metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota, 25. května 2019. Svátek má Viola.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

20. února 2019  16:28 Pavel Hrabica Metro.cz
Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.

Politici se konečně rozhoupali. Slibují, že lhůty nutné ke schválení staveb se s novým stavebním zákonem, který se rodí, zkrátí. Pozemků mají čeští developeři nakoupeno hodně, teď se dokonce mohou těšit na to, že města je víc pustí do zpustlých továrních pozemků či proluk. Svítá snad naděje, že vyroste víc bytů a klesne extrémní cena za metr čtvereční, hlavně ve velkých městech?

Sci-fi řešení na Žižkově

  • Zastupitel Filip Hausknecht v Praze 3 přišel s řešením nedostatku levných bytů. Nevyužívané „investiční byty“ navrhuje vyvlastnit.
  • V Amsterdamu a ve Vídni mají developeři povinnost část bytů ve velkých objektech vyčlenit pro dostupné bydlení.
  • V Česku bydlí ve vlastním přes 78 procent lidí. Například ve Vídni je poměr opačný. V nájemním bydlení žije 78 procent Vídeňanů.

„I kdyby byly hypotéky téměř nulové, zásadně by to dostupnost nového bydlení neovlivnilo,“ přiznává otevřeně Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group. Rozbíjí tak jeden z častých developerských nářků. Ceny bytů jsou podle něho opravdu vysoké. Ale i kdyby se najednou začalo stavět opravdu masově, byty podle něho levnější nebudou. „Zdražily stavební materiály i práce, řemeslníci zvedli ceny,“ argumentuje Kunovský. Když ne zlevnění, očekává s větší výstavbou spíše stagnaci cen nebo jejich pomalý růst. „Spíše se dá spoléhat na to, že lidem porostou i nadále platy a tím dosavadní růst cen částečně srovnají,“ říká Kunovský.

„Pokud by se nyní všechny uvažované stavby bytů povolily, stejně by je neměl kdo postavit,“ řekl deníku Metro David Jirušek, mluvčí společnosti FINEP. Stavební firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí. Signály o rychlejším procesu schvalování staveb je však podle Jiruška pozitivní zprávou. Ale zatím pouze zprávou. „V následujících měsících proto nelze počítat s tím, že by ceny na trhu nových bytů klesaly,“ myslí si David Jirušek.

O nižších cenách pochybuje také Evžen Korec, majitel společnosti EKOSPOL. „U některých druhů stavebních prací došlo už loni k meziročnímu nárůstu o desítky procent,“ vysvětlil deníku Metro. „Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo do připomínkového řízení nový stavební zákon teprve v lednu a s definitivním předložením do vlády počítá až v roce 2021,“ doplňuje Korec s tím, že tato legislativa žádné změny cen bytů v nejbližší době nepřinese. „Pokud by se ale podařilo zkrátit povolování ze současných deseti na pět let, mohlo by to byty zlevnit o deset procent,“ připouští. Není ale třeba čekat na nový zákon, myslí si tento developer. „Stačilo by zatím, kdyby radnice odblokovaly rozvojová území a tlačily na stavební úřady, aby rozhodovaly včas.

Jak vidí situaci například realitní kanceláře? „Návrh nového stavebního zákona vypadá skvěle, téměř z říše pohádek,“ říká Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda & Williams. Novela stavebního zákona by podle něho znamenala výrazně nižší administrativní náklady v přípravné fázi výstavby. „Pokud by ostatní parametry jako hodnota peněz a kupní síla či dostupnost hypoték zůstaly konstantní, k poklesu cen by nejspíš došlo,“ myslí si Svoboda. 

Platy nestíhají

10

Tolik tisíc korun stál v Praze metr čtvereční nového bytu před 25 lety. Teď vyjde v průměru na 72 tisíc korun.

8300

To byl průměrný český plat před 25 lety. Na byt se tak dalo teoreticky ušetřit za 84 měsíců. V roce 2018 by to při průměru 31 tisíc korun měsíčně trvalo už 162 měsíců.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Nevím, jestli lidi osloví čepice a SMS, říká politolog

Volební agitace láká spíš na negativní stránky EU.
vydáno 24. května 2019  5:47

„Nízká volební účast, nezájem o venkov a málo příběhů,“ tak komentuje pro deník Metro kampaň voleb do Evropského parlamentu politolog Jan Kubáček.  celý článek

Organický odpad jako poklad. Zbytků vás zbaví žížaly

Vermikompostér si můžete vyrobit doma.
vydáno 23. května 2019  17:43

Kompost s několika desítkami pilných žížal si jen málokdo představí jako designový doplněk domácnosti. O osvětu se se svou novou výzvou Žiju kompostyl...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám