metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší.
Větší foto
Hypotéky jsou aktuálně hůře dostupné a také dražší. | foto: MF DNES

Zrušení 100% hypotéky žene lidi k lichvářům

20. dubna 2018  15:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Už dva roky platí doporučení České národní banky nepůjčovat na bydlení sto procent. Kdo chce vlastní střechu nad hlavou, tomu dnes banky půjčí nejvýš 80 procent ceny nemovitosti. Jenže to vede ke komplikacím. Jak rostou ceny nemovitostí, zvyšuje se i částka, kterou musí kupec vydat hned ze svých peněz.

„Zjišťujeme, že tímto pravidlem se mnoho klientů hypotečních bank žene do náruče šedých půjčovatelů peněz,“ říká diplomaticky na adresu lichvářů a ne dvakrát solidních nebankovních poskytovatelů půjček Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA)

Z toho vyplývá, že ten, kdo touží po bytě za pět milionů, což je dnes běžná cena nového bytu do sedmdesáti metrů čtverečních, musí mít minimálně milion ušetřený. Jenže ne každý to má.

Pronájmy

  • Pět procent z ceny nemovitosti může podle odborníků vynášet roční pronájem bytu nebo vily. Reálně se ale čistý výnos pohybuje kolem tří procent.
  • Majitel musí počítat s tím, že nemusí týdny až měsíce najít nového nájemce, případně musí doplatit dluhy za energie nebo napravit škody, které méně spolehliví obyvatelé v bytě udělají.

Vrátit se zpět ke stoprocentním hypotékám? Podle Vladimíra Staňury by obnovení stálo za diskusi. To, že banka půjčí kupci na byt jen osmdesát procent částky, neznamená, že se nejedná o rizikového klienta. „Protože si lidé půjčují buď mezi příbuzenstvem, a když to není možné, sahají právě po pochybných zdrojích,“ uvádí poradce ČBA. U stoprocentní hypotéky sice klient zaplatí bance víc, ale částky, které musí měsíčně posílat, ani zdaleka nedosahují lichvářských úroků.

Pozitivní pro současný trh s bydlením je podle odborníků fakt, že naprostá většina českých klientů si pořizuje bydlení pro sebe, ne „na kšeft“. Podíl bytů, které si pořizují Češi kvůli uložení peněz a případný další pronájem, není ani desetina ze všech prodejů. Byt jako investice se týká hlavně zahraničních kupců.

„Nelákají je jen ceny, které ani přes stálý růst nedosahují například cen za metr čtvereční ve Vídni nebo v Berlíně,“ potvrdil deníku Metro Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny a prezident Asociace stavebních spořitelen. „Pro cizince jsou Česko, a především Praha přitažlivé kvůli velké bezpečnosti,“ říká Jeníček.

Hypotéky zdražují

  • Hypoteční sazby se nyní pohybují kolem 2,5 procenta. Za ­rok poskočily o procento.
  • Až osmdesát procent nových bytů velkých developerů se prodává přes hypoteční úvěry.
  • Osm z deseti bytů financují Češi z vypůjčených peněz.
  • Nejčastější půjčka na byt je mezi jedním až dvěma miliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám