metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 5 fotografií v galerii
Někteří cyklisté ignorují dopravní značky. | foto: Václav JuklMetro.cz

Značky všude kolem nás. Občas chybí logika, jindy respekt

  11:55
Čtenáři deníku Metro nás v posledních týdnech zásobovali situacemi, ve kterých hrají hlavní roli dopravní značky. Využili jsme několika námětů a na reakci se zeptali mluvčího Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Igora Siroty. Přidali jsme i dva redakční postřehy z ulic Prahy.

„Někteří uživatelé kol neznají dopravní značky a možná neumějí ani číst,“ napsal nám čtenář Václav Jukl ke snímku, na kterém cyklista ignoruje nápis Cyklisto, sesedni z kola a jede na bicyklu dál po cyklostezce A1 u Barrandovského mostu. Je takové jednání časté?

Někteří cyklisté ignorují dopravní značky.

„Někteří cyklisté sami sebe zařazují do libovolné ze dvou kategorií podle okamžité situace. Buď mezi chodce, nebo mezi motoristy. V tomto případě je zřejmě dotyčný přesvědčen, že je chodec, a tudíž pro něj značka neplatí,“ glosuje fotografii Sirota.

Zajímavého úkazu série různých dopravních značek si na Praze 4 všiml čtenář Radek Guřan. „Asi aby si z těch značek každý našel tu, která mu nejvíc vyhovuje,“ napsal do popisku ke snímku.

Množství dočasných dopravních značek při opravách někdy může motoristy zmást.

Co na to mluvčí a redaktor ÚAMK Igor Sirota? „Samozřejmě že lze dopravní značení, včetně toho dočasného, používat s rozmyslem. Překrýt stávající, aby nemátlo řidiče, nebo nad vším mávnout rukou. Vybrat si lze.“

Čtenář Miloš Cvrk si všiml porušování zákazu vjezdu. „Na nově rozšířené části vozovky, kam je zákaz vjezdu, už stojí řada aut,“ napsal ke snímku z ulice Do Klukovic. Může to být dáno i tím, že zde lidé obvykle parkovali?

Nový zákaz vjezdu někteří motoristé ignorují.

„Jistě, zvyk je železná košile – vždy jsem tady, nebo dál v ulici stával, tak teď budu stát před značkou, i kdybych měl ostatní omezit. Ohleduplnost je cosi, co na našich silnicích chybí,“ zmiňuje Sirota.

Umístění značek doprostřed chodníku.

Další snímek nám zaslal čtenář Milan Polák s popiskem: „Umístění dopravních značek uprostřed chodníku v Hradešínské ulici budí rozpaky.“ Sirota na to jen poznamenal: „Tady nejde o padni komu padni, ale padni kam padni.“

Opravy v sousedících ulicích na pražském sídlišti přinesly kuriózní situaci. Značky s nápisem přejděte na druhý chodník se vyskytovaly i na tom protějším chodníku.

Přejít na druhý chodník se zkrátka nedá, protože i ten je rozkopaný.

„Česká obliba dopravních značek je pověstná. Stavební firmy i správci silnic s nimi rádi řeší fakt, že něco není v pořádku – že silnice je samá díra nebo že pro chodce nezajistili můstek pro přechod rozkopaného chodníku. V případě, že se něco stane, jsou firmy i úřady z obliga. Byla tam značka? Byla,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota.

Na posledním snímku pak rozměrný a vysoký vůz zaparkoval kousek od přechodu. Chodec, který chtěl přejít směrem k fotografovi, neměl šanci vidět přes auto do pruhu vozovky na auta přijíždějící zpoza zaparkovaného vozu. Stejně tak řidiči těchto aut nemohli vidět, zda někdo nepřechází. V zaparkovaném vozidle navíc nikdo nebyl.

Zaparkované vozidlo brání ve výhledu lidem, kteří by chtěli přejít.

„V situaci, kdy je nezbytné vdaném místě zastavit, třeba kvůli svozu odpadu, a porušují se pravidla pro stání v určité vzdálenosti od přechodu, je povinna osádka vozu zajistit pověřenou osobu, která bude řidiče a chodce upozorňovat na situaci. Když se to neudělá, hrozí zbytečná nehoda,“ dodává Sirota.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek