metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Střecha Radost s vyhlídkou na Prahu | foto: Archiv

Žižkovský mrakodrap ožije podle vzoru ze zahraničí

  5:45
Původně byl postaven jako kancelářská budova na zakázku Všeobecného penzijního ústavu. Po válce se stal sídlem revolučního odborového hnutí, po roce 1989 byl státem darován odborovým svazům. Poslední desítku let první československý mrakodrap chátral a veřejnost do něj jen tak nezavítala.

To změnili až noví majitelé, kteří dům v roce 2019 koupili a přejmenovali jej na Radost. Otevřeli v něm spolu s Aerofilms a festivalem Spectaculare butikové kino, zprovoznili střešní bar s vyhlídkou a prostorách domu pořádají pravidelné výstavy spolu s The Chemistry Gallery.

Technický stav domu je ale dlouhodobě neudržitelný, a tak teď připravují jeho rekonstrukci. „Při přípravách rekonstrukce jednáme s památkáři. Vše proběhne tak, abychom uchovali historickou hodnotu domu, ale zároveň umožnili jeho fungování v 21. století. Znamená to například, že z části několika stovek prázdných kanceláří vzniknou ubytovací jednotky,“ uvádí jeden z majitelů domu Marin Louda.

Butikové kino Přítomnost

Butikové kino Přítomnost

Majitelé domu se chtějí vydat cestou komunitního nájemního bydlení. Inspirovali se například u The Collective v Londýně. Vedle menších jednotek je v něm více než 900 m2 sdílených společenských prostor, které zahrnují společné kuchyně, prádelny a prostory pro setkávání a zábavu, wellness, tělocvičny, lázně, kinosál, knihovny nebo restaurace. Pořádají se tam lekce jógy, společné večeře, filmové večery nebo koncerty živé hudby.

Takový způsob bydlení bude velmi atraktivní pro mladé lidi, studenty, ale třeba i osamělé seniory. „Chceme jim nabídnout nájemní komunitní bydlení v domě s plným občanským vybavením. Vycházíme jak z funkcionalistických předpokladů domu, tak z úspěšných fungujících zahraničních projektů. Nájemníkům budou kromě vlastních ubytovacích jednotek k dispozici také velkorysé společné prostory pro práci, odpočinek i zábavu. Využijí knihovny, herny, terasu s grilem, wellness s bazénem, komunitní zahradu, venkovní fitness i salónky vhodné na coworking nebo společenské večery s programem. Myslíme samozřejmě taky na sdílená kola nebo automobily, které budou mít nájemníci k dispozici,“ uzavírá Louda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy