Více než 2,5 milionu dní strávili loni Češi v pracovní neschopnosti kvůli úrazům v práci. Ukazují to data Českého statistického úřadu. Největší nárůsty úrazovosti postihly činnosti v distribuci energií, hornictví a dobývání surovin. K nejčastějším příčinám pracovních úrazů patří nedostatečný dohled nad činností zaměstnanců a nedůsledná kontrola nošení ochranných pracovních oděvů a pomůcek.
„Lidé mají tendenci nepoužívat například přilby, které jim dobře nesedí. Další typickou ukázkou je pracovní obuv s bezpečnostní špičkou na ochranu prstů. Více než 80 procent zaměstnanců vyžaduje botu širší, než je standardní rozměr 10, jinak je tlačí. Ergonomická obuv, která lidem dobře sedí, bohužel stále není v praxi nic běžného. V situaci, kdy tvoří v některých firmách pády, zakopnutí a uklouznutí přes 70 procent všech pracovních úrazů, to není moc povzbudivé,“ říká Lubomír Winkler ze společnosti Ardon, která poskytuje řešení pro ochranu pracovníků ve výrobě.
Vyšší ochotu zaměstnanců řádně nosit ochranné pracovní pomůcky a oděvy podle odborníků příliš nepodporuje český právní řád. Nedovoluje totiž lidem, aby si je kupovali sami a poté dostávali od firem finanční náhrady, jak to funguje v Kanadě. „V českých podmínkách pomůže i prosté rozhodnutí vedení společnosti investovat do motivace zaměstnanců prostřednictvím kvalitních věcí, které budou rádi nosit,“ říká Petr Kaňka z Bureau Veritas, školitel pro bezpečnost práce.