metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.

Další 1 fotografie v galerii
9. prosince se na křižovatce ulic Turistická a Pod Stadiony stala dopravní nehoda. | foto: PAVEL ROUHA

Změna přednosti přinesla karamboly. Cesta ze Strahova na Smíchov je často „o hubu“, tvrdí řidiči

  15:47
Prapodivné pravidlo platí v křižovatce ulic Turistická a Pod Stadiony. Opatření vzniklo kvůli plynulejšímu průjezdu autobusů na lince 191. Ty se nyní už nemusejí rozjíždět do kopce.

„Přátelé, dejte si pozor na změnu přednosti v jízdě, když jedete ze Strahova dolů na Smíchov. Nějaká chorá hlava vymyslela, že když jedete seshora do levotočivé vracečky, tak dáváte přednost lidem, co jedou proti vám nahoru.“ S tímhle varováním přišel před pár dny na svém Facebooku Pavel Rouha.

V křižovatce Turistické ulice a ulice Pod Stadiony, o které čtenář hovoří, skutečně došlo v předchozích týdnech na různé drobné srážky. Nebezpečné situace pravděpodobně vznikají proto, že si účastníci nehody myslí, že se nacházejí na hlavní silnici. A mají proto přednost. I přesto, že značky a čáry na vozovce minimálně pro jednoho z řidičů hovoří o opaku.

„Pokud chtějí křižovatku zachovat tak, jak je teď, měla by být upozornění na změnu režimu a předností minimálně podstatně výraznější,“ dodává čtenář. Deník Metro se obrátil na několik institucí, aby zjistil, kdo je za opatření zodpovědný. Kritika, která souvisí s nepřehlednou křižovatkou, je totiž na sociálních sítích směřována především na Technickou správu komunikací (TSK). Ta ale podle své mluvčí Barbory Liškové za vzniklý problém nemůže.

„Dopravní režim na komunikaci a jeho změny schvaluje příslušný silniční správní úřad. V tomto případě je třeba obrátit se na magistrát a organizátora pražské dopravy Ropid, který o to požádal v květnu loňského roku. Úprava byla tedy námi následně provedena. TSK však v tomto  případě sehrává funkci pouze správce komunikace,“ říká Lišková.

Autobus má přednost
Podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala vzniklo opatření v křižovatce kvůli plynulejšímu průjezdu autobusů na lince 191. „Autobusy této linky musely při příjezdu z ulice Pod Stadiony zastavit u značky Stůj, dej přednost v jízdě a následně se do významného stoupání rozjíždět. Realizované opatření přináší každému spoji zkrácení jízdní doby o jednotky až desítky sekund a zároveň nedochází k negativním projevům zastavování autobusu, jako jsou například exhalace, vibrace a vliv na vozovku,“ vysvětluje pro deník Metro Drápal.

Odsouhlaseno odborníky
Řešení křižovatky podle něj schválili nejen úředníci, ale také dopravní inženýři Policie ČR. Problém tak podle Drápala není v tom, že by byla křižovatka nebezpečná. Řidiči mají podle něj tendenci jezdit po paměti. 

Na změnu přednosti upozorňuje značka.

„Pokud se jedná o levé odbočení z ulice Turistická ve směru dolů, zde je patrné zejména zvykové nastavení části účastníků silničního provozu, kteří změnu přednosti vstřebávají pomalu. To je bohužel obecná vlastnost při změně přednosti v křižovatkách a je na ni upozorňováno dočasným dopravním značením. Proto se ke změnám přednosti přistupuje pouze v odůvodněných případech,“ dodává Drápal.

Opatření hájí i náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. „Realizované opatření přináší každému spoji linky 191 zkrácení jízdní doby až o desítky sekund,“ doplňuje pro deník Metro náměstek.

Nejezdit po paměti
Značka s pouhým upozorněním na přednost zkrátka některým řidičům mířícím od Strahova na Smíchov nestačí. O případném umístění trojúhelníkové výstražné značky ale magistrát ani Ropid zatím neuvažují. Se situací neplánuje nic dělat ani předseda Výboru pro dopravu Prahy 5 Jan Panenka. Jelikož se totiž křižovatka nachází na území páté městské části, musela s ní souhlasit i místní radnice. A tak také učinila. „Opatření už platí od jara. Lidé by proto neměli jezdit po paměti, ale podle dopravních značek,“ uzavírá pro Metro Panenka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy