metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Fotografie z filmu Ztratili jsme Stalina.
Větší foto
Fotografie z filmu Ztratili jsme Stalina. | foto: CinemartMetro.cz

Ztratili jsme Stalina. Boj o moc plný intrik začíná

5. dubna 2018  9:52 Pavel Urban Metro.cz
Skotský režisér Armando Iannucci natočil drsnou komedii, která jde právě dnes do kin.

Velký vůdce padl. Jmenuje se Stalin. Nad jeho mrtvolou začíná tragikomický boj o nástupnictví. Soudruzi z politbyra se pomalu zbavují letitého strachu a začíná ta pravá podívaná.

Jestli se vám to nezdá jako dostatečně důvtipná zápletka, věřte, že film Ztratili jsme Stalina ve své tragičnosti a schopnosti utahovat si z velkých věcí je vtipný velmi. V Rusku ho za to zakázali.

Nový film

  • Komedie z koprodukce Velké Británie, Francie a Belgie je nevhodná pro děti do 12 let.
  • Režie: Armando Iannucci
  • Hrají: Steve Buscemi, Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Jeffrey Tambor, Simon Russell Beale a další

Po smrti Stalina v roce 1953 vypuká v řadách jeho nejbližších naprostá panika. Na to, co nastane po skonu velkého vůdce, se dosud báli jen pomyslet. Vždyť Lenin byl, je a bude věčný. Proč by nemohl i Stalin?

Během jeho života se soustředili na to, jak jej přežít. A teď se začnou naplno projevovat absurdní a pokřivené charaktery všech těchto Stalinových pohrobků. Začíná boj o moc nad komunistickou říší, která do této chvíle patřila jen a pouze brutálnímu diktátorovi.

O nejvyšší post nebo aspoň o bezpečné místečko pod ním se perou ti, kteří se za dobu Stalinovy vlády dokázali zbavit jakéhokoli vlastního názoru. Stále se ujišťují, co by tomu nebo tamtomu řekl Stalin a co by se jim za to asi tak mohlo stát. Jedni kují pikle proti druhým a do toho organizují diktátorův pohřeb.

Černá komedie zesměšňuje šílený komunistický režim a nejabsurdnější na tom je, že téměř vše ve filmu je založeno na skutečných událostech. Všemu dominuje skvělé obsazení v čele se Stevem Buscemim (Chruščov), Jasonem Isaacsem (maršál Žukov) a montypythonovcem Michaelem Palinem (Molotov).

Jak to vidím já: Komedie?

Film Ztratili jsme Stalina je inspirován skutečnými událostmi. Často až černý humor komedie tak vychází částečně z věcí, které se po smrti Stalina v Sovětském svazu děly. Absurdní situace ve filmu by měly být varováním, aby se něco podobného neopakovalo. Loni byl Stalin v ruské anketě vyhodnocen jako největší historická osobnost. Mnozí Rusové ho stále mají za hrdinu. Není divu, že byl film, ve kterém je někdejší vůdce zesměšňován, v Rusku zakázán. Nikita Chruščov pronese po popravě Lavrentije Beriji všeříkající větu: „Takhle lidi přicházejí o život. Když se nepřizpůsobí.“ Žánr komedie tak může sklouznout k zamyšlení, co vše je v honbě za mocí možné.
Pavel Urban

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám