metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Dalších 11 fotografií v galerii
Stanice metra Nemocnice Krč | foto: Metroprojekt a.s.

Zkrácením déčka město ušetří. Stavět by se mohlo začít dříve

  12:11
Město loni kvůli nedostatku peněz odložilo výstavbu nové trasy metra. Přípravy se však opět rozjely na plný plyn. Metroprojekt navrhl městu varintu, která je zhruba o 10 miliard levnější. S projektem se zítra budou moci lidé seznámit v budově magistrátu.

Možná povede z Depa Písnice na Náměstí Míru, možná pouze na Pankrác. Jak přesně bude vypadat nová trasa metra linky D, zatím nikdo neví. Již zítra se však budou v budově magistrátu hlavního města Prahy projednávat vlivy této stavby na životní prostředí.

Město zvažuje levnější variantu

Projednání se může zúčastnit každý. "Na základě tohoto veřejného projednání, dokumentace, posudku a vyjádření k nim vydá odbor životního prostředí hlavního města své stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí, které je odborným podkladem pro následná správní řízení, jako je územní a správní řízení," vysvětluje mluvčí hlavního města Tereza Králová.

Stanice metra Pankrác

Stanice metra Pankrác

Stanice metra Olbrachtova

Stanice metra Olbrachtova

Přestože se posouzení vlivů stavby týká původně zamýšleného úseku z Depa Písnice na Náměstí Míru, zda tudy trasa povede není vůbec jisté. Město totiž šetří, a proto zvažuje novou variantu, díky které by ušetřilo přibližně deset miliard korun.

Bez strojvedoucích to nepůjde

Trasa metra linky D by podle ní vedla pouze z Písnice na Pankrác, kde by cestující dále pokračovali do centra "Céčkem". Kvůli úsporám by také sešlo z pořízení supermoderních souprav bez strojvedoucích, napájených shora a řízených počítačem centrálního dispečinku.

Stanice metra Nové Dvory

Stanice metra Nové Dvory

Stanice metra Náměstí Míru

Stanice metra Náměstí Míru

V případě levnější varianty by naopak byl na nové trase D využit stávající vozový park a stejné technologie, které fungují na současných třech trasách metra. V případě, že se město pro úspornější variantu rozhodne, urychlí se podle dopravního podniku také samotná výstavba metra.

Bude se stavět Depo Písnice?

Zatímco původní varianta za necelých 35 miliard korun počítala, že budou soupravy metra na trase D vyjíždět z Depa Písnice a končit na náměstí Míru, levnější varianta nepočítá ani s výstavbou zmíněného depa. To by se dostavělo až dodatečně. 

Stanice metra Náměstí Bratří Synků

Stanice metra Náměstí Bratří Synků

Stanice metra Libuš

Stanice metra Libuš

Stavba "Déčka" by podle společnosti Metroprojekt probíhala ve dvou etapách. Prvně by se stavělo na úseku Pankrác – Nové Dvory, posléze na úseku Nové Dvory – Depo Písnice.

Metro linky D

  • Nové metro ulehčí západnímu sektoru jižní části města od přemíry autobusů, které sváží lidi na metro linky C.
  • Jen ze zastávky Nemocnice Krč v ranní špičkové hodině odjíždí 141 autobusových spojů to znamená interval 25,5 sekundy.
  • V případě, že seměsto rozhodne pro dražší variantu, bude provozní délka metra linky D 10,6 kilometrů.
  • Pokud budou soupravy končit ve stanici Pankrác, bude trasa dlouhá 7, 9 kilometrů.
  • Levnější varianta by město vyšla na zhruba 24 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám