metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Dalších 7 fotografií v galerii
Studenti stomatologie v rámci akce vysvětlují, jak si mají lidé správně čistit zuby. | foto: Archiv SSSČRMetro.cz

Zubařů je dost ve velkých městech, v menších ale ne. Do pěti let jich však přibude

  7:16
Studenti zubního lékařství vyjdou zítra do ulic a budou zájemce učit, jak si mají správně vyčistit zuby.

„Jako budoucí zubní lékaři se chceme zasloužit o zlepšení ústní hygieny a proto jsme vytvořili projekt Ve zdravé ČR zdravý zub,“ představuje iniciativu studentka Jitka Dostálová.

Každý zájemce, který si pod dohledem studenta vyčistí zuby, obdrží jako dárek zubní kartáček. Nadšené vysokoškoláky potkáte od devíti ráno do šesti večer. V Praze nabídnou své rady na Karlově náměstí. Akce se koná i v Brně, Olomouci, Hradci Králové a Plzni.

Počet studujících stomatologie se zvýšil

Studenti stomatologie v rámci akce vysvětlují, jak si mají lidé správně čistit zuby.

Právě studenti zubního lékařství by měli do pár let navýšit stav v zubních ordinacích. „Vysoké školy již reagovaly na hrozící nedostatek zubních lékařů mírným zvýšením počtu studentů přijímaných ke studiu zubního lékařství a podle aktuálních prognóz by zhruba za pět let měla být situace skoro vyřešena,“ říká tisková tajemnice České stomatologické komory Zina Sladkovská.

Zlepšení situace již dokumentují i čísla absolventů zubního lékařství z minulých let. V roce 2012 dokončilo stomatologii 298 studentů. Loni jich bylo dokonce 370.

Dostudovaní zubaři se domů většinou nevracejí

V současné době však není problém nedostatek zubařů, ale spíš jejich rozvrstvení. „Velká města nedostatek zubních lékařů postihuje méně, protože mnozí absolventi se po ukončení studia nevrací do domovských regionů a zůstávají ve městě, ve kterém studovali nebo hledají uplatnění v místech s větší koncentrací obyvatelstva,“ objasňuje problém Sladkovská.

Nejvíc je zubařů v Praze. Zde ordinuje více než patnáct set lékařů. Nejhorší situace je naopak ve Středočeském kraji a na Ústecku. Zde se jeden zubař stará až o zhruba 2000 pacientů. „Počet pacientů na jednoho zubního lékaře ve velkých městech je však třeba brát s rezervou, protože mnoho lidí do těchto měst dojíždí do zaměstnání a u zubního lékaře se registruje v místě pracoviště,“ dodává Sladkovská.

Kolik je zubařů?

Celkem se v Česku zubnímu lékařství věnuje podle údajů z loňského roku 8033 lékařů.

  • Zubaři pomalu stárnou. Nejvíc jich ordinuje ve věku 60 až 64 let. Těchto zubařů bylo loni zhruba 1700. Druhou nejpočetnější skupinou jsou mladí lékaři ve věku 24 až 29 let. Loni jich ordinovalo 1257.
  • Stomatologie táhne hlavně ženy. Zubařek loni bylo 5121. Zubařů mužů jen 2912.
  • Neobvyklé ani není, že se vašim zubům dostane péče od doktorů z ciziny. Loni v Česku ordinovalo 559 cizinců.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek