metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.

Dalších 5 fotografií v galerii
Někteří cyklisté ignorují dopravní značky. | foto: Václav JuklMetro.cz

Značky všude kolem nás. Občas chybí logika, jindy respekt

  11:55
Čtenáři deníku Metro nás v posledních týdnech zásobovali situacemi, ve kterých hrají hlavní roli dopravní značky. Využili jsme několika námětů a na reakci se zeptali mluvčího Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Igora Siroty. Přidali jsme i dva redakční postřehy z ulic Prahy.

„Někteří uživatelé kol neznají dopravní značky a možná neumějí ani číst,“ napsal nám čtenář Václav Jukl ke snímku, na kterém cyklista ignoruje nápis Cyklisto, sesedni z kola a jede na bicyklu dál po cyklostezce A1 u Barrandovského mostu. Je takové jednání časté?

Někteří cyklisté ignorují dopravní značky.

Někteří cyklisté ignorují dopravní značky.

„Někteří cyklisté sami sebe zařazují do libovolné ze dvou kategorií podle okamžité situace. Buď mezi chodce, nebo mezi motoristy. V tomto případě je zřejmě dotyčný přesvědčen, že je chodec, a tudíž pro něj značka neplatí,“ glosuje fotografii Sirota.

Zajímavého úkazu série různých dopravních značek si na Praze 4 všiml čtenář Radek Guřan. „Asi aby si z těch značek každý našel tu, která mu nejvíc vyhovuje,“ napsal do popisku ke snímku.

Množství dočasných dopravních značek při opravách někdy může motoristy zmást.

Množství dočasných dopravních značek při opravách někdy může motoristy zmást.

Co na to mluvčí a redaktor ÚAMK Igor Sirota? „Samozřejmě že lze dopravní značení, včetně toho dočasného, používat s rozmyslem. Překrýt stávající, aby nemátlo řidiče, nebo nad vším mávnout rukou. Vybrat si lze.“

Čtenář Miloš Cvrk si všiml porušování zákazu vjezdu. „Na nově rozšířené části vozovky, kam je zákaz vjezdu, už stojí řada aut,“ napsal ke snímku z ulice Do Klukovic. Může to být dáno i tím, že zde lidé obvykle parkovali?

Nový zákaz vjezdu někteří motoristé ignorují.

Nový zákaz vjezdu někteří motoristé ignorují.

„Jistě, zvyk je železná košile – vždy jsem tady, nebo dál v ulici stával, tak teď budu stát před značkou, i kdybych měl ostatní omezit. Ohleduplnost je cosi, co na našich silnicích chybí,“ zmiňuje Sirota.

Umístění značek doprostřed chodníku.

Umístění značek doprostřed chodníku.

Další snímek nám zaslal čtenář Milan Polák s popiskem: „Umístění dopravních značek uprostřed chodníku v Hradešínské ulici budí rozpaky.“ Sirota na to jen poznamenal: „Tady nejde o padni komu padni, ale padni kam padni.“

Opravy v sousedících ulicích na pražském sídlišti přinesly kuriózní situaci. Značky s nápisem přejděte na druhý chodník se vyskytovaly i na tom protějším chodníku.

Přejít na druhý chodník se zkrátka nedá, protože i ten je rozkopaný.

Přejít na druhý chodník se zkrátka nedá, protože i ten je rozkopaný.

„Česká obliba dopravních značek je pověstná. Stavební firmy i správci silnic s nimi rádi řeší fakt, že něco není v pořádku – že silnice je samá díra nebo že pro chodce nezajistili můstek pro přechod rozkopaného chodníku. V případě, že se něco stane, jsou firmy i úřady z obliga. Byla tam značka? Byla,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota.

Na posledním snímku pak rozměrný a vysoký vůz zaparkoval kousek od přechodu. Chodec, který chtěl přejít směrem k fotografovi, neměl šanci vidět přes auto do pruhu vozovky na auta přijíždějící zpoza zaparkovaného vozu. Stejně tak řidiči těchto aut nemohli vidět, zda někdo nepřechází. V zaparkovaném vozidle navíc nikdo nebyl.

Zaparkované vozidlo brání ve výhledu lidem, kteří by chtěli přejít.

Zaparkované vozidlo brání ve výhledu lidem, kteří by chtěli přejít.

„V situaci, kdy je nezbytné vdaném místě zastavit, třeba kvůli svozu odpadu, a porušují se pravidla pro stání v určité vzdálenosti od přechodu, je povinna osádka vozu zajistit pověřenou osobu, která bude řidiče a chodce upozorňovat na situaci. Když se to neudělá, hrozí zbytečná nehoda,“ dodává Sirota.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy