metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Čtvrtek, 24. ledna 2019. Svátek má Milena.
Letecký pohled na Brno. Uprostřed hrad Špilberk.
Další 4 fotografie v galerii
Letecký pohled na Brno. Uprostřed hrad Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zpráva o stavu Brna. Stárne, turisty neláká, méně zlodějů

12. května 2017  9:33 Radek Babička, Metro.cz
Město se inspiruje v USA. Nechalo si udělat dokument o tom, jak se v Brně žije.

Vedení Brna se inspirovalo pravidelnými statistickými zprávami, jaké využívají američtí prezidenti i vedení Evropské komise, a nechalo vypracovat zprávu o stavu města. Ta popisuje současný stav Brna z pohledu vybraných ukazatelů, které jsou důležité pro dlouhodobý rozvoj města.

Fotogalerie

„Město každoročně sbírá spoustu statistických a sociologických údajů. Ty jsou k dispozici v tabulkách a grafech v tištěné i elektronické formě. Máme však podezření, že nejsou srozumitelné občanům. Proto jsme z dat za rok 2017 vybrali pár čísel, kterým jsme dali grafickou podobu. Chtěli bychom, aby každý obyvatel znal důležité informace o svém městě,“ uvedl náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

Co dalšího říká nová zpráva?

● Za šestnáct let se snížila spotřeba vody o téměř 20 litrů na osobu za den.

● V Brně je legálně přihlášeno k pobytu téměř třicet tisíc cizinců.

● Podle analýzy dat poskytnutých realitním serverem Sreality.cz došlo k meziročnímu

nárůstu prodejní ceny za metr čtvereční o přibližně tři tisíce korun na 46 900 korun.

● Počet osob bez domova roste. Nárůst mezi lety 2010 a 2014 činí celkem 596 osob,

což je téměř trojnásobný nárůst oproti rokům 2006 a 2010.

● Mzdy, ačkoliv stále stoupají, jsou nižší než v Praze či Bratislavě a výrazně nižší než ve Vídni. Průměrný plat ve městě je 28 484 korun.

Ze zprávy vyplývá mnoho zajímavých dat. Poukazuje mimo jiné na kolísání počtu obyvatel během pracovního týdne a o víkendu. Během pracovního týdne se v moravské metropoli hemží 540 tisíc obyvatel. Naopak o víkendech jich tu zůstává jen 350 tisíc. Městskou hromadnou dopravu využívá 53 procent obyvatel a od roku 1990 se dle statistik zvýšil dvaapůlkrát počet aut.

Věkový průměr Brňanů se výrazně zvyšuje. „Věková pyramida v dlouhodobém horizontu přestane být pyramidou, brněnské obyvatelstvo bude výrazně stárnout,“ upozorňuje zpráva. Potvrzuje i dlouhodobé mínění, že Brno turisty příliš neláká. Turisté v Brně nezůstávají ani na dvě noci.

Brno není turistickým centrem jako Praha, ale na druhou stranu výrazně stoupá počet tříhvězdičkových hotelů. S tím kontrastuje úpadek veletržnictví v Brně, které bývalo silným lákadlem pro turisty. Pozitivní informací je naopak pokles kriminality. Od roku 2013 se počet trestných činů snížil z více než 16 tisíc na loňských 11 tisíc.

Přesto by podle občanů mělo Brno na bezpečnosti nadále pracovat jako na své prioritě. Až za bezpečností se v žebříčku umístily doprava a bydlení. Více než osmdesátistránkovou zprávu o stavu města naleznete na webu www.brno2050.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Botanická zahrada slaví 50. Slibuje výstavy i nové vstupy

Vizualizace vstupního areálu Sever
vydáno 24. ledna 2019  9:44

První letošní velká výstava se koná v březnu. Skleník Fata Morgana zaplní orchideje.  celý článek

Maturitní plesy zařizují agenti, slavná Lucerna vychází z módy

Plesová sezona, ilustrační foto
vydáno 24. ledna 2019  5:25

Zatímco dříve měli průběh plesu na starost sami organizátoři, v posledních letech přebírají otěže plesové agentury. Ty vyšlou svého člověka, jenž se...  celý článek

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám