metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Větší foto
Popelnice na bioodpad | foto: Kokoza.cz

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

  13:42
Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si od začátku letošního roku o popelnici na bioodpad, jejíž svozy budou poté zajišťovány zdarma. Magistrát tuto možnost začal nabízet proto, že byl kvůli nové legislativě nucen upravit výpočet poplatku za svoz odpadků. Čím více smetí domácnost od začátku ledna vyprodukuje, tím více si připlatí.

„Magistrátní osvěta bohužel cílí pouze na nové zájemce o hnědé kontejnery. Všude čtu o tom, že je od nového roku může dostat kdokoliv. Chápu, že pokud bioodpad tvoří skoro čtyřicet procent celkového objemu směsného odpadu v metropoli, mohou lidé ušetřit, budou-li jej separovat a vyhazovat zvlášť. Já si ale biopoplenici pro náš rodinný dům platím již řadu let. Budu něco muset platit i letos?“ ptá se deníku Metro čtenář Jindřich, jenž si nepřál uvést celé jméno.

Nejen důsledným tříděním, ale i ukládáním bioodpadu mimo klasickou černou popelnici mohou Pražané skutečně snížit kapacitu svých popelnic a tím dále zmenšit i výši poplatku. Ten v současnosti činí padesát haléřů za litr smetí. Podle zástupců Pražských služeb, největší svozové společnosti v hlavním městě, se na území metropole v současnosti využívá zhruba 18 tisíc hnědých popelnic.

„Od začátku letošního roku je služba svozu bioodpadu bezplatně zajišťována novým žadatelům, ale i stávajícím vlastníkům nemovitosti, kteří jsou zároveň plátci poplatku za směsný komunální odpad. Až zákazníkům přijde vyúčtovaní za pololetí 2022, tak už tam budou mít jen poplatek za směsný odpad. Bio tam již nebude, budou to mít bezplatné automaticky,“ vysvětluje pro Metro mluvčí svozové firmy Radim Mana.

Hnědé kontejnery zažily menší boom už loni, kdy šly ceny za jejich svoz výrazně dolů. V letošním roce podle očekávání tento trend pokračuje. „Od začátku ledna zaznamenáváme značný zájem. Pražané skutečně chtějí bioodpad třídit. Evidujeme přes čtyři tisíce žádostí a čísla mohou ještě růst,“ dodává pro deník Metro Mana.

Loni se placená částka za svoz komunálního odpadu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr podle velikosti a četnosti svozu. Nastavením jednotné sazby za jeden litr sběrné nádoby ve výši 0,50 koruny je podle nové legislativy zajištěn jakýsi princip rovnosti. Každý poplatník hradí stejnou sazbu bez ohledu na typ zástavby na území města. Změna se dotýká hlavně lidí žijících na sídlištích, kde se používají velkoobjemové nádoby na odpad. Ty mají přes tisíc litrů. Pražané s malými popelnicemi naopak ušetří. Na magistrát se proto snáší kritika ze strany opozice. Ta vedení města vyčítá, že by navýšení cen za svozy mohl doplácet z rozpočtu. „Na současnou koalici tlačíme. Žádná městská část se zdražením svozu odpadu ale nic dělat nemůže,“ říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Náměstek primátora pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček úpravu cen brání. Podle něj bude i přes změnu cen na svoz odpadu magistrát doplácet z rozpočtu víc než dost. Nejméně dvě stě milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek