metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Cílem ROPID je nabídnout atraktivní a důstojnou MHD pro všechny. Daří se to? | foto: ROPID

Změny v jízdních řádech cestující mrzí. Někde se místní projdou, jinde se šetří každá koruna

  6:00
Se začátkem školního roku končí platnost prázdninových jízdních řádů. Vracejí se linky pro žáky, některé spoje se naopak ořezávají.

Letní a méně našlapaný jízdní řád má být v Pražské integrované dopravě alespoň pro letošek v hlavním městě minulostí. Do předprázdninového stavu se však nevrátí zdaleka všechny spoje. Na dílčí změny si musejí zvyknout hlavně ti, kteří do Prahy dojíždějí ze Středočeského kraje. Mění se ale například i trasy některých nočních linek na území metropole.

Úspory výdajů
Jednoduše lze říci, že se vše vrátí do předprázdninového stavu, který platil do konce června. Výjimkou je oblast Kladenska, kde dochází k některým omezením kvůli nedohodě s městem Kladnem anebo na Stochovsku, kde dochází k mírnému omezení kvůli požadavku obcí na snížení plateb za nadstandardní dopravní obslužnost. Zároveň začnou platit některé trvalé změny zejména ve Středočeském kraji,“ komentuje pro deník Metro některé změny řádů mluvčí organizátora dopravy ROPID Filip Drápal.

Do výčtu hlavních rozdílů patří změny tras nočních linek na Zbraslavi a v okolí. Na Říčansku a Dolnobřežansku se mění trasy linek v rámci optimalizace provozu. Ve Velkých Popovicích se rozjíždí linka 761, která má zajistit efektivnější obsluhu Řepčic a Lojovic.

„Upravují se jízdní řády linek na Čáslavsku a Mladoboleslavsku a v okolí Kostelce nad Labem, díky čemuž budou odstraněna problematická místa v jízdních řádech. Posilují se i autobusy na Kralupsku,“ vyjmenovává pro Metro Drápal. V Praze podle něj dochází i k zavedení zbrusu nových školních linek a zlepšení obsluhy oblasti v okolí Polikliniky Petřiny a Kajetánky. „Díky prodloužení linky 164,“ dodává Drápal.

Změny k horšímu?
Deník Metro vyzval před pár dny čtenáře, zda jim některé změny jízdních řádů přinesou nepříjemnosti. Ozval se nám například čtenář Jakub Stránský. Toho mrzí, že se při úpravách řádů myslí hlavně na ušetřené náklady a nikoliv na potřeby cestujících.

„Nebere se vůbec ohled na to, že se změny v MHD nemusí líbit každému. Pokud dochází ke zrušení či jenom k úpravě některých linek MHD, nedělá to úplně nejlepší obrázek,“ míní čtenář Stránský.

Kompletní přehled změn najdete na webu ROPID: pid.cz/trvale_zmeny. Pod heslem aktuality zde naleznete také všechny nové řády.

Krátkodobá omezení

  • Z důvodu údržby kolejí a trolejí dochází během září i ke krátkodobým výlukám.
  • V neděli 4. září od 7.30 hodin do 18 hodin nepojedou například tramvaje ze zastávky Na Knížecí na Smíchovské nádraží. Následující pondělí a úterý proběhnou výluky i mezi Divokou Šárkou a Červeným Vrchem.
  • Příští úterý a ve středu si pak dejte pozor při nočním cestování mezi Dvorci a Sídlištěm Modřany. Více informací na webu dpp.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek