metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Další 1 fotografie v galerii
Stále mlád! | foto: Supraphon

Zpěvák Karel Gott dnes slaví významné jubileum. Bude mít i svoji eurobankovku

  5:36
Vydal téměř tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek nejen u nás, ale třeba také v Německu. Nejslavnější zpěvák populární hudby oslaví o víkendu 80. narozeniny. Ovšem jen v rodinném kruhu. Velká oslava proběhla už v červnu.

Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík vděčí za popularitu nejen talentu, ale i pokoře ke svým fanouškům, kterým se vždy maximálně věnoval.

Vystoupení v Liberci

25. 7.

Poslední červencový čtvrtek potěší své fanoušky Karel Gott na festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci. Celý čtvrteční program bude věnován zpěvákovým narozeninám. Gottův koncert s hosty začne ve 21.20 hodin.

Rodák z Plzně chtěl být v mládí malířem, k této zálibě se později vrátil. Už při studiích na elektromontéra se ale věnoval zpěvu a hudbě. Proto se pak vydal na konzervatoř. Výrazněji na sebe upozornil na začátku 60. let v divadle Semafor a později také v Apollu. Na písních nejčastěji spolupracoval s bratry Štaidlovými či skladatelem Karlem Svobodou. V roce 1968 reprezentoval v Eurovizi Rakousko a díky tomu se stal známým i v německy mluvících zemích. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, věnovanou Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, tak to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec.

V roce 1990 ukončil Gott kariéru, ale obrovský úspěch rozlučkového turné ho donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 2008 si vzal za ženu Ivanu, s níž má dvě dcery. Další dvě má ještě z předchozích vztahů.

Nedávno vyšly dvě narozeninové CD kolekce, které mapují zpěvákovy singly a největší hity z průběhu šesti dekád hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují jeho poslední duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dnes, v den 80. narozenin Gotta, bude možné od devíti hodin zakoupit v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 novou eurobankovku v nominální hodnotě nula eur. Její prodejní cena bude 50 korun a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Do prodeje půjde i série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s boxem 15 CD Karel Gott – Singly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy