metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Cimrmanovský herec Jan Kašpar | foto: ČTK

Zvědavý invalida už na jeviště nevjede. Cimrmanovský herec Kašpar zemřel

  11:28
Ve věku 60 let zemřel v úterý herec Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Uvedl to server Tn.cz, kterému informaci potvrdil Kašparův kolega z divadla Zdeněk Svěrák. Kašpar v Divadle Járy Cimrmana pracoval od roku 1975, nejprve jako kulisák, ale postupně se vypracoval na stálého člena souboru.

"Ano, je to pravda, Jan Kašpar už není mezi námi," řekl Svěrák. "O jeho smrti jsme se dozvěděli osmé hodině večer, právě když jsme dohráli Posla z Liptákova. Skonal ve spánku," doplnil.

Kašpara si lidé mohou pamatovat například jako náčelníka Karla Němce ze hry Dobytí severního pólu nebo praotce Čecha ze zatím poslední cimrmanovské hry České nebe. Na konci 80. let Kašpar už jako zavedený herec divadla po úrazu ochrnul, ale přestože byl upoután na invalidní vozík, divadla se nevzdal.

Herectví se nevzdal ani na vozíčku

  • Narodil 6. září 1952 v Praze. Vyučil se provozním zámečníkem v ČKD a hned po škole nastoupil jako kulisák do Městských divadel pražských. V listopadu 1975 hrál v tajně konaném představení Žebrácké opery Václava Havla. Kvůli tomu pak musel z Městských divadel pražských odejít.
  • Do pozdějšího Divadla Járy Cimrmana nastoupil v říjnu 1975 jako technik a kulisák. O deset let později si zahrál svou první roli, Náčelníka ve hře Dobytí severního pólu.
  • Koncem 80. let patřil mezi tvůrce samizdatového audiovizuálního periodika Videojournal. Po pádu komunismu byl několik let zaměstnán na ministerstvu vnitra a podle vzpomínkové knihy někdejšího šéfa protidrogového oddělení Jiřího Komorouse pracoval Kašpar dokonce u Protidrogové brigády.
  • V Divadle Járy Cimrmana hrál továrníka Bierhanzela ve hře Vražda v salonním coupé, vesničana Papouška v Němém Bobšovi, Děda Vševěda v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, rytíře Smyla Fleka z Nohavic ve hře Blaník, zvědavého invalidu Jirku Karáska v Záskoku, slavného českého horolezce Sváťu Pulce ve Švestce, Náčelníka Línou Hubu v inscenaci Afrika a Praotce Čecha v Českém nebi.
  • Zahrál si také v několika filmech. Hrál například řidiče nakladače ve filmu Vesničko má, středisková (1985), Melichara v Nejisté sezoně (1987) či penzistu ve Vratných lahví (2007).
  • V roce 1988 spadl při prořezávání stromu na záda a způsobil si zranění míchy a ochrnutí dolních končetin. V divadle pak hrál "sedací role", které mu autoři představení šili na tělo.
  • Spolu se Zdeňkem Svěrákem se podílel na vzniku svazu paraplegiků a centra Paraple.
  • V médiích se o něm psalo jako o blízkém příteli Olgy Havlové, první manželky disidenta a pozdějšího českého prezidenta Václava Havla.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek