metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Další 1 fotografie v galerii
Stále mlád! | foto: Supraphon

Zpěvák Karel Gott dnes slaví významné jubileum. Bude mít i svoji eurobankovku

  5:36
Vydal téměř tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek nejen u nás, ale třeba také v Německu. Nejslavnější zpěvák populární hudby oslaví o víkendu 80. narozeniny. Ovšem jen v rodinném kruhu. Velká oslava proběhla už v červnu.

Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík vděčí za popularitu nejen talentu, ale i pokoře ke svým fanouškům, kterým se vždy maximálně věnoval.

Vystoupení v Liberci

25. 7.

Poslední červencový čtvrtek potěší své fanoušky Karel Gott na festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci. Celý čtvrteční program bude věnován zpěvákovým narozeninám. Gottův koncert s hosty začne ve 21.20 hodin.

Rodák z Plzně chtěl být v mládí malířem, k této zálibě se později vrátil. Už při studiích na elektromontéra se ale věnoval zpěvu a hudbě. Proto se pak vydal na konzervatoř. Výrazněji na sebe upozornil na začátku 60. let v divadle Semafor a později také v Apollu. Na písních nejčastěji spolupracoval s bratry Štaidlovými či skladatelem Karlem Svobodou. V roce 1968 reprezentoval v Eurovizi Rakousko a díky tomu se stal známým i v německy mluvících zemích. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, věnovanou Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, tak to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec.

V roce 1990 ukončil Gott kariéru, ale obrovský úspěch rozlučkového turné ho donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 2008 si vzal za ženu Ivanu, s níž má dvě dcery. Další dvě má ještě z předchozích vztahů.

Nedávno vyšly dvě narozeninové CD kolekce, které mapují zpěvákovy singly a největší hity z průběhu šesti dekád hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují jeho poslední duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dnes, v den 80. narozenin Gotta, bude možné od devíti hodin zakoupit v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 novou eurobankovku v nominální hodnotě nula eur. Její prodejní cena bude 50 korun a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Do prodeje půjde i série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s boxem 15 CD Karel Gott – Singly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy