metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Nové značky by ulehčily Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic. | foto: TSK

Značky řízené na dálku otestují na Pražanech

  16:24
Chytré ukazatele ohlásí i to, když je otočí vtipálek.

Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Pod tímhle krkolomným názvem se skrývá záměr vedení hlavního města otestovat na Pražanech zbrusu nové chytré značky. Ty by vypadaly jako ty obyčejné, pouze by byly doplněny GPS lokátorem a proměnným displejem dodatkové tabulky. Na něm bude uvedeno například to, od kdy do kdy se práce konají. Značky by ulehčily hlavně Technické správě komunikací a Pražským službám, které se podílejí na čištění ulic.

„V průběhu jarní a podzimní údržby zaměstnanci instalují mobilní značení, které upozorňuje na zákaz zastavení v termínu čištění. Každý den pak kontrolují, jestli je na správném místě. Kontrola by se nově prováděla pouze u toho značení, u kterého senzor zašle informaci o změně stavu od původního, tedy při otočení, vychýlení vlivem větru, vandalismu nebo přemístění z jiného důvodu,“ říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Uskutečnění projektu dostala na starost městská společnost Operátor ICT. Pokud se značky osvědčí, ušetří ročně kontrolním autům 56 a půl tisíce kilometru. Podle ředitele firmy Michala Fišera budou chytré značky brzy k vidění i u neplánovaných uzavírek či omezeních. Informace o nich by byla dostupná také pro řidiče prostřednictvím mobilních aplikací. „Jsou místa, kde k poškození nebo ztrátě značek dochází pravidelně, třeba i poškozením náklaďáky. I v těchto případech mohou značky pomoci,“ uzavírá Matej Šandor z Operátora ICT. 

Oceněné parkování v Letňanech. Brzy bude všude

  • Chytré značky nejsou první inovací, kterou má Operátor ICT v hlavním městě na starost. Za chytré parkoviště P+R v Letňanech má firma cenu.
  • Projekt Systém pro automatizovaný vjezd a výjezd vozidel z městského parkoviště, který společnost spustila v loňském roce v Letňanech, se umístil na třetím místě v soutěži Parkoviště roku v kategorii Inovace. Soutěž pořádá Česká parkovací asociace. 
  • Parkovné lze na letňanském parkovišti platit přímo z auta pomocí mobilní aplikace Moje Praha. 
  • Pilotní projekt pozitivně vyhodnotila také Rada hlavního města Prahy, která na jeho základě pověřila Technickou správu komunikací, aby rozšířila projekt i na další parkoviště P+R. 
  • Po rozšíření na další parkoviště má vše zajišťovat systém automatické identifikace vozidel při vjezdu do městských parkovišť a výjezdu z nich a kamery pro čtení SPZ v rámci aplikace Moje Praha. 
  • „Při prvním použití nahrajete SPZ svého vozidla a údaje z platební karty a pro platby následující již nebude nutné požadované informace znovu zadávat. Na vjezdu a výjezdu instalované kamery rozpoznají danou SPZ a zajistí volný průjezd vozidla. Uživatelé si mohou zvolit, zda platba parkovného proběhne zcela automaticky při výjezdu anebo ji chtějí pokaždé potvrdit,“ vysvětluje vedoucí projektu Smart Prague Jaromír Konečný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy