metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Performance art je okrajové umění. | foto: NOEL MOLLOY

Živoucí výtvarné experimenty ovládnou Holešovice

  5:12
Mezinárodní festival Performance Crossings propukne ve středu 15. května v půdním prostoru Cross Clubu a Holešovické šachty. Akce zaměřující se na performance art už třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi výtvarníky a diváky.

O performance se v Česku příliš nemluví a jde o mnohými nepochopenou formu umění. „Celý festival vznikl kvůli nedostatku akcí podobného typu. Performance art je takové okrajové umění. Jsou to vlastně živé výtvarné experimenty. Zároveň je nám všem velmi blízká mezinárodní komunita umělců,“ říká jeden z organizátorů a kurátor prostoru Cross Attic Petr Dlouhý.

Kromě veřejné prezentace jde organizátorům i o široké setkání umělců z různých koutů světa.

Na festival přijede účinkovat čtyřicet umělců z dvaceti zemí a jejich pódiem se po dobu čtyř dnů stane Cross Attic, Holešovická šachta a v neposlední řadě i veřejný prostor. „Půda Cross Clubu je pro nás zajímavá svou mezioborovostí a otevřeností prezentovat takové formy umění, které nedostávají takovou podporu nebo jsou určeny pouze pro privilegované publikum,“ potvrzuje Dlouhý.

Festival je určen zkušeným i nezkušeným divákům performance. „Je určité množství umělců a tím, že jich bude vystupovat víc vedle sebe, vlastně vytváří více možností, jak si k performance najít vztah. Tento druh umění vyžaduje trochu jiný způsob přemýšlení, ve kterém jde hodně o diváka,“ popisuje Dlouhý. Pozorovatel údajně nesmí čekat na to, co mu umělec dá. Záleží na tom, co si z představení divák sám vezme. U některých účinkujících organizátoři totiž přesně nevědí, co od představení čekat, a stejně tak ani sami umělci. „Vzhledem k tomu, že je to forma velice nevyzpytatelná, bude výsledek překvapení i pro nás samé. Bude to takový zázrak, který vznikne v tom určitém prostoru. Každopádně si myslím, že každý divák najde něco, s čím se běžně nesetkává,“ láká organizátor.

Festival pomůže člověku uvědomit si i věci, které jsou za hranicemi jeho chápání a je třeba se na ně dívat z jiného úhlu. Ne vždy je pochopit lze a je to žádoucí.

Letošní program bude vyplněn řadou dlouholetých, zkušených performerů. „Přijede například Johannes Deimling z Německa, Paul Regan z Irska nebo Joey Chin ze Singapuru. Z české scény pak především zaujme David Helán, Miloš Šejn nebo Káča Olivová, která je mimo jiné nominována na cenu Jindřicha Chalupeckého,“ uvedl Dlouhý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek