metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Větší foto
Dopravní značka, která upozorňuje na kachny u Kyjského rybníka v Praze. | foto: Petr HukalMetro.cz

Pozor kachny! varuje značka u rybníka. Podle ministerstva je neplatná

  13:15
U silnice v Kyjích na východním okraji Prahy se objevily nové značky. Varují před pohybem kachen ve vozovce. Podle tvrzení ministerstva dopravy jsou ale neplatné.

Na Kyjském rybníku v Praze 14 žijí odjakživa kachny. Ty si občas vyjdou na procházku do okolních lesů a hned je tu malér. Jdou totiž přes silnici.

Odbor dopravy městské části se proto rozhodl kachny a řidiče chránit a umístil sem netradiční značku. „Jelikož mi to nepřijde v Praze příliš obvyklé, tak jsem vám to pro zajímavost přeposlal,“ napsal čtenář deníku Metro Petr Hukal.

Přejetá zvířata

Kolik živočichů auta v Česku přejedou, spočítat nelze. Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny si před lety nechali vypracovat studii, která přejetá zvířata měla spočítat. Podle této analýzy jde dokonce o desítky tisíc zvířat ročně. „Je nutné zmínit, že nejde jen o králíky a bažanty. Například loni byla sražena i dvě mláďata ohroženého rysa,“ uvedla za ochránce Karolína Šůlová.

Značka vznikla na základě nové vyhlášky, která platí od letošního ledna. Před rokem mohli řidiči u silnice potkat jen značky se symbolem krávy nebo jelena. To ale nestačilo.

„K této úpravě jsme přistoupili proto, aby nedocházelo k absurdním situacím, kdy byla na komunikaci například značka se symbolem krávy a pod tím byla dodatková tabulka s nápisem koně,“ říká Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

Podle něj je ale i tak značka v Praze 14 nepřesná. Zdejší odbor dopravy se brání, že postupoval podle vyhlášky. „Tam se píše, že na značce může být použit i jiný určený symbol volně žijícího živočicha,“ říká šéfová odboru Markéta Adámková.

Mluvčí ministerstva jí ale vzkazuje: „Jiné zvíře lze umístit pouze na dodatkovou tabulku, ale ne přímo jako symbol do této značky.“

Podle Neřolda může být v červeném trojúhelníku umístěný pouze kůň, kráva, jelen nebo žába. „Pokud obce chtějí varovat před jinými zvířaty, třeba před kachnami nebo slepicemi, tak musí upřesnění ve formě nápisu umístit pod trojúhelník,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy