metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 25 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Performance art je okrajové umění.
Větší foto
Performance art je okrajové umění. | foto: NOEL MOLLOY

Živoucí výtvarné experimenty ovládnou Holešovice

9. května 2019  5:12 ANNA PORTEŠOVÁ
Mezinárodní festival Performance Crossings propukne ve středu 15. května v půdním prostoru Cross Clubu a Holešovické šachty. Akce zaměřující se na performance art už třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi výtvarníky a diváky.

O performance se v Česku příliš nemluví a jde o mnohými nepochopenou formu umění. „Celý festival vznikl kvůli nedostatku akcí podobného typu. Performance art je takové okrajové umění. Jsou to vlastně živé výtvarné experimenty. Zároveň je nám všem velmi blízká mezinárodní komunita umělců,“ říká jeden z organizátorů a kurátor prostoru Cross Attic Petr Dlouhý.

Kromě veřejné prezentace jde organizátorům i o široké setkání umělců z různých koutů světa.

Na festival přijede účinkovat čtyřicet umělců z dvaceti zemí a jejich pódiem se po dobu čtyř dnů stane Cross Attic, Holešovická šachta a v neposlední řadě i veřejný prostor. „Půda Cross Clubu je pro nás zajímavá svou mezioborovostí a otevřeností prezentovat takové formy umění, které nedostávají takovou podporu nebo jsou určeny pouze pro privilegované publikum,“ potvrzuje Dlouhý.

Festival je určen zkušeným i nezkušeným divákům performance. „Je určité množství umělců a tím, že jich bude vystupovat víc vedle sebe, vlastně vytváří více možností, jak si k performance najít vztah. Tento druh umění vyžaduje trochu jiný způsob přemýšlení, ve kterém jde hodně o diváka,“ popisuje Dlouhý. Pozorovatel údajně nesmí čekat na to, co mu umělec dá. Záleží na tom, co si z představení divák sám vezme. U některých účinkujících organizátoři totiž přesně nevědí, co od představení čekat, a stejně tak ani sami umělci. „Vzhledem k tomu, že je to forma velice nevyzpytatelná, bude výsledek překvapení i pro nás samé. Bude to takový zázrak, který vznikne v tom určitém prostoru. Každopádně si myslím, že každý divák najde něco, s čím se běžně nesetkává,“ láká organizátor.

Festival pomůže člověku uvědomit si i věci, které jsou za hranicemi jeho chápání a je třeba se na ně dívat z jiného úhlu. Ne vždy je pochopit lze a je to žádoucí.

Letošní program bude vyplněn řadou dlouholetých, zkušených performerů. „Přijede například Johannes Deimling z Německa, Paul Regan z Irska nebo Joey Chin ze Singapuru. Z české scény pak především zaujme David Helán, Miloš Šejn nebo Káča Olivová, která je mimo jiné nominována na cenu Jindřicha Chalupeckého,“ uvedl Dlouhý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám