metro.cz

Ceny tepla zůstanou v Brně stejné

  16:21
Brňáci ušetří díky novým horkovodům.
Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Teplárny Brno, od nichž odebírá teplo většina brněnských domácností, zachovávají ceník z letošního roku. Jeden gigajoul vyjde i nadále na 635 Kč včetně daně, a to přesto, že cena plynu na světovém trhu v posledních měsících roste.

Kde se vyrábí teplo

Navštívit prostory nejmodernějšího provozu Tepláren Brno Červený mlýn lze nově prostřednictvím virtuální prohlídky.

Nahlédnout můžete do strojovny a pod kryt spalovací nebo parní turbíny, do horkovodní kotelny a také do čerpací stanice s horkovodními čerpadly.

Návštěvníka prohlídkou provedou infoboxy s popisem jednotlivých částí zobrazeného zařízení. Na prohlídku se můžete vydat na webových stránkách www.teplarny.cz/provozy.

Meziročně vzrostla cena plynu na burze téměř o osm procent. Nemalou položkou vstupující do kalkulace ceny tepla tvoří také personální náklady, které se zvyšují v kontextu celorepublikového vývoje nárůstu mezd. „I přes rostoucí ceny zemního plynu a rostoucí personální náklady je stabilizace prodejní ceny tepla naším dlouhodobým cílem,“ říká generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Konečnou cenu tepla podle něj vytváří mnoho dílčích faktorů. Letošní pětiprocentní snížení i stabilizace ceny pro další období jsou dány řadou dlouhodobých opatření, jako je optimalizace průběžného nákupu plynu, neustálá modernizace technologií a s ní související výměna parovodů za horkovody či provozní úspory.

Rozsáhlý projekt přestavby parovodů na horkovody je součástí modernizace rozvodů a napomáhá snížení ztrát při distribuci tepla. To se promítá i#do nákladů tepláren. „Nižší ztráty tepla snižují spotřebu paliva a takto uspořené náklady eliminují vliv růstu ceny zemního plynu a přispívají ke stabilizaci ceny tepla pro naše zákazníky,“ vysvětluje Fajmon.

Letos Teplárny Brno v době letní odstávky investovaly do výměny technologií zhruba 275 milionů korun. Za moderní horkovody bylo nahrazeno více než pět kilometrů parovodů. Na trase bylo přepojeno 32 odběrných míst. S náhradou parovodů za horkovody začaly teplárny v roce 2010.

Autor:
Témata: zemní plyn, Brno
zpět na článek