metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Změny v řádech zlobí cestující. Zaměstnancům letiště ujíždí autobusy před nosem. Jiní se mačkají

  10:39
V lednu a únoru jezdí pražskou MHD méně cestujících. Tento fakt však podle mnoha reakcí čtenářů Metra organizátor pražské dopravy i samotní dopravci zneužívají k tomu, aby poskytovali Pražanům méně kvalitní servis. Podle čtenářky Hanky Vohánkové související změnu jízdních řádů, jež vešla v platnost začátkem tohoto týdne, odnesli nejvíce zaměstnanci letiště.

„Na Letišti Václava Havla končí směna většině zaměstnanců v 18 hodin. A co dopravce neudělá? Posune bus 191 z 18.08 na 17.59. Spousty zaměstnanců přitom bydlí v okolí Dědiny, kam jim další spoj jede až za půl hodiny. Strašný,“ napsala na Facebooku deníku Metro Vohánková.

Méně pasažérů

17,5

Zhruba o tolik procent obvykle v průměru každý rok klesne v lednu a únoru zájem o spoje MHD. V Praze je v tu dobu nejméně turistů, probíhají zkoušková období a mnoho lidí jezdí na hory. V únoru dva týdny počet cestujících ovlivňují také jarní prázdniny.

Ke kritice padající na hlavu organizátora dopravy Ropid patří také úbytek klíčových bezbariérových spojů na lince 197, prodloužení intervalu na linkách 181 a 183 nebo přeplněné spoje ze Zbraslavi. Podle mnoha čtenářů nyní vznikají kvůli novým řádům takové prostoje, že se na mnoha místech metropole čeká na městské busy v mraze až půl hodiny. 

Deník Metro vybrané podněty od čtenářů Ropidu předal. Ten se hájí jednak tím, že se omezení dotýká pouze autobusové dopravy, nikoli metra a tramvají, kde je cestujících statisticky rovněž méně. Jeho mluvčí Filip Drápal pak zároveň na Facebooku přiznává, že je úbytek spojů nutný i kvůli kritizovanému nedostatku řidičů. „Chápeme, že nikdo z nás nespí zimním spánkem a všichni se potřebujeme dostávat do práce. Díky nižší poptávce po přepravě však můžeme dopřát svým zaměstnancům trochu více odpočinku. Díky úspoře pracovní síly nebudou řidičům chybět síly pro měsíce, kdy poptávka opět poroste,“ argumentuje Drápal. 

Úpravy jízdních řádů

  • Změny většiny městských autobusových linek najdete ve všech vyhledávačích spojení. Třeba linka 102 ve směru od Kobylis končí na Sídlišti Bohnice. Do zastávky Staré Bohnice jsou zavedeny po půlhodinách prodloužené spoje linky 236. Linka 196 jezdí z Kačerova na Kloboučnickou jen ve špičkách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek