metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Zličín se bouří. Nechce mít u hřiště pro děti spalovnu zvířat

  7:00
Obrovský povyk vzbudil záměr vystavět u parku na Zličíně krematorium a hřbitov domácích mazlíčků. Proti jsou obyvatelé a radnice, firma ale tvrdí, že její "pietní park" bude přínosný.

Zemře vám milovaný pes a přijde vám nelidské prostě se jeho těla zbavit v kafilérce? Plzeňská společnost má pro tyto případy řešení. Nabízí majitelům zvířat důstojný pohřební obřad. Jenže to má háček. Takzvaný "pietní park" neplánuje postavit v západočeské metropoli, ale v Praze. A přímo vedle dětského hřiště. 

Přínos pro Prahu nebo zkáza Zličína?

Záměru firmy řekla jasné NE radnice Prahy - Zličín, ve které firma BENEFIT Development plánuje spalovnu postavit. "Příjemně se rozvíjející prostředí Parku Na prameništi hodlá zcela zničit stavbou krematoria pro zvířata, včetně potřebného zázemí jako jsou spalovací pece, rozptylové loučky, hřbitov, 1200 pomníčků a podobně," uvádí starostka Marta Koropecká s tím, že do parku městská část investovala nemálo prostředků. 

Spalovna na pozemku, který patří firmě BENEFIT Development, má navíc vyrůst přímo ve středu městské části a ještě v prostoru vodárenského pásma, kde jsou zdroje pitné vody. Proti jsou také obyvatelé, kteří již od minulého týdne sepisují petice. Podle organizátorky petice Terezy Nedělkové se do minulé neděle sešlo přes 1300 podpisů, lidem vadí hlavně výběr místa pro takovýto projekt. "Zápach, který spalovna přináší, z toho mají strach všichni," říká Nedělková.

Opačný pohled na věc má ale jednatel společnosti. Podle něj totiž stavba a spalovna bude pro metropoli, ale také Středočeský kraj přínosem. "Praha má 1 200 tisíc obyvatel a každý třetí má doma nějaké zvíře. Umisťují mrtvá zvířata do parků a tím obecně poškozují životní prostředí. Tento záměr nepoškozuje veřejný prostor," řekl deníku Metro Alois Mikulášek s tím, že majitelé tak dostanou možnost důstojně se se svými uhynulými domácími zvířaty rozloučit. Spalovna má mít tři pece, kde každá za hodinu spálí 50 kilogramů těl. "Z komínů půjde jen čistá pára," dušuje se Mikulášek.

V Brně spalovna nevadí, jenže je až na okraji města

Je skutečně takové zařízení potřebné, jak tvrdí firma? Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben připouští, že ano. "Vnímáme, že takové požadavky tu jsou a lze to v podstatě přivítat. Lidem likvidace v asanačním podniku přijdou nedůstojné," vysvětluje Duben, podle kterého je snad jediné podobné zařízení u nás v Brně. Starostka tamní městské části Chrlice Ivana Telecká potvrdila, že problémy se spalovnou nejsou. Připouští ale, že lidem vadit nemusí, protože "není na očích". Brněnské krematorium je totiž až na okraji města v průmyslové zóně.

Jestli tedy nakonec zvířecí krematorium a hřbitov v Praze vyroste,  v tom by měl mít poslední slovo pražský magistrát. Ten prý ale zatím nic na stole nemá. Co když ale nakonec firmě vyhoví? Podle Aloise Mikuláška stavba začne. "S vědomím toho, že nejsme naivní, výstavba může být dokončena v příštím roce," říká. Starostka Zličína ale je v takovém případě odhodlána se i obrátit na soud, aby zvířecí krematorium v její části nebylo. "Rozhodně uděláme cokoliv," uzavírá Koropecká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy