metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Zoo Praha povede evropský program zachování supa mrchožravého

  14:44
Evropská asociace zoologických zahrad ocenila schopnosti pražské zoo v chovu nejmenšího supa - supa mrchožravého - a v březnu ji pověřila vedením evropského záchovného programu tohoto ohroženého druhu. V Praze se tak budou plánovat přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami a v budoucnu, pokud bude program úspěšný, bude mít Zoo Praha také silnou pozici v rozhodování o zvířatech určených k vysazení do divočiny. Informuje o tom zoo na svém webu.

Sup mrchožravý | foto: Zoo Praha

Praha je expert na ohrožené druhy

  • Trojská zoo jako chovatelský expert vede mezinárodní plemennou knihu koně Převalského, hroznýšovce kubánského, leguána kubánského, želvy černavé, orlície bornejské a evropské plemenné knihy ocelota stromového, krys obláčkových a komby rodu Galago.
  • Evropskou plemennou knihu supa mrchožravého spravují pražští chovatelé deset let. V březnu byla kvůli úbytku těchto mrchožroutů povýšena na evropský záchovný program.

V trojském areálu návštěvníci světle zbarvené supy s černými okraji křídel a výrazně žlutým holým obličejem potkávají už od roku 1937. Od uplynulého týdne jsou nově k vidění v Jandově voliéře dravců. Obydlená je jedním samcem narozeným v Praze a třemi samičkami, z nichž dvě pocházejí z přírody. Brzy má čtveřici doplnit samec ze Zoo Zlín-Lešná, také vylíhlý v přírodě. Dvě voliéry ve spodní části areálu obývají dva již déle sestavené páry, u nichž je na vyhnízdění veliká šance.

V přírodě stavy supa mrchožravého setrvale klesají, od roku 2007 je druh veden jako ohrožený. Rozšířen je v jižní Evropě, Africe, na Blízkém východě a v Indii. Ani odchovy mláďat v lidské péči se příliš nedaří. Zoo Praha je spolu s dalšími třemi evropskými zahradami nejúspěšnějším chovatelem tohoto ptačího druhu. Od roku 2000, kdy se supi mrchožraví v Praze rozmnožili poprvé, zde přišlo na svět sedm mláďat. Šest z nich odchovali rodiče, v jednom případě museli zasahovat chovatelé.

Nejmenší sup jí vejce, rozbíjí je pomocí kamínků

Protože je sup mrchožravý mezi svými příbuznými nejmenší, musel se naučit zvláštní strategii získávání potravy. Silnější kolegové ho k mršinám často nepustí, tak se specializoval na pštrosí a další vejce. K proražení pevné skořápky přitom využívá drobné kameny, které shazuje z výšky na vejce pod sebou.

Autor:

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek