metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Zvědněte hlavu. Hvězdná obloha letos nabídne pozoruhodnou podívanou

  5:35
„Nejzajímavější na obloze bude to, co jsme nečekali,“ tvrdí Marcel Grün, ředitel pražské hvězdárny a planetária. Ale i na očekávané astronomické úkazy bude letošní rok bohatý. Například teď o víkendu nás čeká například polostínové zatmění Měsíce.
Marcel Grün | foto: Metro.cz

Co znamená polostínové zatmění?
Měsíc projde blízko zemského stínu a ten na něj dopadne. Při pohledu ze Země to bude vypadat, že jej někdo zahalil kouřem. Nejde ale o nic mimořádného. Měsíc se začne zahalovat do stínu před půlnocí, vrchol bude v 1:45 a celý úkaz bude trvat asi do čtyř hodin ráno.

Stojí za to si ale počkat na 7. srpna, kdy bude na území Česka pozorovatelné druhé zatmění Měsíce a navíc bude Měsíc v úplňku, takže to bude rozhodně stát za to. Začne už v 18:15, ale Měsíc bude v srpnu vycházet až v 19:30. Měsíc tak vyjde už částečně zakrytý a viditelný bude jenom konec tohoto úkazu. Zatmění Slunce letos od nás neuvidíme žádné...

Nicméně vraťme se do února, Měsíc není to jediné, co bude poutat na noční obloze pozornost.
To rozhodně ne. Kolem Země právě prolétá kometa s názvem 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Jde o kometu, která má malé jádro a je zelená, což způsobují plyny, které se uvolňují při jejím průletu kolem Slunce. Bude na ni pěkný pohled a navíc ji objevili českoslovenští astronomové.

V názvu jsou ale tři jména?
Minoru Honda byl japonský astronom, který kometu na obloze zahlédl jako první. Antonín Mrkos s Ľudmilou Pajdušákovou pak den poté jeho pozorování potvrdili. Víte, že dokonce byli krátkou dobu manželé?

Marcel Grün

(* 20. listopadu 1946 v Chebu)

Už 17 let je ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, ale strávil zde vlastně celý život. Ještě než mu bylo 15 let, dělal na hvězdárně demonstrátora. Prováděl návštěvníky a vysvětloval jim, co vidí v dalekohledu. Kromě astronomie je také autorem mnoha vědeckých i populárně naučných textů.

Bude „jejich“ kometa viditelná pouhým okem?
Kometa se dostane nejblíž k Zemi 11. února, kdy bude prolétat souhvězdím Herkula ve vzdálenosti 12,4 milionů kilometrů od nás. A úplně nejlépe bude vidět v dalších dnech ráno v souhvězdí Pastýře nad východním obzorem. Tehdy dosáhne jasnosti 7 magnitud, ale to je málo na to, aby byla vidět pouhým okem. Stačí na ni však obyčejný triedr. Pouhýma očima viditelné komety kolem nás proletí tak zhruba jednou za 10 let.

A co tedy můžeme kromě Měsíce na obloze ještě pozorovat?
Teď, počátkem února je na obloze nejkrásnější Venuše. Je to planeta dvou tváří, která se někdy objevuje jako jitřenka jako letos na sklonku léta, jindy jako večernice a tou je i letos v zimě. Všechny planety, které se na obloze objeví a o kterých se zmiňujeme, budou vidět pouhým okem.

Na přelomu března a dubna večer můžete zahlédnout Merkur, který není vidět pořád. Je totiž příliš blízko Slunce, a tak bude vidět těsně před jeho východem, nebo po jeho západu. Jupiter pak bude vidět v dubnu a květnu, kdy bude v opozici proti Slunci, nejlépe pak bude vidět 7. dubna celou noc . Také Saturn má letos pěkně natočené prstence, v opozici proti Slunci bude v polovině června.

Na co byste ještě astronomy amatéry pozval?
Oblohu také rozzáří meteorické roje. Asi nejoblíbenější jsou Perseidy, které pozorujeme pravidelně na přelomu července a srpna. Letos ale do jejich maxima 12. srpna bude svítit Měsíc, a to pokazí jejich viditelnost. V dubnu nás čeká meteorický roj Lyridy, které bude nejlepší pozorovat 22. dubna. Víte, že jako první pozoroval meteory z letadla Čech? To byly listopadové leonidy - když se blížilo jejich maximum, skočil do letadla a letěl nad mraky, aby si je vyfotil. A pak tu budou samozřejmě Geminidy, jejichž vrchol bude mezi 13. a 15. prosincem.

Máte nějaké oblíbené místo na pozorování oblohy?
Pohled na oblohu je vždycky zajímavý, i když tam není nic takzvaně mimořádného. Na pozorování oblohy je ale nejlepší vyjet mimo Prahu, mí kolegové jezdí například do přírody k Mělníku. V Praze je příliš velké světelné znečištění, takže na hvězdnou oblohu není dobře vidět. O tom už psal Karel Čapek. Problémy mají poslední dobou i na hvězdárně v Ondřejově, i je světelné znečištění trápí.

Autor:

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek