metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Dalších 6 fotografií v galerii
Vedoucí KC Vozovna Karel Kratochvíl | foto: PETR MACHAN – ARCHIV KC VOZOVNA

Žižkovský ráj pro šotouše má unikátní knihovnu. Obohatit ji můžete i vy

  18:47
Fanoušci městské hromadné dopravy, zbystřete. Máme pro vás zajímavý tip. Žižkovské Kulturní centrum Vozovna totiž dnes pokřtilo svou novou knihovnu. Ta je zaměřená na tramvaje a další kolejová vozidla. Na to, jakou četbu nabídne a které další aktivity pro milovníky MHD centrum pořádá, odpovídal deníku Metro vedoucí KC Vozovna Karel Kratochvíl.

Jak vznikl nápad na knihovnu?
Kulturní centrum Vozovna na Žižkově sídlí v bezprostřední blízkosti vozovny tramvajové. A protože sousedíme také s pobočkou Městské knihovny a máme blízko také k literatuře, bylo otevření takové tramvajové knihovničky v prostorách našeho foyer jen otázkou času.

Knihovna je pokřtěna po po Štěpánovi Šmehlíkovi. Přibližte prosím čtenářům, čím si to zasloužil.
Štěpán Šmehlík je současně řidič tramvaje, instruktor řidičů tramvají právě ve Vozovně Žižkov, žižkovský patriot a také soused KC Vozovna. Je naším velkým fanouškem a my se z jeho podpory těšíme. Chtěli jsme se mu tak odvděčit za neutuchající zájem o nás, tramvaje i Žižkov.

Štěpán Šmehlík se „svojí“ knihovničkou

Co čtenáři v knihovně najdou?
Literatury, která by se zaměřovala výhradně na tramvaje, zase tolik není. Rozšířili jsme proto záběr na všechna kolejová vozidla. To nám umožňuje po boku notoricky známých titulů jako Tramvaj do stanice touha Tennesseeho Williamse uložit i Vraždu v Orient expresu Agathy Christie, ale třeba i thriller o dívce, která je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze z pera Magdy Stachuly nebo humoristické čtení s názvem Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, kterou s podtitulem Konečně pravda o ženách, mužích a sexu sepsala Libuše Palková. Věříme, že dojde i na legendární Pohádky o mašinkách. To jsou ovšem jen první střípky, proto doufáme, že se i díky tomuto článku naše sbírka rozroste o další publikace. Pokud, vážení čtenáři Metra, máte doma nějakou takovou už přečtenou knížku, budeme moc rádi, když jí naším prostřednictvím potěšíte další zájemce nejen o tramvajovou literaturu.

V Kulturním centru Vozovna najdete i modelové kolejiště.

Jak bude fungovat půjčování knih?
Naše centrum je komorní místo setkávání, kam lidé chodí nejen za kulturními zážitky, jako jsou divadlo, koncerty nebo filmové projekce, ale prostě i jen tak pobýt, třeba u šálku dobrého pití v naší kavárně. A k tomu se skvěle hodí kniha do ruky. Ty jsou už teď volně k nahlédnutí a věříme, že pokud někoho zaujme tramvajový příběh nebo třeba obrázky a půjčí si takovou knížku i domů, po přečtení ji zase vrátí a dá tak šanci dalším čtenářům.

Do role řidiče se můžete vžít i díky reálnému pultu.

Jaké další aktivity kolem tramvají ještě nabízíte?
Jednou do měsíce pořádáme tramvajová povídání se zajímavými osobnostmi nad nevšedními tématy – naposledy u nás byl tramvaják a známý youtuber Rezistor, se kterým jsme probírali mimořádné události na trati, prostě bouračky. Ještě do konce roku si můžete u nás v sále prohlédnout dokumentární fotografickou výstavu Reného Kubáška ze života řidičů tramvají, ale už máme rozjednanou další výstavu, opět s tramvajemi. Tramvajemi se to hemží také v našem foyer, najdete tu modelové kolejiště, po kterém se prohání devítka, reálný pult vyříznutý ze stanoviště řidiče, mladí i velcí návštěvníci si tu můžou hlásit zastávky, zvonit, vypínat světla, čas nám ve Vozovně ukazují hodiny jak jinak než z tramvajového interiéru, a můžete si u nás i štípnout originální jízdenku s naším mottem: Kulturní centrum Vozovna – Vaše příští kulturní zastávka. 

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek