metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Performance art je okrajové umění.
Větší foto
Performance art je okrajové umění. | foto: NOEL MOLLOY

Živoucí výtvarné experimenty ovládnou Holešovice

9. května 2019  5:12 ANNA PORTEŠOVÁ
Mezinárodní festival Performance Crossings propukne ve středu 15. května v půdním prostoru Cross Clubu a Holešovické šachty. Akce zaměřující se na performance art už třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi výtvarníky a diváky.

O performance se v Česku příliš nemluví a jde o mnohými nepochopenou formu umění. „Celý festival vznikl kvůli nedostatku akcí podobného typu. Performance art je takové okrajové umění. Jsou to vlastně živé výtvarné experimenty. Zároveň je nám všem velmi blízká mezinárodní komunita umělců,“ říká jeden z organizátorů a kurátor prostoru Cross Attic Petr Dlouhý.

Kromě veřejné prezentace jde organizátorům i o široké setkání umělců z různých koutů světa.

Na festival přijede účinkovat čtyřicet umělců z dvaceti zemí a jejich pódiem se po dobu čtyř dnů stane Cross Attic, Holešovická šachta a v neposlední řadě i veřejný prostor. „Půda Cross Clubu je pro nás zajímavá svou mezioborovostí a otevřeností prezentovat takové formy umění, které nedostávají takovou podporu nebo jsou určeny pouze pro privilegované publikum,“ potvrzuje Dlouhý.

Festival je určen zkušeným i nezkušeným divákům performance. „Je určité množství umělců a tím, že jich bude vystupovat víc vedle sebe, vlastně vytváří více možností, jak si k performance najít vztah. Tento druh umění vyžaduje trochu jiný způsob přemýšlení, ve kterém jde hodně o diváka,“ popisuje Dlouhý. Pozorovatel údajně nesmí čekat na to, co mu umělec dá. Záleží na tom, co si z představení divák sám vezme. U některých účinkujících organizátoři totiž přesně nevědí, co od představení čekat, a stejně tak ani sami umělci. „Vzhledem k tomu, že je to forma velice nevyzpytatelná, bude výsledek překvapení i pro nás samé. Bude to takový zázrak, který vznikne v tom určitém prostoru. Každopádně si myslím, že každý divák najde něco, s čím se běžně nesetkává,“ láká organizátor.

Festival pomůže člověku uvědomit si i věci, které jsou za hranicemi jeho chápání a je třeba se na ně dívat z jiného úhlu. Ne vždy je pochopit lze a je to žádoucí.

Letošní program bude vyplněn řadou dlouholetých, zkušených performerů. „Přijede například Johannes Deimling z Německa, Paul Regan z Irska nebo Joey Chin ze Singapuru. Z české scény pak především zaujme David Helán, Miloš Šejn nebo Káča Olivová, která je mimo jiné nominována na cenu Jindřicha Chalupeckého,“ uvedl Dlouhý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám