metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 6 fotografií v galerii
Vedoucí KC Vozovna Karel Kratochvíl | foto: PETR MACHAN – ARCHIV KC VOZOVNA

Žižkovský ráj pro šotouše má unikátní knihovnu. Obohatit ji můžete i vy

  18:47
Fanoušci městské hromadné dopravy, zbystřete. Máme pro vás zajímavý tip. Žižkovské Kulturní centrum Vozovna totiž dnes pokřtilo svou novou knihovnu. Ta je zaměřená na tramvaje a další kolejová vozidla. Na to, jakou četbu nabídne a které další aktivity pro milovníky MHD centrum pořádá, odpovídal deníku Metro vedoucí KC Vozovna Karel Kratochvíl.

Jak vznikl nápad na knihovnu?
Kulturní centrum Vozovna na Žižkově sídlí v bezprostřední blízkosti vozovny tramvajové. A protože sousedíme také s pobočkou Městské knihovny a máme blízko také k literatuře, bylo otevření takové tramvajové knihovničky v prostorách našeho foyer jen otázkou času.

Knihovna je pokřtěna po po Štěpánovi Šmehlíkovi. Přibližte prosím čtenářům, čím si to zasloužil.
Štěpán Šmehlík je současně řidič tramvaje, instruktor řidičů tramvají právě ve Vozovně Žižkov, žižkovský patriot a také soused KC Vozovna. Je naším velkým fanouškem a my se z jeho podpory těšíme. Chtěli jsme se mu tak odvděčit za neutuchající zájem o nás, tramvaje i Žižkov.

Štěpán Šmehlík se „svojí“ knihovničkou

Co čtenáři v knihovně najdou?
Literatury, která by se zaměřovala výhradně na tramvaje, zase tolik není. Rozšířili jsme proto záběr na všechna kolejová vozidla. To nám umožňuje po boku notoricky známých titulů jako Tramvaj do stanice touha Tennesseeho Williamse uložit i Vraždu v Orient expresu Agathy Christie, ale třeba i thriller o dívce, která je téměř posedlá pozorováním neznámého muže kamerou umístěnou na mazací tramvaji v Praze z pera Magdy Stachuly nebo humoristické čtení s názvem Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, kterou s podtitulem Konečně pravda o ženách, mužích a sexu sepsala Libuše Palková. Věříme, že dojde i na legendární Pohádky o mašinkách. To jsou ovšem jen první střípky, proto doufáme, že se i díky tomuto článku naše sbírka rozroste o další publikace. Pokud, vážení čtenáři Metra, máte doma nějakou takovou už přečtenou knížku, budeme moc rádi, když jí naším prostřednictvím potěšíte další zájemce nejen o tramvajovou literaturu.

V Kulturním centru Vozovna najdete i modelové kolejiště.

Jak bude fungovat půjčování knih?
Naše centrum je komorní místo setkávání, kam lidé chodí nejen za kulturními zážitky, jako jsou divadlo, koncerty nebo filmové projekce, ale prostě i jen tak pobýt, třeba u šálku dobrého pití v naší kavárně. A k tomu se skvěle hodí kniha do ruky. Ty jsou už teď volně k nahlédnutí a věříme, že pokud někoho zaujme tramvajový příběh nebo třeba obrázky a půjčí si takovou knížku i domů, po přečtení ji zase vrátí a dá tak šanci dalším čtenářům.

Do role řidiče se můžete vžít i díky reálnému pultu.

Jaké další aktivity kolem tramvají ještě nabízíte?
Jednou do měsíce pořádáme tramvajová povídání se zajímavými osobnostmi nad nevšedními tématy – naposledy u nás byl tramvaják a známý youtuber Rezistor, se kterým jsme probírali mimořádné události na trati, prostě bouračky. Ještě do konce roku si můžete u nás v sále prohlédnout dokumentární fotografickou výstavu Reného Kubáška ze života řidičů tramvají, ale už máme rozjednanou další výstavu, opět s tramvajemi. Tramvajemi se to hemží také v našem foyer, najdete tu modelové kolejiště, po kterém se prohání devítka, reálný pult vyříznutý ze stanoviště řidiče, mladí i velcí návštěvníci si tu můžou hlásit zastávky, zvonit, vypínat světla, čas nám ve Vozovně ukazují hodiny jak jinak než z tramvajového interiéru, a můžete si u nás i štípnout originální jízdenku s naším mottem: Kulturní centrum Vozovna – Vaše příští kulturní zastávka. 

Hlavní zprávy

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek