metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Další 2 fotografie v galerii
Převaláci již běhají po Děvíně. | foto: ZOO PRAHA

Zubři na východě metropole, lanovka nebo plovoucí lázně. Praha bude plná nových atrakcí

  6:00
Po Dívčích hradech se od včera prohánějí koně Převalského, které sem přivezli z pražské zoologické zahrady. Návštěvníci kopce Děvín mohou využít i nové pozorovatelny. Deník Metro k příležitosti vypuštění čtyř klisen do ohrady sestavil přehled dalších atrakcí, které mají v hlavním městě v dohledné době vzniknout.

Zubři
Podobnou ohradu jako na Děvíně chce pražská zoo vybudovat i na blíže nespecifikovaném místě na východě metropole. Zoo zde plánuje polodivoký chov zubrů. S ním má již bohaté zkušenosti. Právě tato zoologická zahrada byla první v Česku, která chovala čistokrevné zubry. První samec Platan se stal jejím obyvatelem již v roce 1948. Do loňského roku pražské zoo odchovala na 80 mláďat. Některé tamní přírůstky pak posílili populaci zubrů v Polsku nebo na Kavkaze.

Polodivoký chov zubrů má vzniknout na východním okraji metropole.

Polodivoký chov zubrů má vzniknout na východním okraji metropole.

Plovárna
Loni otevřela na pár týdnů a jen v testovacím provozu. Letos to bude jiná. Řeč je o plovárně Baden Baden. Ta leží na severním břehu východní části ostrova Štvanice. Letos tu má vzniknout i dřevěné molo, hřiště na beachvolejbal či půjčovna paddleboardů.

Plovoucí lázně
Už před třemi lety se začalo mluvit o plovoucích lázních pod Vyšehradem. Na lodi stojící jen pár metrů od břehu má být bazén, wellness centrum a restaurace. Lázně měly vzniknout už loni, podle informací deníku Metro ale nová atrakce nebude u Rašínova nábřeží kotvit ani letos. Nicméně se s ní do budoucna počítá.

Vodní sporty
Na Vltavě ještě zůstaneme. Nedávno totiž radní schválili nákup pozemku v Troji, který je nutný pro vybudování Parku vodních sportů. Určen bude především pro tréninky ve vodním slalomu, raftingu nebo pro rodeo na divoké vodě. Zátoka na dolním toku kanálu má v budoucnu sloužit rekreačnímu vodáctví a rybaření. V dalších letech chce město upravit nynější slalomové dráhy pro rekreační splouvání Vltavy. Kdy bude areál hotov, není jasné.

Promenáda
Datum už pro změnu má otevření Drážní promenády, která spojí Vršovice a Zahradní Město. Hotová má být nejpozději v roce 2024. Promenáda pro cyklisty či bruslaře vznikne v místech, kudy ještě nedávno vedla železnice. Tu mají připomínat některé prvky. Kromě původních kolejí zůstanou na několika místech zachované i osvětlovací věže, pražce nebo návěstidla.

Lanovka
Velkou atrakcí má být také nová lanovka, která propojí Podbabu s Bohnicemi. Projektu dali zelenou zastupitelé už loni v létě. Nyní musí projít posouzením vlivu na životní prostředí. Jízda dlouhá dva a půl kilometru má trvat sedm minut.

Staronovou atrakcí se stane také lanovka na Petřín. Ta po 40 letech dostane nové vozy i trať. Provoz bude při opravě přerušen na osm měsíců. Kdy to přesně bude, zatím není jasné. Na novou podobu vozů uspořádá město a dopravní podnik designovou soutěž.

Z Děvína je mongolská step. Převaláci se tu mají k světu

  • Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze se stala novým domovem koní Převalského. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově sem pracovníci Zoo Praha přepravili první čtyři klisny, k nimž by časem měl přibýt ještě hřebec. 
  • „Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 
  • Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lanaa Gruhne. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je budou moci sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytne tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy