metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Olga Kunertová | foto: Archiv O. K.

Zprávy o koronaviru? Stačí maximálně jednou denně

  12:10
Svátky klepou na dveře a dobrá nálada se pořád někde toulá. Koronavirus otřásl celým světem a na každého z nás jdou místo veselí spíše chmury. Co s tím dělat? Deník Metro položil několik otázek Olze Kunertové. Odborná garantka projektu Terap.io, vedoucí psychoterapeutického centra Gaudia a členka výboru České asociace pro psychoterapii poradí, jak zatočit s depresí a kde během těchto dnů hledat psychoterapeuta.

Blíží se Vánoce. Svátky klidu a míru. Ty letošní budou ale jiné. Pandemie stále trvá a moc důvodů k radosti není. Co dělat, abych byl v psychické pohodě?
Snažte se ovlivnit to, co ovlivnit můžete. Užít si čas s blízkými doma, využít toho času k nějakým společným tvůrčím činnostem. To se přímo nabízí. Co například vytvářet blízkým dárky společně s dětmi?

Co naopak nedělat?
Nesledovat bez přestávky aktuální dění kolem koronaviru. Důležité věci se dozvíte, když se podíváte na internet nebo na zprávy jednou denně. Maximálně.

Většina z nás má během svátků hezkou vánoční náladu. Ale co když letos nepřijde?
To nechodí samo od sebe. O to, abychom měli doma pohodu a hezkou náladu, se musíme starat. A v tom nám přece nikdo nebrání.

On-line sezení

  • Projekt Terap.io se zrodil díky překlenutí náročných životních období dvou přátel Chadi El-Moussawiho a Jana Sasínka za pomoci terapie.
  • Společně s psychoterapeutkou Olgou Kunertovou vytvořili službu, která zjednodušuje lidem přístup k psychoterapii. On-line sezení probíhá v soukromé virtuální místnosti, s terapeuty je možné komunikovat například prostřednictvím videohovoru, audiohovoru nebo psaní. 
  • Výhodou je možnost vybrat si svého vlastního terapeuta a také fakt, že terapii je možné podstoupit v jakémkoli čase. 
  • Více na najdete na webu www.chodimnaterapii.cz

Někdo si vánoční náladu umí navodit třeba i něčím „ostřejším“. Ublížím své psychice, když si dám jeden dva frťany?
Já myslím, že všeho s mírou. Když to k náladě přispěje, tak proč ne. Problémem je samoúčelné opíjení se, když je alkohol prostředkem úniku od společnosti, od řešení různých problémů a podobně. Napít se něčeho společně ke sváteční atmosféře naopak patří.

Letošní rok je hodně specifický. Rodiny jsou pohromadě. Všechny recepty už uvařily. Všechny stolní hry už hrály desetkrát. V domácnosti vládne deprese. Jak bojovat s tím?
Myslím, že většina lidí z domu pracuje, takže toho společného času zase tolik není. A receptů i her je na internetu nepřeberné množství, to je výmluva. Problém je, že neumíme být spolu přirozeně. Teď, protože nemáme příležitost unikat od rodiny ani za známými, ani za zábavou, vzniká nám prostor pro to, abychom si víc povídali, zajímali se jeden o druhého, pomáhali si. Nezbývá než to vzít jako příležitost na vztazích doma trochu zapracovat.

Kvůli vládním omezením není doporučeno moc chodit mezi lidi. Hodně lidem by ale třeba pomohlo zajít k psychoterapeutovi. Je i jiná možnost?
Většina soukromých psychoterapeutů je k dispozici také on-line. Navíc v současnosti fungují i platformy, které se na on-line terapii přímo specializují, jako je třeba platforma Terap.io. Není problém se objednat, služba je flexibilní, každý si může vybrat svého osobního terapeuta a v klidu z domova si s ním on-line popovídat.

Na závěr našim čtenářům poraďte nějaký vlastní trik. Co děláte vy, když se necítí v psychické pohodě?
Víte, já na nějakou nepohodu nemám moc času. Pro mě je důležité přestat chvíli pracovat, jít si třeba zaběhat nebo se projít. S kamarádkou poznáváme v okolí našeho bydliště nejrůznější místa, o jejichž existenci jsme dosud neměly tušení. To je opravdu moc fajn.

Konzultace z pohodlí vlastního gauče

On-line terapii nabízí v Česku hned několik platforem a společností.

  • Pomoc prostřednictvím on-line videohovoru nabízí například společnost Hedepy (hedepy.cz).
  • Individuální konzultace s terapeutem najdete i na webu nase-terapie.cz. Ten nabízí například on-line koučování.
  • Psychologická poradna je dostupná i na webu mojra.cz. Konzultace s psychology zde probíhají přes Skype, Whats- App, Viber, telefon nebo prostřednictvím e-mailu.
  • Terapii na dálku poskytuje také portál Online Medicína (online-medicina.cz). Ten Nabízí služby psychologů,  psychoterapeutů i lékařů. 
  • On-line terapie může trvat 30 až 90 minut. Ceny se pohybují od 449 po 1000 korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek