metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.

Větší foto
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík | foto: Praha 9Metro.cz

Zvolil jsem politickou stranu barikády, říká nový starosta Prahy 9 Portlík

  5:15
Jan Jarolím byl starostou deváté městské části nepřetržitě patnáct let. Na vlastní žádost se nedávno rozhodl funkci opustit. Na jeho místo zvolilo zastupitelstvo dosavadního místostarostu Tomáše Portlíka. Ten má pro svého předchůdce jen slova chvály. „Politicky mě vychoval,“ říká v rozhovoru pro deník Metro.

Na pořadu dne je návrat žáků do školy. Může radnice udělat něco pro to, aby šlo vše hladce?
Děláme pro to maximum. Jako první v republice jsme v deváté městské části začali zkoušet různé způsoby testování dětí na covid-19 včetně metody takzvaného poolingu – vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupracovali jsme přitom s renomovanou českou laboratoří, nikoli s překupníky čínských testů. A k dispozici tak máme rychlý, maximálně spolehlivý, cenově dostupný test, který zároveň určí mutaci viru. Testování je přitom pro děti komfortní. Chceme, aby mohly do školy chodit stále a konečně skončil vládní rekord v délce zavření škol.

Jaké jsou vaše nejbližší cíle ve funkci starosty?
Musím splnit to, co jsme společně s Janem Jarolímem obyvatelům deváté městské části slíbili. Především dokončit stavbu budovy U Brabců, kde vznikne prostor restaurace a místo pro kulturní a společenské aktivity. Stavební práce by měly být hotovy v létě. Dále pokračovat v rozšíření proseckého parku Přátelství také na střížkovské plochy a do měsíce zahájit stavbu nové Základní a mateřské školy U Elektry s 33 třídami. Takto velká škola bude za poslední desítky let jediná, která od základů vznikne v Praze v číslovaných městských částech. Rád bych, abychom ji dokončili během dvou a půl roku.

Jak náročné bude nahradit předešlého starostu?
Nahradit zkušenosti a znalosti Jana Jarolíma coby starosty je těžké. Ale na vysočanské radnici jsem od roku 2006, jeho zástupcem jsem byl do 31. března třetí volební období, takže exekutivu znám a vykonávám, a ve vizích o rozvoji deváté městské části se shodujeme. Politicky mě vychoval.

Je naopak něco, co chcete v roli starosty dělat jinak?
Určitě chci být aktivnější, což ale souvisí především s tím, že jinou životní energii máte ve 43 letech a jinou v 74 letech, kdy už nechcete být u každého sporu nebo problému.

Mimo jiné máte vystudovaný obor mediální studia. Už se vám tato zkušenost hodila v politice?
Ano. V prvním ročníku na Fakultě sociální věd UK nás Bára Osvaldová učila, že si musíme vždycky vybrat stranu barikády, na které budeme bojovat – buď budeme na straně byznysu, nebo politiky, nebo novin. Vybral jsem si politiku a každý ze spolužáků z ročníku, a že jich je mezi novináři hodně, mohou potvrdit, že jsem u nich nikdy nelobboval za svou politickou kariéru. Mohu slíbit, že se toho budu dál držet.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy