metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Vánoční trhy | foto: MAFRA

Zrušené vánoční trhy. Odmítli obejít opatření, bojují o přežití

  16:05
Pořadatelé adventních trhů, prodejci i drobní živnostníci vyjednávají s novou vládou.

Vánoční trhy jsou pro ně významnou možností, jak vydělat. Vláda jim ale kvůli anticovidovým opatřením trhy zavřela. Zákaz adventních trhů se dotkl nejen organizátorů, ale také stovek drobných prodejců a živnostníků, kteří tak přišli o výdělky již na druhých vánočních trzích. Ti, kteří neobešli nařízení vlády, tedy odmítli účast na „zimních řemeslných trzích“, které některá města a čtvrti po zákazu vymyslely, jsou na tom nejhůře. Od státu neviděli přes kompenzace ani korunu. Podle Asociace pořadatelů adventních trhů APAT, kterou organizátoři největších vánočních trhů založili, dosud nemají žádné vyrovnání a nikdo jim nedal písemnou záruku, že nějaké dostanou.

„Jako pořadatelé, kteří neobešli krizové opatření, i naši prodejci jsme se ocitli v zoufalé situaci, bez jakékoliv pomoci. Jde až o tisíce stánkařů, řemeslníků a drobných výrobců a desítky nás pořadatelů. Zákazem v řádu hodin nám bylo znemožněno plnit naše smluvní závazky vůči trhovcům, sponzorům, odběratelům, ale i zadavatelům většinou v roli měst a obcí. Na některých českých náměstích stále stojí celá adventní města, jejichž deinstalace a odvoz znamená další stovky tisíc korun nákladů,“ říká Lenka Střítecká za pořadatele adventních trhů na hektarovém náměstí v Českých Budějovicích. Jaroslav Strohschneider, pořadatel tradičních velkých vánočních trhů v Plzni její slova potvrzuje: „Drobní výrobci, kteří své sezonní výrobky vytvářeli měsíce, i prodejci, kteří nakoupili vánoční zboží, zůstali bez možnosti prodeje, bez příjmů, s nepokrytými ztrátami. Mnohdy jsou to celé rodiny, které si na vánočních trzích vydělávají na živobytí na několik následujících měsíců,“ upřesňuje situaci.

Nejhůře jsou na tom ti, kteří neobešli nařízení vlády například tím, že si změnili název. „To o našem právním státě nevypovídá nic dobrého. Spravedlivým řešením je tedy nahradit i část ušlého zisku, ze kterého firmy i živnostníci žijí, i po adventních trzích, na které se celé měsíce připravují nebo alespoň 100 procent nákladů spojených s přípravou adventních trhů a pokrytím následků jejich zrušení. Do této situace jsme se nedostali vlastní vinou a zároveň všichni vidí, jak nespravedlivé toto nařízení je pouze k jedné skupině živnostníků a firem,“ shodují se všichni organizátoři. 

Jednání s vládou

  • Provozovatelé trhů začali okamžitě po zákazu jednat s končící vládou, která úhrady způsobených ztrát pořadatelům i prodejcům slíbila.
  • „Jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu vypadala velmi slibně, 1. prosince jsme měli přislíbeno vypsání výzvy pro podávání žádostí. Dohodli jsme se, aby prodejci a pořadatelé mohli uplatnit alespoň část svých nákladů, úhradu nájmů za prodejní místo i úhradu znehodnoceného či neprodaného sezonního zboží,“ popisuje Libor Votruba, jednatel společnosti Taiko, která organizuje vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. Pomoc ale do včerejška nepřišla.
  • „Na dotazy končícímu ministru Karlu Havlíčkovi jsme dostávali pouze odpovědi, že vypsání kompenzací podmiňují schválením rozpočtu navrženého původní vládou, a to i přesto, že nastupující vláda jednoznačně deklarovala, že takto navržený rozpočet neschválí. Ministr tedy sliboval něco, o čem již od začátku musel vědět, že nelze splnit,“ tvrdí Střítecká.
  • Jednání pokračují s novou vládou, Asociace pořadatelů adventních trhů APAT se minulý týden sešla s novým ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. „Po seznámení se s naléhavostí aktuální situace přislíbil, že se jako ministr financí zasadí o co nejrychlejší pomoc s pokrytím zákazem způsobených ztrát,“ doplnila Střítecká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy