metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Další 1 fotografie v galerii
Stále mlád! | foto: Supraphon

Zpěvák Karel Gott dnes slaví významné jubileum. Bude mít i svoji eurobankovku

  5:36
Vydal téměř tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek nejen u nás, ale třeba také v Německu. Nejslavnější zpěvák populární hudby oslaví o víkendu 80. narozeniny. Ovšem jen v rodinném kruhu. Velká oslava proběhla už v červnu.

Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík vděčí za popularitu nejen talentu, ale i pokoře ke svým fanouškům, kterým se vždy maximálně věnoval.

Vystoupení v Liberci

25. 7.

Poslední červencový čtvrtek potěší své fanoušky Karel Gott na festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci. Celý čtvrteční program bude věnován zpěvákovým narozeninám. Gottův koncert s hosty začne ve 21.20 hodin.

Rodák z Plzně chtěl být v mládí malířem, k této zálibě se později vrátil. Už při studiích na elektromontéra se ale věnoval zpěvu a hudbě. Proto se pak vydal na konzervatoř. Výrazněji na sebe upozornil na začátku 60. let v divadle Semafor a později také v Apollu. Na písních nejčastěji spolupracoval s bratry Štaidlovými či skladatelem Karlem Svobodou. V roce 1968 reprezentoval v Eurovizi Rakousko a díky tomu se stal známým i v německy mluvících zemích. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, věnovanou Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, tak to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec.

V roce 1990 ukončil Gott kariéru, ale obrovský úspěch rozlučkového turné ho donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 2008 si vzal za ženu Ivanu, s níž má dvě dcery. Další dvě má ještě z předchozích vztahů.

Nedávno vyšly dvě narozeninové CD kolekce, které mapují zpěvákovy singly a největší hity z průběhu šesti dekád hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují jeho poslední duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dnes, v den 80. narozenin Gotta, bude možné od devíti hodin zakoupit v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 novou eurobankovku v nominální hodnotě nula eur. Její prodejní cena bude 50 korun a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Do prodeje půjde i série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s boxem 15 CD Karel Gott – Singly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek