metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 4 fotografie v galerii
Letecký pohled na Brno. Uprostřed hrad Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zpráva o stavu Brna. Stárne, turisty neláká, méně zlodějů

  9:33
Město se inspiruje v USA. Nechalo si udělat dokument o tom, jak se v Brně žije.

Vedení Brna se inspirovalo pravidelnými statistickými zprávami, jaké využívají američtí prezidenti i vedení Evropské komise, a nechalo vypracovat zprávu o stavu města. Ta popisuje současný stav Brna z pohledu vybraných ukazatelů, které jsou důležité pro dlouhodobý rozvoj města.

„Město každoročně sbírá spoustu statistických a sociologických údajů. Ty jsou k dispozici v tabulkách a grafech v tištěné i elektronické formě. Máme však podezření, že nejsou srozumitelné občanům. Proto jsme z dat za rok 2017 vybrali pár čísel, kterým jsme dali grafickou podobu. Chtěli bychom, aby každý obyvatel znal důležité informace o svém městě,“ uvedl náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

Co dalšího říká nová zpráva?

● Za šestnáct let se snížila spotřeba vody o téměř 20 litrů na osobu za den.

● V Brně je legálně přihlášeno k pobytu téměř třicet tisíc cizinců.

● Podle analýzy dat poskytnutých realitním serverem Sreality.cz došlo k meziročnímu

nárůstu prodejní ceny za metr čtvereční o přibližně tři tisíce korun na 46 900 korun.

● Počet osob bez domova roste. Nárůst mezi lety 2010 a 2014 činí celkem 596 osob,

což je téměř trojnásobný nárůst oproti rokům 2006 a 2010.

● Mzdy, ačkoliv stále stoupají, jsou nižší než v Praze či Bratislavě a výrazně nižší než ve Vídni. Průměrný plat ve městě je 28 484 korun.

Ze zprávy vyplývá mnoho zajímavých dat. Poukazuje mimo jiné na kolísání počtu obyvatel během pracovního týdne a o víkendu. Během pracovního týdne se v moravské metropoli hemží 540 tisíc obyvatel. Naopak o víkendech jich tu zůstává jen 350 tisíc. Městskou hromadnou dopravu využívá 53 procent obyvatel a od roku 1990 se dle statistik zvýšil dvaapůlkrát počet aut.

Věkový průměr Brňanů se výrazně zvyšuje. „Věková pyramida v dlouhodobém horizontu přestane být pyramidou, brněnské obyvatelstvo bude výrazně stárnout,“ upozorňuje zpráva. Potvrzuje i dlouhodobé mínění, že Brno turisty příliš neláká. Turisté v Brně nezůstávají ani na dvě noci.

Brno není turistickým centrem jako Praha, ale na druhou stranu výrazně stoupá počet tříhvězdičkových hotelů. S tím kontrastuje úpadek veletržnictví v Brně, které bývalo silným lákadlem pro turisty. Pozitivní informací je naopak pokles kriminality. Od roku 2013 se počet trestných činů snížil z více než 16 tisíc na loňských 11 tisíc.

Přesto by podle občanů mělo Brno na bezpečnosti nadále pracovat jako na své prioritě. Až za bezpečností se v žebříčku umístily doprava a bydlení. Více než osmdesátistránkovou zprávu o stavu města naleznete na webu www.brno2050.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek