metro.cz

Pod Nuselským mostem stojí chytrá lampa. Může zachránit životy

  7:30
Přišla na dva miliony korun, zdarma vysílá wi-fi signál, dovede přivolat pomoc. Řeč je o lampě, která se včera rozsvítila v ­parku Folimanka. Jedná se o moderní výstřelek, jímž se Praha hlásí k hnutí Smart City, tedy chytré město.
Chytrá lampa | foto: Praha 2Metro.cz

Již druhým rokem jsou po metropoli rozsety chytré lavičky, které na frekventovaných zastávkách „pouští internet“. V pilotním provozu jsou i solární odpadkové koše, město brázdí půjčovaná elektrická kola.

Chytré Česko

  • Filozofie Smart City oslovila také dvě krajská města.
  • Pardubice hodlají do roku 2020 vybudovat chytré město, které chce optimalizovat dopady na životní prostředí, šetřit zdroje a zjednodušit život svým obyvatelům.
  • V roce 2013 byl ve Zlíně implementován adaptivní systém řízení a preference MHD, díky čemuž se zrychlil průjezd městem na jednotlivých linkách až o 20 procent.

A nyní nastupují chytré lampy – první už vábí pozornost v Riegerových sadech u dětského hřiště U Draka, ta druhá od úterý slouží ve Folimance, hned u kiosku uprostřed parku, takřka přímo pod Nuselským mostem. „Obě lampy kolem sebe šíří do vzdálenosti několika desítek metrů wi-fi připojení,“ poukazuje na jednu z ­funkcí Jan Korseska, místostarosta Prahy 2.

Bližší pohled na lampu odhalí, že je na ní umístěn monitor stavu životního prostředí včetně aktuální teploty, hluku či prašnosti. Nepřehlédnutelnou součástí je také SOS tlačítko, z nějž, jak uvádí Korseska, vede nonstop napojení na linku 112.

Při slavnostním představování se mohli přítomní přesvědčit, že po stisknutí SOS tlačítka se nejprve změnila barva LED diody na vrchlíku lampy z modré na červenou, načež se ozval operátor Integrovaného záchranného systému.

Inteligentní Praha se inspirovala Amsterdamem, Vídní nebo Stockholmem, které jsou doslova prošpikované veřejným wi-fi signálem, chytrými semafory, ale také takzvanou e-governence, tedy komunikací s obyvateli pomocí mobilů a sociálních sítí.

Modernizaci metropole v duchu Smart City bere nejvážněji právě Praha 2, kde rozjíždějí i projekt Chytře na odpad, jenž prostřednictvím elektronických čidel upozorní na ucpanost odpadkových košů, jakož i podzemních kontejnerů. Ze slov místostarosty Korsesky je zároveň patrné, že se to děje tak trochu navzdory magistrátu, což ilustruje i vtípek o tom, že ono SOS tlačítko na lampě ve Folimance dobře poslouží i tehdy, až se zřítí mostky přes Botič a nastane kalamita.

Šest chytrých lamp v Praze přijde – podle zjištění Metra – na dva miliony korun. Dobře informovaný zdroj dále uvedl, že radnice městské části vynaložila asi tři čtvrtě milionu korun, něco dodal magistrát, zbytek podpořila energetická společnost PRE. Ta ostatně stojí i ­za řešením, jež dodává německá startupová společnost SM!GHT.

Tato technologie do budoucna umožňuje i­ rozšířené využití chytrých lamp pro správu dopravy a­ parkování. Na základě monitorovaných dat bude možné v reálném čase sledovat například dopravní vytížení. To vše je ale hudba budoucnosti, které letos předejde otevření dalších tří lamp.

„Budou instalovány na Karlově náměstí, v Polské a v Jugoslávské ulici,“ dodává místostarosta a upřesňuje, že tato svítidla budou oproti lampám v parcích obohacena ještě o ­nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice se letos objeví na Ostrčilově náměstí.

Smart City ve světě

  • Chytrá řešení života ve velkoměstech mají různou technologickou podobu.
  • V ulicích Amsterdamu můžeme najít chytrá pouliční osvětlení, která reagují na vytíženost ulic chodci, na základě toho regulují osvětlení a tím snižují jeho energetickou náročnost. Město také vyvinulo aplikaci Mobypark, jež umožňuje majitelům parkovacích míst jejich místa za poplatek pronajmout dalším řidičům.
  • Barcelona využívá prvky Smart City například ve svých parcích (68 procent veřejných parků je zapojeno v tomto programu), kdy monitoruje úroveň potřeby zavlažování rostlin – zaměstnanci mají informaci, která oblast potřebuje zavlažení a která ne.
  • Stockholm prosazuje snížení dopadu na životní prostředí svým programem Green IT strategy. Program se zaměřuje na energeticky účinné budovy, monitorování dopravy, jakož i větší komunikaci s obyvateli města prostřednictvím e-governance (politická oznámení či městské informace).
Autor:
zpět na článek