metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Olga Kunertová
Větší foto
Olga Kunertová | foto: Archiv O. K.

Zprávy o koronaviru? Stačí maximálně jednou denně

1. prosince 2020  12:10 Marek Hýř Metro.cz
Svátky klepou na dveře a dobrá nálada se pořád někde toulá. Koronavirus otřásl celým světem a na každého z nás jdou místo veselí spíše chmury. Co s tím dělat? Deník Metro položil několik otázek Olze Kunertové. Odborná garantka projektu Terap.io, vedoucí psychoterapeutického centra Gaudia a členka výboru České asociace pro psychoterapii poradí, jak zatočit s depresí a kde během těchto dnů hledat psychoterapeuta.

Blíží se Vánoce. Svátky klidu a míru. Ty letošní budou ale jiné. Pandemie stále trvá a moc důvodů k radosti není. Co dělat, abych byl v psychické pohodě?
Snažte se ovlivnit to, co ovlivnit můžete. Užít si čas s blízkými doma, využít toho času k nějakým společným tvůrčím činnostem. To se přímo nabízí. Co například vytvářet blízkým dárky společně s dětmi?

Co naopak nedělat?
Nesledovat bez přestávky aktuální dění kolem koronaviru. Důležité věci se dozvíte, když se podíváte na internet nebo na zprávy jednou denně. Maximálně.

Většina z nás má během svátků hezkou vánoční náladu. Ale co když letos nepřijde?
To nechodí samo od sebe. O to, abychom měli doma pohodu a hezkou náladu, se musíme starat. A v tom nám přece nikdo nebrání.

On-line sezení

  • Projekt Terap.io se zrodil díky překlenutí náročných životních období dvou přátel Chadi El-Moussawiho a Jana Sasínka za pomoci terapie.
  • Společně s psychoterapeutkou Olgou Kunertovou vytvořili službu, která zjednodušuje lidem přístup k psychoterapii. On-line sezení probíhá v soukromé virtuální místnosti, s terapeuty je možné komunikovat například prostřednictvím videohovoru, audiohovoru nebo psaní. 
  • Výhodou je možnost vybrat si svého vlastního terapeuta a také fakt, že terapii je možné podstoupit v jakémkoli čase. 
  • Více na najdete na webu www.chodimnaterapii.cz

Někdo si vánoční náladu umí navodit třeba i něčím „ostřejším“. Ublížím své psychice, když si dám jeden dva frťany?
Já myslím, že všeho s mírou. Když to k náladě přispěje, tak proč ne. Problémem je samoúčelné opíjení se, když je alkohol prostředkem úniku od společnosti, od řešení různých problémů a podobně. Napít se něčeho společně ke sváteční atmosféře naopak patří.

Letošní rok je hodně specifický. Rodiny jsou pohromadě. Všechny recepty už uvařily. Všechny stolní hry už hrály desetkrát. V domácnosti vládne deprese. Jak bojovat s tím?
Myslím, že většina lidí z domu pracuje, takže toho společného času zase tolik není. A receptů i her je na internetu nepřeberné množství, to je výmluva. Problém je, že neumíme být spolu přirozeně. Teď, protože nemáme příležitost unikat od rodiny ani za známými, ani za zábavou, vzniká nám prostor pro to, abychom si víc povídali, zajímali se jeden o druhého, pomáhali si. Nezbývá než to vzít jako příležitost na vztazích doma trochu zapracovat.

Kvůli vládním omezením není doporučeno moc chodit mezi lidi. Hodně lidem by ale třeba pomohlo zajít k psychoterapeutovi. Je i jiná možnost?
Většina soukromých psychoterapeutů je k dispozici také on-line. Navíc v současnosti fungují i platformy, které se na on-line terapii přímo specializují, jako je třeba platforma Terap.io. Není problém se objednat, služba je flexibilní, každý si může vybrat svého osobního terapeuta a v klidu z domova si s ním on-line popovídat.

Na závěr našim čtenářům poraďte nějaký vlastní trik. Co děláte vy, když se necítí v psychické pohodě?
Víte, já na nějakou nepohodu nemám moc času. Pro mě je důležité přestat chvíli pracovat, jít si třeba zaběhat nebo se projít. S kamarádkou poznáváme v okolí našeho bydliště nejrůznější místa, o jejichž existenci jsme dosud neměly tušení. To je opravdu moc fajn.

Konzultace z pohodlí vlastního gauče

On-line terapii nabízí v Česku hned několik platforem a společností.

  • Pomoc prostřednictvím on-line videohovoru nabízí například společnost Hedepy (hedepy.cz).
  • Individuální konzultace s terapeutem najdete i na webu nase-terapie.cz. Ten nabízí například on-line koučování.
  • Psychologická poradna je dostupná i na webu mojra.cz. Konzultace s psychology zde probíhají přes Skype, Whats- App, Viber, telefon nebo prostřednictvím e-mailu.
  • Terapii na dálku poskytuje také portál Online Medicína (online-medicina.cz). Ten Nabízí služby psychologů,  psychoterapeutů i lékařů. 
  • On-line terapie může trvat 30 až 90 minut. Ceny se pohybují od 449 po 1000 korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy