metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Úterý 6. června 2023. Svátek má Norbert
Prošlé potraviny (ilustrační foto) | foto: ČTK

Zkažené jídlo z obchodů nemizí. Jen mění etiketu

  8:01
Obchody si se zkaženými potravinami hlavu nelámou. Prodávají je zákazníkům klidně dál. Některé přepisují etikety výrobků.

Zapáchající kuře, plesnivou pomazánku i balíček sušených meruněk, ve kterém bují život. To vše jste mohli ještě před pár dny koupit v českých obchodech, ve kterých v poslední době vzrostl počet podobných případů.

Obchody klamou zákazníky

Jen za poslední týden narazili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) na dvacet případů, kdy prodejci klamali kupující. "Záměrně prodlužovali data spotřeby, uváděli jiný původ nebo složení výrobku," popisuje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Přibylo také obchodů, které vydávají zahraniční zboží za české. Zákazníci totiž na domácí produkty stále více slyší a jsou ochotni si za ně i připlatit.

Odkud výrobek pochází se zákazník nedoví

V jednom velkém plzeňském obchodu tak zákazníci mohli ještě minulý týden koupit uzenou makrelu, údajně z Česka. Ve skutečnosti šlo o výrobek z Polska. Nejednalo se o jedinou potravinu, u které byly ve zmíněném obchodě záměrně uvedeny mylné informace. Ve stejném obchodním řetězci, tentokrát v Praze 9, pak inspektoři objevili zavádějící etiketu na taveném sýru z Domažlic. Ten byl vyroben z jiných ingrediencí, než bylo vyrobeno na obalu.

Přestože se podobných případů za poslední dobu vyrojilo více, podle statistik potravinářské inspekce závadných potravin v obchodech v průměru oproti loňským rokům nepřibývá. Na druhou stranu jich ani neubývá. Lidé jsou o nich však lépe informovaní.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek