metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Ředitelka Nemocnice Na Bulovce MUDr. Andrea Vrbovská, MBA. | foto: Nemocnice Na BulovceMetro.cz

Ztrátová Bulovka se s městem usmířila. Teď rozjíždí velké plány

  6:59
Největší chloubou Nemocnice Na Bulovce je nový pavilon. Přitom ještě minulý měsíc to vypadalo, že o něj zařízení kvůli dluhům přijde. Nejen o tom Metro.cz mluvilo s ředitelkou Bulovky Andreou Vrbovskou.

Nedávno otevřený pavilon laboratorních činností za 400 milionů korun je jedním z nejmodernějších pracovišť u nás. „Zastřešujeme v něm veškeré laboratorní procedury a diagnostiky včetně unikátního pracoviště pro vyšetřování vzorků u vysoce nebezpečných onemocnění,“ řekla ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Ta také přiblížila další plány nemocnice.

Spory s městem o nájem za nový pavilon se nedávno podařilo zažehnat. Bulovka chce ale ještě novou kliniku infekčních chorob. Pozemek, kde má stát, však patří městu a vyjednat směnu za jiný se dlouhodobě nedaří. Je teď v té věci nějaký posun?
Koncem dubna se uskutečnila schůzka s radním pro zdravotnictví a ředitelem odboru správy majetku, za účasti zástupce ministerstva. Na ní představitelé Prahy jednoznačně přislíbili, že připravovanou směnu rada projedná v květnu a následně v červnu i zastupitelstvo. V tuto chvíli je míč zcela na straně hlavního města. Vedení Bulovky ani ministerstva již nemají žádné další možnosti, jak tato jednání ovlivnit či urychlit.

Už před časem jste zmiňovala, že by Bulovka nutně potřebovala centrální příjem, takzvanou emergency. V jaké to je fázi?
S radostí musím konstatovat, že v tuto chvíli již probíhá příprava projektu, takže v letních měsících budeme velmi pravděpodobně soutěžit i dodavatele přestavby a následně se zahájí i vlastní přestavba.

Prý po vzoru jiných nemocnic chystáte potrubní poštu...
Ano, zhruba před týdnem jsme zveřejnili výběrové řízení na dodavatele potrubní pošty, čímž se asi zařadíme k několika málo nemocnicím v Česku, které toto zařízení budou používat. Jen bych doplnila, že v tomto roce nás ještě čeká pořízení dalších technologií, a to v rámci onkologických center. Už vloni jsme velmi podstatným způsobem obnovili přístrojové vybavení radiodiagnostického vybavení, ale také chirurgie, ARO a dalších oddělení. Také jsme otevřeli novou lékárnu a zrekonstruovali porodní sál. Velkou chloubou nemocnice je pak pavilon laboratorních činností, který je doplněn o celou řadu nových přístrojů a dalšího majetku pořízeného z našeho rozpočtu.

Co se hospodaření týče, v jakých číslech se teď pohybujete?
V minulém i v tomto roce hospodaří nemocnice v černých číslech. Podařilo se nám, a to především díky dvousetmilionové dotaci, snížit pohledávky po splatnosti na polovinu.

Zlobivá Bulovka

Jen díky finanční injekci od státu se loni nemocnice dostala z červených čísel. Ještě v roce 2013 přitom hospodaření skončilo se ztrátou více jak 300 milionů. Spory s městem o dluzích na nájmu se podařilo vyřešit až koncem dubna.

  • Praze patří skoro tři čtvrtiny majetku nemocnice. Bulovka za budovy a pozemky platí městu symbolických deset tisíc korun ročně. To chce samozřejmě od dotovaného zařízení získat více.
  • Vedle toho má za nový, nedávno otevřený laboratorní pavilon - který město vyšel na 400 milionů - nemocnice platit ročně sedm milionů. Jelikož nemocnice na nájemném za pavilon dlužila, vedení Prahy pohrozilo, že jí ho zabaví.
  • Ke konci dubna Bulovka dluh uhradila a zlá krev byla rázem zapomenuta. „Obě strany měly už od počátku dobrou vůli se dohodnout,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko, podle kterého bude město dál do areálu investovat.
  • Jednat by se teď mělo také o vlekoucí se směně pozemků, na kterých má vyrůst nový pavilon infekčních chorob za asi 90 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy