metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Během Štědrého dne návštěvníky zoo čekají i komentovaná krmení. Do nosu si dá i...
Během Štědrého dne návštěvníky zoo čekají i komentovaná krmení. Do nosu si dá i vydra severoamerická. | foto: Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Zlatá prasátka, živý betlém i exotická džungle. Takový bude Štědrý den v metropoli

23. prosince 2014  8:00 Marek Hýř Metro.cz
Vánočka voní po bytě, cukroví rychle ubývá z talířů, ale Ježíšek ne a ne dorazit. Praha však nabízí řadu možností, jak si čekání na dárky zpříjemnit. Program pro malé i velké si letos připravila zoologická zahrada, Chvalský zámek i tropický skleník Fata Morgana. Čekání na dárky si však můžete letos zkrátit i na bruslích nebo v plavkách.

Vánočka voní po bytě, cukroví rychle ubývá z talířů, ale Ježíšek ne a ne dorazit. Praha však nabízí řadu možností, jak si čekání na dárky zpříjemnit. Zlaté prasátko můžete konečně spatřit ve středu v pražské zoo. „Každý, kdo letos o Štědrém dnu zavítá do zoologické zahrady, určitě uvidí zlaté prasátko, tedy spíš zlatá prasátka,“ slibuje mluvčí zoo Jana Ondrejechová.

Štědrovečerní tabule pro tučňáky

Návštěvníci zoo  budou během dne moci nahlédnout do Rezervace Bororo, kde od 12 hodin na vlastní oči spatří bájné zvíře, které se zjevuje jen lidem, kteří čtyřiadvacátého drží půst. Vedení zoo nezapomnělo pro zvířátka přichystat i bohatou štědrovečerní výslužku. Komentovaná krmení jsou přichystána pro tučňáky, velbloudy nebo lachtany. Zoo má ve středu otevřeno do 14 hodin. 

Zvířátka potkáte ve středu i v areálu Stanice přírodovědců v Praze 5. Prohlídka terárií s exotickými plazy i venkovní voliéry s klokany či poník budou o Štědrý den zdarma.  Vánoční atmosféru můžete nasát i na Chvalském zámku. Na nádvoří uslyšíte vánoční písně a koledy a v kočárovně je pro návštěvníky připraven i živý betlém. Nezapomeňte si na zámek donést i lucerničku. Už několik dní zde plane pravé Betlémské světlo, které si každý může odnést.  Trochu jiná atmosféra na vás dýchne v Botanické zahradě. Tropický skleník Fata Morgana je ve středu otevřen od 9 do 14. Po celý den bude vstup zdarma. 

Štědrý den aktivně

Kdo dává přednost aktivnímu prožití Štědrého dne, ten může navštívit centrum vodní zábavy Aquadream v Barrandově. Vodní svět v Praze 5 má jako jediný aquapark v Praze otevřeno i o Štědrý den. Vodní hrátky si zde můžete užít od osmi do dvou. Čekat na Ježíška můžete i na bruslích. Nové kluziště vyrostlo v Mahlerových sadech na Žižkově. Ledová plocha o ploše 30 x 14 metrů bude přístupná každý den od 9 do 21 hodin. Součástí areálu je i půjčovna bruslí.

Kam na mši a bohoslužbu

Ve čtyřech desítkách pražských kostelů budou moci lidé na Štědrý den navštívit půlnoční bohoslužbu, poslechnout si koledy či půlnoční mši.

  • Na Staroměstském náměstí je připravena Česká mše vánoční od skladatele Jakuba Jana Ryby od 21 hodin.
  • O půlnoci je v katedrále sv.Víta  připravena půlnoční mše. Bude ji celebrovat kardinál Dominik Duka.
  • Půlnoční mše je připravena i v kostele sv. Václava na Smíchově. Mše pro rodiče sdětmi zde začíná v 16 hodin.
  • Mši pro rodiny s dětmi si od 16 hodin připravil i kostel Panny Marie Sněžné.
  • Ve deset večer je připravena bohoslužba se zpěvem koled i na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.
  • Vánoční bohoslužbu si přichystal na půlnoc i kostel sv. Havla. Před vchodem do kostela je připraven tradičně i dřevěný betlém.
  • V kostele sv. Josefa na Malé Straně je od 14.00 připraven vánoční koncert Ave Gratia Plena. Zazní mimo jiné Bach, Vivaldi či Mozart.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám