metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík | foto: Praha 9Metro.cz

Zvolil jsem politickou stranu barikády, říká nový starosta Prahy 9 Portlík

  5:15
Jan Jarolím byl starostou deváté městské části nepřetržitě patnáct let. Na vlastní žádost se nedávno rozhodl funkci opustit. Na jeho místo zvolilo zastupitelstvo dosavadního místostarostu Tomáše Portlíka. Ten má pro svého předchůdce jen slova chvály. „Politicky mě vychoval,“ říká v rozhovoru pro deník Metro.

Na pořadu dne je návrat žáků do školy. Může radnice udělat něco pro to, aby šlo vše hladce?
Děláme pro to maximum. Jako první v republice jsme v deváté městské části začali zkoušet různé způsoby testování dětí na covid-19 včetně metody takzvaného poolingu – vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupracovali jsme přitom s renomovanou českou laboratoří, nikoli s překupníky čínských testů. A k dispozici tak máme rychlý, maximálně spolehlivý, cenově dostupný test, který zároveň určí mutaci viru. Testování je přitom pro děti komfortní. Chceme, aby mohly do školy chodit stále a konečně skončil vládní rekord v délce zavření škol.

Jaké jsou vaše nejbližší cíle ve funkci starosty?
Musím splnit to, co jsme společně s Janem Jarolímem obyvatelům deváté městské části slíbili. Především dokončit stavbu budovy U Brabců, kde vznikne prostor restaurace a místo pro kulturní a společenské aktivity. Stavební práce by měly být hotovy v létě. Dále pokračovat v rozšíření proseckého parku Přátelství také na střížkovské plochy a do měsíce zahájit stavbu nové Základní a mateřské školy U Elektry s 33 třídami. Takto velká škola bude za poslední desítky let jediná, která od základů vznikne v Praze v číslovaných městských částech. Rád bych, abychom ji dokončili během dvou a půl roku.

Jak náročné bude nahradit předešlého starostu?
Nahradit zkušenosti a znalosti Jana Jarolíma coby starosty je těžké. Ale na vysočanské radnici jsem od roku 2006, jeho zástupcem jsem byl do 31. března třetí volební období, takže exekutivu znám a vykonávám, a ve vizích o rozvoji deváté městské části se shodujeme. Politicky mě vychoval.

Je naopak něco, co chcete v roli starosty dělat jinak?
Určitě chci být aktivnější, což ale souvisí především s tím, že jinou životní energii máte ve 43 letech a jinou v 74 letech, kdy už nechcete být u každého sporu nebo problému.

Mimo jiné máte vystudovaný obor mediální studia. Už se vám tato zkušenost hodila v politice?
Ano. V prvním ročníku na Fakultě sociální věd UK nás Bára Osvaldová učila, že si musíme vždycky vybrat stranu barikády, na které budeme bojovat – buď budeme na straně byznysu, nebo politiky, nebo novin. Vybral jsem si politiku a každý ze spolužáků z ročníku, a že jich je mezi novináři hodně, mohou potvrdit, že jsem u nich nikdy nelobboval za svou politickou kariéru. Mohu slíbit, že se toho budu dál držet.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek