metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pátek, 19. července 2019. Svátek má Čeněk.
Dopravní značka, která upozorňuje na kachny u Kyjského rybníka v Praze.
Větší foto
Dopravní značka, která upozorňuje na kachny u Kyjského rybníka v Praze. | foto: Petr HukalMetro.cz

Pozor kachny! varuje značka u rybníka. Podle ministerstva je neplatná

18. dubna 2016  13:15 Marek Hýř Metro.cz
U silnice v Kyjích na východním okraji Prahy se objevily nové značky. Varují před pohybem kachen ve vozovce. Podle tvrzení ministerstva dopravy jsou ale neplatné.

Na Kyjském rybníku v Praze 14 žijí odjakživa kachny. Ty si občas vyjdou na procházku do okolních lesů a hned je tu malér. Jdou totiž přes silnici.

Odbor dopravy městské části se proto rozhodl kachny a řidiče chránit a umístil sem netradiční značku. „Jelikož mi to nepřijde v Praze příliš obvyklé, tak jsem vám to pro zajímavost přeposlal,“ napsal čtenář deníku Metro Petr Hukal.

Přejetá zvířata

Kolik živočichů auta v Česku přejedou, spočítat nelze. Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny si před lety nechali vypracovat studii, která přejetá zvířata měla spočítat. Podle této analýzy jde dokonce o desítky tisíc zvířat ročně. „Je nutné zmínit, že nejde jen o králíky a bažanty. Například loni byla sražena i dvě mláďata ohroženého rysa,“ uvedla za ochránce Karolína Šůlová.

Značka vznikla na základě nové vyhlášky, která platí od letošního ledna. Před rokem mohli řidiči u silnice potkat jen značky se symbolem krávy nebo jelena. To ale nestačilo.

„K této úpravě jsme přistoupili proto, aby nedocházelo k absurdním situacím, kdy byla na komunikaci například značka se symbolem krávy a pod tím byla dodatková tabulka s nápisem koně,“ říká Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

Podle něj je ale i tak značka v Praze 14 nepřesná. Zdejší odbor dopravy se brání, že postupoval podle vyhlášky. „Tam se píše, že na značce může být použit i jiný určený symbol volně žijícího živočicha,“ říká šéfová odboru Markéta Adámková.

Mluvčí ministerstva jí ale vzkazuje: „Jiné zvíře lze umístit pouze na dodatkovou tabulku, ale ne přímo jako symbol do této značky.“

Podle Neřolda může být v červeném trojúhelníku umístěný pouze kůň, kráva, jelen nebo žába. „Pokud obce chtějí varovat před jinými zvířaty, třeba před kachnami nebo slepicemi, tak musí upřesnění ve formě nápisu umístit pod trojúhelník,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Příběh úžasných fotografií. 50 let od přistání na Měsíci

Buzz Aldrin
vydáno 19. července 2019  10:18

Dne 20. července 1969 se stal realitou velký kolektivní sen. Symbolizuje jej stopa v prachu na Měsíci, kterou tam svým krokem zanechal první americký...  celý článek

Dustinova kšiltovka i plavky paní Wheelerové. Seriál Stranger Things boduje i v obchodech

Vzorované košile i džíny s vysokým pasem. El, Mike a ostatní udávají módní...
vydáno 19. července 2019  5:56

Očekávaná třetí řada oblíbené série založené na hororové retro atmosféře Stranger Things láme rekordy nejen ve sledovanosti.  celý článek

Ve Stromovce někdo tráví labutě. Pečivo není pro ptáky vhodné, připomínají odborníci

Cedule ve Stromovce
vydáno 18. července 2019  15:11

Neznámý travič vodních ptáků versus rovněž anonymní tvůrce varovných cedulí. Tak by se dal shrnout zatím veskrze virtuální souboj, který v těchto dnech...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám