otevřou se zase až v prosinci

  18:39
Celoroční noclehárny s 345 lůžky zůstávají otevřené, ale ty zimní se pro bezdomovce už uzavřely. Z odhadovaných až tisícovky lidí bez domova je v zimě využívá asi 80 procent z nich.

Ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján řekl, že největší z celoročních nocleháren může přijmout 233 klientů. Je to loď Hermes, která kotví u Štefánikova mostu a v současné době ji využívá průměrně kolem 110 lidí.

„Kdyby bylo opravdu mrazivo, tak jsme schopni navýšit kapacitu v jídelně nebo společných prostorách, kde by lidé mohli přečkat noc aspoň na židli. Ale myslím, že už to nebude potřeba,“ řekl Ján.

Zimní noclehárny byly čtyři

Letošní zimu podobně jako loňskou hodnotí Ján z pohledu péče o lidi bez domova jako lehkou a bezproblémovou. Zimní noclehárny byly v provozu čtyři, už minulý týden se uzavřela v Hostivaři, v úterý ve Vysočanech, Michli a v Malešicích na Vackově. Celkem nabízely necelých 300 lůžek.

Obsazenost nocleháren hlídal tuto zimu nově speciální dispečink. „Věděli jsme, kde je plno a kde je volno. Klienty jsme tam posílali cíleně, aby nebloudili po Praze,“ sdělil ředitel Ján. Volná místa lidem na ulici doporučovali i terénní pracovníci. „Klienti nespali po nádražích, na lavičkách, v tramvajích. Bylo to zřetelně vidět,“ dodal.

Bezdomovci podle něj do nocleháren sami chtějí. „Mohou se vykoupat, dostanou najíst nebo čisté oblečení,“ uvedl Ján. Zároveň se jim tam dostane základního ošetření. Nemocní pak mohou na pár dní využít služeb azylového domu s ošetřovatelskou službou. „Chybí ale nemocnice pro bezdomovce,“ myslí si ředitel centra.

Praha bezdomovcům během uplynulé zimy zajistila téměř 52 tisíc noclehů. Za zimní opatření zaplatila 7,4 milionu korun, což je kvůli mírnému počasí výrazně méně, než se předpokládalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek