metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Ředitelka Nemocnice Na Bulovce MUDr. Andrea Vrbovská, MBA. | foto: Nemocnice Na BulovceMetro.cz

Ztrátová Bulovka se s městem usmířila. Teď rozjíždí velké plány

  6:59
Největší chloubou Nemocnice Na Bulovce je nový pavilon. Přitom ještě minulý měsíc to vypadalo, že o něj zařízení kvůli dluhům přijde. Nejen o tom Metro.cz mluvilo s ředitelkou Bulovky Andreou Vrbovskou.

Nedávno otevřený pavilon laboratorních činností za 400 milionů korun je jedním z nejmodernějších pracovišť u nás. „Zastřešujeme v něm veškeré laboratorní procedury a diagnostiky včetně unikátního pracoviště pro vyšetřování vzorků u vysoce nebezpečných onemocnění,“ řekla ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Ta také přiblížila další plány nemocnice.

Spory s městem o nájem za nový pavilon se nedávno podařilo zažehnat. Bulovka chce ale ještě novou kliniku infekčních chorob. Pozemek, kde má stát, však patří městu a vyjednat směnu za jiný se dlouhodobě nedaří. Je teď v té věci nějaký posun?
Koncem dubna se uskutečnila schůzka s radním pro zdravotnictví a ředitelem odboru správy majetku, za účasti zástupce ministerstva. Na ní představitelé Prahy jednoznačně přislíbili, že připravovanou směnu rada projedná v květnu a následně v červnu i zastupitelstvo. V tuto chvíli je míč zcela na straně hlavního města. Vedení Bulovky ani ministerstva již nemají žádné další možnosti, jak tato jednání ovlivnit či urychlit.

Už před časem jste zmiňovala, že by Bulovka nutně potřebovala centrální příjem, takzvanou emergency. V jaké to je fázi?
S radostí musím konstatovat, že v tuto chvíli již probíhá příprava projektu, takže v letních měsících budeme velmi pravděpodobně soutěžit i dodavatele přestavby a následně se zahájí i vlastní přestavba.

Prý po vzoru jiných nemocnic chystáte potrubní poštu...
Ano, zhruba před týdnem jsme zveřejnili výběrové řízení na dodavatele potrubní pošty, čímž se asi zařadíme k několika málo nemocnicím v Česku, které toto zařízení budou používat. Jen bych doplnila, že v tomto roce nás ještě čeká pořízení dalších technologií, a to v rámci onkologických center. Už vloni jsme velmi podstatným způsobem obnovili přístrojové vybavení radiodiagnostického vybavení, ale také chirurgie, ARO a dalších oddělení. Také jsme otevřeli novou lékárnu a zrekonstruovali porodní sál. Velkou chloubou nemocnice je pak pavilon laboratorních činností, který je doplněn o celou řadu nových přístrojů a dalšího majetku pořízeného z našeho rozpočtu.

Co se hospodaření týče, v jakých číslech se teď pohybujete?
V minulém i v tomto roce hospodaří nemocnice v černých číslech. Podařilo se nám, a to především díky dvousetmilionové dotaci, snížit pohledávky po splatnosti na polovinu.

Zlobivá Bulovka

Jen díky finanční injekci od státu se loni nemocnice dostala z červených čísel. Ještě v roce 2013 přitom hospodaření skončilo se ztrátou více jak 300 milionů. Spory s městem o dluzích na nájmu se podařilo vyřešit až koncem dubna.

  • Praze patří skoro tři čtvrtiny majetku nemocnice. Bulovka za budovy a pozemky platí městu symbolických deset tisíc korun ročně. To chce samozřejmě od dotovaného zařízení získat více.
  • Vedle toho má za nový, nedávno otevřený laboratorní pavilon - který město vyšel na 400 milionů - nemocnice platit ročně sedm milionů. Jelikož nemocnice na nájemném za pavilon dlužila, vedení Prahy pohrozilo, že jí ho zabaví.
  • Ke konci dubna Bulovka dluh uhradila a zlá krev byla rázem zapomenuta. „Obě strany měly už od počátku dobrou vůli se dohodnout,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko, podle kterého bude město dál do areálu investovat.
  • Jednat by se teď mělo také o vlekoucí se směně pozemků, na kterých má vyrůst nový pavilon infekčních chorob za asi 90 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek