metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Pondělí, 15. července 2019. Svátek má Jindřich.
Stále mlád!
Další 1 fotografie v galerii
Stále mlád! | foto: Supraphon

Zpěvák Karel Gott dnes slaví významné jubileum. Bude mít i svoji eurobankovku

14. července 2019  5:36 Pavel Urban Metro.cz
Vydal téměř tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek nejen u nás, ale třeba také v Německu. Nejslavnější zpěvák populární hudby oslaví o víkendu 80. narozeniny. Ovšem jen v rodinném kruhu. Velká oslava proběhla už v červnu.

Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík vděčí za popularitu nejen talentu, ale i pokoře ke svým fanouškům, kterým se vždy maximálně věnoval.

Vystoupení v Liberci

25. 7.

Poslední červencový čtvrtek potěší své fanoušky Karel Gott na festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci. Celý čtvrteční program bude věnován zpěvákovým narozeninám. Gottův koncert s hosty začne ve 21.20 hodin.

Rodák z Plzně chtěl být v mládí malířem, k této zálibě se později vrátil. Už při studiích na elektromontéra se ale věnoval zpěvu a hudbě. Proto se pak vydal na konzervatoř. Výrazněji na sebe upozornil na začátku 60. let v divadle Semafor a později také v Apollu. Na písních nejčastěji spolupracoval s bratry Štaidlovými či skladatelem Karlem Svobodou. V roce 1968 reprezentoval v Eurovizi Rakousko a díky tomu se stal známým i v německy mluvících zemích. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, věnovanou Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, tak to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec.

V roce 1990 ukončil Gott kariéru, ale obrovský úspěch rozlučkového turné ho donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 2008 si vzal za ženu Ivanu, s níž má dvě dcery. Další dvě má ještě z předchozích vztahů.

Nedávno vyšly dvě narozeninové CD kolekce, které mapují zpěvákovy singly a největší hity z průběhu šesti dekád hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují jeho poslední duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dnes, v den 80. narozenin Gotta, bude možné od devíti hodin zakoupit v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 novou eurobankovku v nominální hodnotě nula eur. Její prodejní cena bude 50 korun a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Do prodeje půjde i série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s boxem 15 CD Karel Gott – Singly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejvíc plýtváme s oblečením, jídlem a časem, říká student sociologie

Alvin Korčák
vydáno 15. července 2019  16:21

Vyznává minimalismus a na přednáškách nabízí i dalším lidem cesty, jak snížit počet věcí, které ani nepotřebují. V rozhovoru pro deník Metro mluvil mladý...  celý článek

Sbohem, Sheldone! Seriálový fenomén končí

Celá parta
vydáno 15. července 2019  13:11

Poslední epizoda seriálu Teorie velkého třesku bude dnes večer k vidění na stanici Prima Cool.  celý článek

Hon na správce rozbitých schůdků trval téměř měsíc

Děravý a bez nájezdu.
vydáno 15. července 2019  10:03

Rozbité chodníky, přerostlá zeleň nebo špatně značené přechody. To jsou časté nešvary, jejichž fotografie pravidelně zasílají čtenáři do rubriky Metro...  celý článek

Bulli bude vozit orosené poklady ze všech koutů Česka

Zleva: Jan „Johny“ Pavliš, Ivo Krejčiřík a Jirka Žardecký
vydáno 15. července 2019  5:44

Česko je známé i díky svému pivu. Většinou ale lidé sáhnou po „komerční“ značce. To se rozhodli změnit tři kamarádi z Brna. „Renovujeme staré hippie auto...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám