metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Zličín se bouří. Nechce mít u hřiště pro děti spalovnu zvířat

16. ledna 2013  7:00 Tomáš Belica Metro.cz
Obrovský povyk vzbudil záměr vystavět u parku na Zličíně krematorium a hřbitov domácích mazlíčků. Proti jsou obyvatelé a radnice, firma ale tvrdí, že její "pietní park" bude přínosný.

Zemře vám milovaný pes a přijde vám nelidské prostě se jeho těla zbavit v kafilérce? Plzeňská společnost má pro tyto případy řešení. Nabízí majitelům zvířat důstojný pohřební obřad. Jenže to má háček. Takzvaný "pietní park" neplánuje postavit v západočeské metropoli, ale v Praze. A přímo vedle dětského hřiště. 

Přínos pro Prahu nebo zkáza Zličína?

Záměru firmy řekla jasné NE radnice Prahy - Zličín, ve které firma BENEFIT Development plánuje spalovnu postavit. "Příjemně se rozvíjející prostředí Parku Na prameništi hodlá zcela zničit stavbou krematoria pro zvířata, včetně potřebného zázemí jako jsou spalovací pece, rozptylové loučky, hřbitov, 1200 pomníčků a podobně," uvádí starostka Marta Koropecká s tím, že do parku městská část investovala nemálo prostředků. 

Spalovna na pozemku, který patří firmě BENEFIT Development, má navíc vyrůst přímo ve středu městské části a ještě v prostoru vodárenského pásma, kde jsou zdroje pitné vody. Proti jsou také obyvatelé, kteří již od minulého týdne sepisují petice. Podle organizátorky petice Terezy Nedělkové se do minulé neděle sešlo přes 1300 podpisů, lidem vadí hlavně výběr místa pro takovýto projekt. "Zápach, který spalovna přináší, z toho mají strach všichni," říká Nedělková.

Opačný pohled na věc má ale jednatel společnosti. Podle něj totiž stavba a spalovna bude pro metropoli, ale také Středočeský kraj přínosem. "Praha má 1 200 tisíc obyvatel a každý třetí má doma nějaké zvíře. Umisťují mrtvá zvířata do parků a tím obecně poškozují životní prostředí. Tento záměr nepoškozuje veřejný prostor," řekl deníku Metro Alois Mikulášek s tím, že majitelé tak dostanou možnost důstojně se se svými uhynulými domácími zvířaty rozloučit. Spalovna má mít tři pece, kde každá za hodinu spálí 50 kilogramů těl. "Z komínů půjde jen čistá pára," dušuje se Mikulášek.

V Brně spalovna nevadí, jenže je až na okraji města

Je skutečně takové zařízení potřebné, jak tvrdí firma? Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben připouští, že ano. "Vnímáme, že takové požadavky tu jsou a lze to v podstatě přivítat. Lidem likvidace v asanačním podniku přijdou nedůstojné," vysvětluje Duben, podle kterého je snad jediné podobné zařízení u nás v Brně. Starostka tamní městské části Chrlice Ivana Telecká potvrdila, že problémy se spalovnou nejsou. Připouští ale, že lidem vadit nemusí, protože "není na očích". Brněnské krematorium je totiž až na okraji města v průmyslové zóně.

Jestli tedy nakonec zvířecí krematorium a hřbitov v Praze vyroste,  v tom by měl mít poslední slovo pražský magistrát. Ten prý ale zatím nic na stole nemá. Co když ale nakonec firmě vyhoví? Podle Aloise Mikuláška stavba začne. "S vědomím toho, že nejsme naivní, výstavba může být dokončena v příštím roce," říká. Starostka Zličína ale je v takovém případě odhodlána se i obrátit na soud, aby zvířecí krematorium v její části nebylo. "Rozhodně uděláme cokoliv," uzavírá Koropecká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám