metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Další 4 fotografie v galerii
Letecký pohled na Brno. Uprostřed hrad Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zpráva o stavu Brna. Stárne, turisty neláká, méně zlodějů

  9:33
Město se inspiruje v USA. Nechalo si udělat dokument o tom, jak se v Brně žije.

Vedení Brna se inspirovalo pravidelnými statistickými zprávami, jaké využívají američtí prezidenti i vedení Evropské komise, a nechalo vypracovat zprávu o stavu města. Ta popisuje současný stav Brna z pohledu vybraných ukazatelů, které jsou důležité pro dlouhodobý rozvoj města.

Fotogalerie

„Město každoročně sbírá spoustu statistických a sociologických údajů. Ty jsou k dispozici v tabulkách a grafech v tištěné i elektronické formě. Máme však podezření, že nejsou srozumitelné občanům. Proto jsme z dat za rok 2017 vybrali pár čísel, kterým jsme dali grafickou podobu. Chtěli bychom, aby každý obyvatel znal důležité informace o svém městě,“ uvedl náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

Co dalšího říká nová zpráva?

● Za šestnáct let se snížila spotřeba vody o téměř 20 litrů na osobu za den.

● V Brně je legálně přihlášeno k pobytu téměř třicet tisíc cizinců.

● Podle analýzy dat poskytnutých realitním serverem Sreality.cz došlo k meziročnímu

nárůstu prodejní ceny za metr čtvereční o přibližně tři tisíce korun na 46 900 korun.

● Počet osob bez domova roste. Nárůst mezi lety 2010 a 2014 činí celkem 596 osob,

což je téměř trojnásobný nárůst oproti rokům 2006 a 2010.

● Mzdy, ačkoliv stále stoupají, jsou nižší než v Praze či Bratislavě a výrazně nižší než ve Vídni. Průměrný plat ve městě je 28 484 korun.

Ze zprávy vyplývá mnoho zajímavých dat. Poukazuje mimo jiné na kolísání počtu obyvatel během pracovního týdne a o víkendu. Během pracovního týdne se v moravské metropoli hemží 540 tisíc obyvatel. Naopak o víkendech jich tu zůstává jen 350 tisíc. Městskou hromadnou dopravu využívá 53 procent obyvatel a od roku 1990 se dle statistik zvýšil dvaapůlkrát počet aut.

Věkový průměr Brňanů se výrazně zvyšuje. „Věková pyramida v dlouhodobém horizontu přestane být pyramidou, brněnské obyvatelstvo bude výrazně stárnout,“ upozorňuje zpráva. Potvrzuje i dlouhodobé mínění, že Brno turisty příliš neláká. Turisté v Brně nezůstávají ani na dvě noci.

Brno není turistickým centrem jako Praha, ale na druhou stranu výrazně stoupá počet tříhvězdičkových hotelů. S tím kontrastuje úpadek veletržnictví v Brně, které bývalo silným lákadlem pro turisty. Pozitivní informací je naopak pokles kriminality. Od roku 2013 se počet trestných činů snížil z více než 16 tisíc na loňských 11 tisíc.

Přesto by podle občanů mělo Brno na bezpečnosti nadále pracovat jako na své prioritě. Až za bezpečností se v žebříčku umístily doprava a bydlení. Více než osmdesátistránkovou zprávu o stavu města naleznete na webu www.brno2050.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek