metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Nové značky by ulehčily Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic.
Větší foto
Nové značky by ulehčily Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic. | foto: TSK

Značky řízené na dálku otestují na Pražanech

7. října 2020  16:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Chytré ukazatele ohlásí i to, když je otočí vtipálek.

Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Pod tímhle krkolomným názvem se skrývá záměr vedení hlavního města otestovat na Pražanech zbrusu nové chytré značky. Ty by vypadaly jako ty obyčejné, pouze by byly doplněny GPS lokátorem a proměnným displejem dodatkové tabulky. Na něm bude uvedeno například to, od kdy do kdy se práce konají. Značky by ulehčily hlavně Technické správě komunikací a Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic.

„V průběhu jarní a podzimní údržby zaměstnanci instalují mobilní značení, které upozorňuje na zákaz zastavení v termínu čištění. Každý den pak kontrolují, jestli je na správném místě. Kontrola by se nově prováděla pouze u toho značení, u kterého senzor zašle informaci o změně stavu od původního, tedy při otočení, vychýlení vlivem větru, vandalismu nebo přemístění z jiného důvodu,“ říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Uskutečnění projektu dostala na starost městská společnost Operátor ICT. Pokud se značky osvědčí, ušetří ročně kontrolním autům 56 a půl tisíce kilometru. Podle ředitele firmy Michala Fišera budou chytré značky brzy k vidění i u neplánovaných uzavírek či omezeních. Informace o nich by byla dostupná také pro řidiče prostřednictvím mobilních aplikací. „Jsou místa, kde k poškození nebo ztrátě značek dochází pravidelně, třeba i poškozením náklaďáky. I v těchto případech mohou značky pomoci,“ uzavírá Matej Šandor z Operátora ICT. 

Oceněné parkování v Letňanech. Brzy bude všude

  • Chytré značky nejsou první inovací, kterou má Operátor ICT v hlavním městě na starost. Za chytré parkoviště P+R v Letňanech má firma cenu.
  • Projekt Systém pro automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městského parkoviště, který společnost spustila v loňském roce v Letňanech, se umístil na třetím místě v soutěži Parkoviště roku v kategorii Inovace. Soutěž pořádá Česká parkovací asociace. 
  • Parkovné lze na letňanském parkovišti platit přímo z auta pomocí mobilní aplikace Moje Praha. 
  • Pilotní projekt pozitivně vyhodnotila také Rada hlavního města Prahy, která na jeho základě pověřila Technickou správu komunikací, aby rozšířila projekt i na další parkoviště P+R. 
  • Po rozšíření na další parkoviště má vše zajišťovat systém automatické identifikace vozidel při vjezdu do městských parkovišť a výjezdu z nich a kamery pro čtení SPZ v rámci aplikace Moje Praha. 
  • „Při prvním použití nahrajete SPZ svého vozidla a údaje z platební karty a pro platby následující již nebude nutné požadované informace znovu zadávat. Na vjezdu a výjezdu instalované kamery rozpoznají danou SPZ a zajistí volný průjezd vozidla. Uživatelé si mohou zvolit, zda platba parkovného proběhne zcela automaticky při výjezdu anebo ji chtějí pokaždé potvrdit,“ vysvětluje vedoucí projektu Smart Prague Jaromír Konečný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy