metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Změny v řádech zlobí cestující. Zaměstnancům letiště ujíždí autobusy před nosem. Jiní se mačkají

  10:39
V lednu a únoru jezdí pražskou MHD méně cestujících. Tento fakt však podle mnoha reakcí čtenářů Metra organizátor pražské dopravy i samotní dopravci zneužívají k tomu, aby poskytovali Pražanům méně kvalitní servis. Podle čtenářky Hanky Vohánkové související změnu jízdních řádů, jež vešla v platnost začátkem tohoto týdne, odnesli nejvíce zaměstnanci letiště.

„Na Letišti Václava Havla končí směna většině zaměstnanců v 18 hodin. A co dopravce neudělá? Posune bus 191 z 18.08 na 17.59. Spousty zaměstnanců přitom bydlí v okolí Dědiny, kam jim další spoj jede až za půl hodiny. Strašný,“ napsala na Facebooku deníku Metro Vohánková.

Méně pasažérů

17,5

Zhruba o tolik procent obvykle v průměru každý rok klesne v lednu a únoru zájem o spoje MHD. V Praze je v tu dobu nejméně turistů, probíhají zkoušková období a mnoho lidí jezdí na hory. V únoru dva týdny počet cestujících ovlivňují také jarní prázdniny.

Ke kritice padající na hlavu organizátora dopravy Ropid patří také úbytek klíčových bezbariérových spojů na lince 197, prodloužení intervalu na linkách 181 a 183 nebo přeplněné spoje ze Zbraslavi. Podle mnoha čtenářů nyní vznikají kvůli novým řádům takové prostoje, že se na mnoha místech metropole čeká na městské busy v mraze až půl hodiny. 

Deník Metro vybrané podněty od čtenářů Ropidu předal. Ten se hájí jednak tím, že se omezení dotýká pouze autobusové dopravy, nikoli metra a tramvají, kde je cestujících statisticky rovněž méně. Jeho mluvčí Filip Drápal pak zároveň na Facebooku přiznává, že je úbytek spojů nutný i kvůli kritizovanému nedostatku řidičů. „Chápeme, že nikdo z nás nespí zimním spánkem a všichni se potřebujeme dostávat do práce. Díky nižší poptávce po přepravě však můžeme dopřát svým zaměstnancům trochu více odpočinku. Díky úspoře pracovní síly nebudou řidičům chybět síly pro měsíce, kdy poptávka opět poroste,“ argumentuje Drápal. 

Úpravy jízdních řádů

  • Změny většiny městských autobusových linek najdete ve všech vyhledávačích spojení. Třeba linka 102 ve směru od Kobylis končí na Sídlišti Bohnice. Do zastávky Staré Bohnice jsou zavedeny po půlhodinách prodloužené spoje linky 236. Linka 196 jezdí z Kačerova na Kloboučnickou jen ve špičkách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy