metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

  16:28
Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.

Politici se konečně rozhoupali. Slibují, že lhůty nutné ke schválení staveb se s novým stavebním zákonem, který se rodí, zkrátí. Pozemků mají čeští developeři nakoupeno hodně, teď se dokonce mohou těšit na to, že města je víc pustí do zpustlých továrních pozemků či proluk. Svítá snad naděje, že vyroste víc bytů a klesne extrémní cena za metr čtvereční, hlavně ve velkých městech?

Sci-fi řešení na Žižkově

  • Zastupitel Filip Hausknecht v Praze 3 přišel s řešením nedostatku levných bytů. Nevyužívané „investiční byty“ navrhuje vyvlastnit.
  • V Amsterdamu a ve Vídni mají developeři povinnost část bytů ve velkých objektech vyčlenit pro dostupné bydlení.
  • V Česku bydlí ve vlastním přes 78 procent lidí. Například ve Vídni je poměr opačný. V nájemním bydlení žije 78 procent Vídeňanů.

„I kdyby byly hypotéky téměř nulové, zásadně by to dostupnost nového bydlení neovlivnilo,“ přiznává otevřeně Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group. Rozbíjí tak jeden z častých developerských nářků. Ceny bytů jsou podle něho opravdu vysoké. Ale i kdyby se najednou začalo stavět opravdu masově, byty podle něho levnější nebudou. „Zdražily stavební materiály i práce, řemeslníci zvedli ceny,“ argumentuje Kunovský. Když ne zlevnění, očekává s větší výstavbou spíše stagnaci cen nebo jejich pomalý růst. „Spíše se dá spoléhat na to, že lidem porostou i nadále platy a tím dosavadní růst cen částečně srovnají,“ říká Kunovský.

„Pokud by se nyní všechny uvažované stavby bytů povolily, stejně by je neměl kdo postavit,“ řekl deníku Metro David Jirušek, mluvčí společnosti FINEP. Stavební firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí. Signály o rychlejším procesu schvalování staveb je však podle Jiruška pozitivní zprávou. Ale zatím pouze zprávou. „V následujících měsících proto nelze počítat s tím, že by ceny na trhu nových bytů klesaly,“ myslí si David Jirušek.

O nižších cenách pochybuje také Evžen Korec, majitel společnosti EKOSPOL. „U některých druhů stavebních prací došlo už loni k meziročnímu nárůstu o desítky procent,“ vysvětlil deníku Metro. „Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo do připomínkového řízení nový stavební zákon teprve v lednu a s definitivním předložením do vlády počítá až v roce 2021,“ doplňuje Korec s tím, že tato legislativa žádné změny cen bytů v nejbližší době nepřinese. „Pokud by se ale podařilo zkrátit povolování ze současných deseti na pět let, mohlo by to byty zlevnit o deset procent,“ připouští. Není ale třeba čekat na nový zákon, myslí si tento developer. „Stačilo by zatím, kdyby radnice odblokovaly rozvojová území a tlačily na stavební úřady, aby rozhodovaly včas.

Jak vidí situaci například realitní kanceláře? „Návrh nového stavebního zákona vypadá skvěle, téměř z říše pohádek,“ říká Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda & Williams. Novela stavebního zákona by podle něho znamenala výrazně nižší administrativní náklady v přípravné fázi výstavby. „Pokud by ostatní parametry jako hodnota peněz a kupní síla či dostupnost hypoték zůstaly konstantní, k poklesu cen by nejspíš došlo,“ myslí si Svoboda. 

Platy nestíhají

10

Tolik tisíc korun stál v Praze metr čtvereční nového bytu před 25 lety. Teď vyjde v průměru na 72 tisíc korun.

8300

To byl průměrný český plat před 25 lety. Na byt se tak dalo teoreticky ušetřit za 84 měsíců. V roce 2018 by to při průměru 31 tisíc korun měsíčně trvalo už 162 měsíců.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek