metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Neděle, 16. června 2019. Svátek má Zbyněk.

Živý lidský řetěz vytyčil území, které chce Praha 10 prodat

  17:06aktualizováno  17:06
Asi osm desítek lidí vytvořilo dnes živý řetěz v proluce mezi ulicemi Krymská a Moskevská, aby demonstrovali, o kolik zelené plochy a veřejného prostoru místní přijdou, pokud radnice Prahy 10 vytyčený pozemek prodá. Happening s názvem Živá socha zorganizovalo občanské sdružení Start Vršovice spolu se studenty AVU.

Učastníci happeningu Živá socha | foto: ČTK

O pozemky má zájem developerská firma, která zde hodlá postavit administrativně-bytové centrum se zachováním části parku a náměstí. O prodeji bude v pondělí hlasovat zastupitelstvo městské části. "Proluka už několik let slouží jako veřejný prostor. Funguje tady galerie pod širým nebem, pořádáme tady sousedské akce. Obec to chce prodat a my bychom rádi, aby někdo zapracoval i připomínky lidí, kteří žijí v sousedství," uvedla Kateřina McCreary ze sdružení.

"Praha 10 má katastrofický podnikatelský přístup"

V proluce je přibližně polovina pozemků obecních a polovina patří developerské firmě Magnolia Invest. Území se nachází vedle hlavní vršovické třídy - Moskevské, kterou chce radnice revitalizovat. Severní část tvoří zelená plocha se vzrostlými kaštany, na konci pak stojí secesní dům architekta Osvalda Polívky, který je památkově chráněn. Radnice Prahy 10 ho již dvakrát neúspěšně nabízela v elektronické aukci. Na přelomu roku vyhlásila městská část výběrové řízení, v němž kromě domu nabídla i okolní pozemky. Uchazeči museli nabídnout minimálně 43 milionů korun. Magnolia Invest na podmínky přistoupila.

Podle architekta Karima Rachidi z Magnolia Invest ale jeho firma usilovala o odkup pozemků už dříve. "Ale Praha 10 má katastrofický podnikatelský přístup," řekl ČTK architekt, který prý už do projektu vložil minimálně 80 milionu korun. Jednání s městem se prý táhla pět let. Přístup radnice se změnil až v roce 2011, kdy se personálně obměnily některé odbory. Vloni na jaře město stanovilo zastavovací podmínky. Místní lidé si ale stěžují, že s nimi se o podmínkách zástavby nikdo nebavil.

"Bohužel s městem dohoda není možná, nerozumíme si," uvedla McCreary. "Nevíme, jaký bude objem budov, jaké bude celkové zpracování. My bychom chtěli naše aktivity provozovat dál, chtěli bychom tady náměstí," uvedla McCreary, která by ráda zachovala "vršovickost" Vršovic.

Autor:

Hlavní zprávy

Důvěryhodnost internetových médií zničili trollové a Rusko

Ilustrační snímek
vydáno 16. června 2019  6:12

Čechy většinou nezajímá, komu patří média. Důvěřují těm veřejnoprávním.  celý článek

Deziluze, Povaleč a NaKaši. Malé festivaly s velkým srdcem

Deziluze
vydáno 15. června 2019  16:15

Pohonem alternativních festivalů jsou hlavně mladí nadšenci.  celý článek

Jak se válčí s příbojem snů

Co narkoleptici ve spánku prožívají? Jejich noční můry zhmotnil v komiksu...
vydáno 15. června 2019  5:12

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na svá noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách spánku se zdá nejvíce...  celý článek

Kyj, betlém, Gabčík i ráj v lázních. To je Rajecká dolina

Lázeňský komplex v Rajeckých Teplicích
vydáno 14. června 2019  17:56

Nádherné prostředí v podhůří Malé Fatry stojí za návštěvu. Do oblasti Rajecké doliny dorazíte od českých hranic za hodinu autem, případně jsou časté spoje...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám