metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Zvrhlík Barták půjde na 14 let za mříže. Přísedící u soudu omdlela

  15:44aktualizováno  16:20
Pro doktora Jaroslava Bartáka, médii přezdívaného Doktor Čuně, požadovala žalobkyně za znásilňování asistentek 15 let vězení. Vynesení rozsudku sice přerušila nevolnost jedné z přísedících, později se ale soud vyjádřil a Bartáka poslal za mříže na 14 let.

Lékař Jaroslav Barták | foto: ČTK

Proces s doktorem obviněným z týrání a sexuálního napadání svých asistentek se už už chýlil ke konci. Jaroslav Barták, který se rád chlubil svými styky měl podle návrhu žalobkyně jít až na patnáct let do vězení. Jenže vynesení rozsudku přerušilo omdlení jedné ze soudních přísedících. Barták přitom vinu až do konce odmítal a tvrdil, že je obětí spiknutí. Jeho advokáti se snažili dosáhnout zrušení obvinění, případně podmíněného trestu.

Obžaloba lékaře vinila celkem z šesti znásilnění, jednoho vydírání, tří případů sexuálního nátlaku a také z omezování osobní svobody. V několika případech způsobil podle žalobkyně ženám těžkou újmu na zdraví, protože trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Barták podle žalobců v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.
Barták tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil. "Byl jsem kriminalizován záměrně, abych byl odstraněn z vedení Lvího klubu. Jsem obviněn ze skutků, které se nestaly. Nikdy jsem neměl špatný úmysl," řekl lékař ve své závěrečné řeči.

Když ženy nebyly po vůli, mlátil je, co to šlo

"Doktor Čuně" byl zakladatelem a generálním sekretářem klubu, který je podle jeho slov pokračovatelem svobodných zednářů. V roce 2009 byl vyloučen.
Barták se hájí tím, že své "intimní asistentky" měl rád a do některých se i zamiloval. Jeho právní zástupci pak tvrdí, že neexistují důkazy o lékařově trestné činnosti. Jedna z dívek si prý "vzpomněla na znásilnění až po několika letech". Soud by se podle advokátů měl zabývat tím, proč asistentky s Bartákem zůstávaly i po jeho údajných skutcích. Žalobkyně ale uvedla, že obvinění proti lékaři se potvrdila a svědectví proti němu do sebe zapadají. Tvrzení o spiknutí označila za smyšlená, vycházejí prý z toho, že si Barták přikládá větší význam, než skutečně má. 

Aféru spustila jedna z bývalých asistentek Lucie, kterou měl lékař trýznit na dovolené na Filipínách, když s ním odmítla spát v jedné posteli. Podle jejího svědectví ji Barták bil, sexuálně napadal, vyhrožoval smrtí, zadržoval její pas a vyhrožoval ji svými známostmi. Dokonce českému velvyslanci na Filipínách, který se do věci vložil na příkaz ministra zahraničí, Barták vyhrožoval svými konexemi s Karlem Schwarzenbergem.

Později se přidaly s oznámeními další ženy. Kvůli násilí na mladých ženách už Barták jednou před soudem stál. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil svou asistentku, žena u soudu přijala odškodnění. Podle informací médií bil také svou manželku.

Hříchy Doktora Čuněte

  • Jaroslav Barták se rád chlubil známostmi s vlivnými lidmi, střihnul si dokonce roli v erotickém filmu a pomohl svému synovi u zkoušek.
  • Vedení soukromého Gymnázia Pod Vyšehradem Barták v roce 2008 přinutil umožnit jeho synovi Martinovi složení druhé opravné zkoušky z maturity za velmi nestandardních podmínek. Několik pedagogů a studentů gymnázia na prostest proti tomuto kroku ze školy odešlo.
  • V roce 2011 Barták natáčel na půdě velvyslanectví Vatikánu erotický film, kde si střihnul roli kardinála.  

 

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy