metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Během Štědrého dne návštěvníky zoo čekají i komentovaná krmení. Do nosu si dá i vydra severoamerická. | foto: Zoologická zahrada hl. m. Prahy

Zlatá prasátka, živý betlém i exotická džungle. Takový bude Štědrý den v metropoli

  8:00
Vánočka voní po bytě, cukroví rychle ubývá z talířů, ale Ježíšek ne a ne dorazit. Praha však nabízí řadu možností, jak si čekání na dárky zpříjemnit. Program pro malé i velké si letos připravila zoologická zahrada, Chvalský zámek i tropický skleník Fata Morgana. Čekání na dárky si však můžete letos zkrátit i na bruslích nebo v plavkách.

Vánočka voní po bytě, cukroví rychle ubývá z talířů, ale Ježíšek ne a ne dorazit. Praha však nabízí řadu možností, jak si čekání na dárky zpříjemnit. Zlaté prasátko můžete konečně spatřit ve středu v pražské zoo. „Každý, kdo letos o Štědrém dnu zavítá do zoologické zahrady, určitě uvidí zlaté prasátko, tedy spíš zlatá prasátka,“ slibuje mluvčí zoo Jana Ondrejechová.

Štědrovečerní tabule pro tučňáky

Návštěvníci zoo  budou během dne moci nahlédnout do Rezervace Bororo, kde od 12 hodin na vlastní oči spatří bájné zvíře, které se zjevuje jen lidem, kteří čtyřiadvacátého drží půst. Vedení zoo nezapomnělo pro zvířátka přichystat i bohatou štědrovečerní výslužku. Komentovaná krmení jsou přichystána pro tučňáky, velbloudy nebo lachtany. Zoo má ve středu otevřeno do 14 hodin. 

Zvířátka potkáte ve středu i v areálu Stanice přírodovědců v Praze 5. Prohlídka terárií s exotickými plazy i venkovní voliéry s klokany či poník budou o Štědrý den zdarma.  Vánoční atmosféru můžete nasát i na Chvalském zámku. Na nádvoří uslyšíte vánoční písně a koledy a v kočárovně je pro návštěvníky připraven i živý betlém. Nezapomeňte si na zámek donést i lucerničku. Už několik dní zde plane pravé Betlémské světlo, které si každý může odnést.  Trochu jiná atmosféra na vás dýchne v Botanické zahradě. Tropický skleník Fata Morgana je ve středu otevřen od 9 do 14. Po celý den bude vstup zdarma. 

Štědrý den aktivně

Kdo dává přednost aktivnímu prožití Štědrého dne, ten může navštívit centrum vodní zábavy Aquadream v Barrandově. Vodní svět v Praze 5 má jako jediný aquapark v Praze otevřeno i o Štědrý den. Vodní hrátky si zde můžete užít od osmi do dvou. Čekat na Ježíška můžete i na bruslích. Nové kluziště vyrostlo v Mahlerových sadech na Žižkově. Ledová plocha o ploše 30 x 14 metrů bude přístupná každý den od 9 do 21 hodin. Součástí areálu je i půjčovna bruslí.

Kam na mši a bohoslužbu

Ve čtyřech desítkách pražských kostelů budou moci lidé na Štědrý den navštívit půlnoční bohoslužbu, poslechnout si koledy či půlnoční mši.

  • Na Staroměstském náměstí je připravena Česká mše vánoční od skladatele Jakuba Jana Ryby od 21 hodin.
  • O půlnoci je v katedrále sv.Víta  připravena půlnoční mše. Bude ji celebrovat kardinál Dominik Duka.
  • Půlnoční mše je připravena i v kostele sv. Václava na Smíchově. Mše pro rodiče sdětmi zde začíná v 16 hodin.
  • Mši pro rodiny s dětmi si od 16 hodin připravil i kostel Panny Marie Sněžné.
  • Ve deset večer je připravena bohoslužba se zpěvem koled i na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.
  • Vánoční bohoslužbu si přichystal na půlnoc i kostel sv. Havla. Před vchodem do kostela je připraven tradičně i dřevěný betlém.
  • V kostele sv. Josefa na Malé Straně je od 14.00 připraven vánoční koncert Ave Gratia Plena. Zazní mimo jiné Bach, Vivaldi či Mozart.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy