metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 15 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.

Větší foto
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší. | foto: MF DNES

Zrušení 100% hypotéky žene lidi k lichvářům

  15:54
Už dva roky platí doporučení České národní banky nepůjčovat na bydlení sto procent. Kdo chce vlastní střechu nad hlavou, tomu dnes banky půjčí nejvýš 80 procent ceny nemovitosti. Jenže to vede ke komplikacím. Jak rostou ceny nemovitostí, zvyšuje se i částka, kterou musí kupec vydat hned ze svých peněz.

„Zjišťujeme, že tímto pravidlem se mnoho klientů hypotečních bank žene do náruče šedých půjčovatelů peněz,“ říká diplomaticky na adresu lichvářů a ne dvakrát solidních nebankovních poskytovatelů půjček Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA)

Z toho vyplývá, že ten, kdo touží po bytě za pět milionů, což je dnes běžná cena nového bytu do sedmdesáti metrů čtverečních, musí mít minimálně milion ušetřený. Jenže ne každý to má.

Pronájmy

  • Pět procent z ceny nemovitosti může podle odborníků vynášet roční pronájem bytu nebo vily. Reálně se ale čistý výnos pohybuje kolem tří procent.
  • Majitel musí počítat s tím, že nemusí týdny až měsíce najít nového nájemce, případně musí doplatit dluhy za energie nebo napravit škody, které méně spolehliví obyvatelé v bytě udělají.

Vrátit se zpět ke stoprocentním hypotékám? Podle Vladimíra Staňury by obnovení stálo za diskusi. To, že banka půjčí kupci na byt jen osmdesát procent částky, neznamená, že se nejedná o rizikového klienta. „Protože si lidé půjčují buď mezi příbuzenstvem, a když to není možné, sahají právě po pochybných zdrojích,“ uvádí poradce ČBA. U stoprocentní hypotéky sice klient zaplatí bance víc, ale částky, které musí měsíčně posílat, ani zdaleka nedosahují lichvářských úroků.

Pozitivní pro současný trh s bydlením je podle odborníků fakt, že naprostá většina českých klientů si pořizuje bydlení pro sebe, ne „na kšeft“. Podíl bytů, které si pořizují Češi kvůli uložení peněz a případný další pronájem, není ani desetina ze všech prodejů. Byt jako investice se týká hlavně zahraničních kupců.

„Nelákají je jen ceny, které ani přes stálý růst nedosahují například cen za metr čtvereční ve Vídni nebo v Berlíně,“ potvrdil deníku Metro Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a prezident Asociace stavebních spořitelen. „Pro cizince jsou Česko, a především Praha přitažlivé kvůli velké bezpečnosti,“ říká Jeníček.

Hypotéky zdražují

  • Hypoteční sazby se nyní pohybují kolem 2,5 procenta. Za ­rok poskočily o procento.
  • Až osmdesát procent nových bytů velkých developerů se prodává přes hypoteční úvěry.
  • Osm z deseti bytů financují Češi z vypůjčených peněz.
  • Nejčastější půjčka na byt je mezi jedním až dvěma miliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy