metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Nové značky by ulehčily Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic. | foto: TSK

Značky řízené na dálku otestují na Pražanech

  16:24
Chytré ukazatele ohlásí i to, když je otočí vtipálek.

Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Pod tímhle krkolomným názvem se skrývá záměr vedení hlavního města otestovat na Pražanech zbrusu nové chytré značky. Ty by vypadaly jako ty obyčejné, pouze by byly doplněny GPS lokátorem a proměnným displejem dodatkové tabulky. Na něm bude uvedeno například to, od kdy do kdy se práce konají. Značky by ulehčily hlavně Technické správě komunikací a Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic.

„V průběhu jarní a podzimní údržby zaměstnanci instalují mobilní značení, které upozorňuje na zákaz zastavení v termínu čištění. Každý den pak kontrolují, jestli je na správném místě. Kontrola by se nově prováděla pouze u toho značení, u kterého senzor zašle informaci o změně stavu od původního, tedy při otočení, vychýlení vlivem větru, vandalismu nebo přemístění z jiného důvodu,“ říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Uskutečnění projektu dostala na starost městská společnost Operátor ICT. Pokud se značky osvědčí, ušetří ročně kontrolním autům 56 a půl tisíce kilometru. Podle ředitele firmy Michala Fišera budou chytré značky brzy k vidění i u neplánovaných uzavírek či omezeních. Informace o nich by byla dostupná také pro řidiče prostřednictvím mobilních aplikací. „Jsou místa, kde k poškození nebo ztrátě značek dochází pravidelně, třeba i poškozením náklaďáky. I v těchto případech mohou značky pomoci,“ uzavírá Matej Šandor z Operátora ICT. 

Oceněné parkování v Letňanech. Brzy bude všude

  • Chytré značky nejsou první inovací, kterou má Operátor ICT v hlavním městě na starost. Za chytré parkoviště P+R v Letňanech má firma cenu.
  • Projekt Systém pro automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městského parkoviště, který společnost spustila v loňském roce v Letňanech, se umístil na třetím místě v soutěži Parkoviště roku v kategorii Inovace. Soutěž pořádá Česká parkovací asociace. 
  • Parkovné lze na letňanském parkovišti platit přímo z auta pomocí mobilní aplikace Moje Praha. 
  • Pilotní projekt pozitivně vyhodnotila také Rada hlavního města Prahy, která na jeho základě pověřila Technickou správu komunikací, aby rozšířila projekt i na další parkoviště P+R. 
  • Po rozšíření na další parkoviště má vše zajišťovat systém automatické identifikace vozidel při vjezdu do městských parkovišť a výjezdu z nich a kamery pro čtení SPZ v rámci aplikace Moje Praha. 
  • „Při prvním použití nahrajete SPZ svého vozidla a údaje z platební karty a pro platby následující již nebude nutné požadované informace znovu zadávat. Na vjezdu a výjezdu instalované kamery rozpoznají danou SPZ a zajistí volný průjezd vozidla. Uživatelé si mohou zvolit, zda platba parkovného proběhne zcela automaticky při výjezdu anebo ji chtějí pokaždé potvrdit,“ vysvětluje vedoucí projektu Smart Prague Jaromír Konečný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek