metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Češi jsou v práci roztržití. Stalo se 44 tisíc úrazů

  11:46
Zranění přibývá. Problém bývá u ­agenturních zaměstnanců.
(ilustrační snímek) - Ilustrační foto | foto: Otakar GrusserMF DNES

V Česku se loni stalo lidem v ­zaměstnání celkem 44 772 úrazů, což je ve srovnání s ­rokem 2015 o 2821 případů více. Nejčastější příčinou je špatně odhadnuté riziko při práci a používání nebezpečných postupů včetně zbytečného pobývání v nebezpečném prostoru (74 procent). Vyplývá to z dat ČSÚ a Státního ústavu inspekce práce.

„Riziko vzniku vážného nebo dokonce smrtelného úrazu může být vyšší, pokud v provozu pracují agenturní zaměstnanci. Mnohdy nemusí mít pro výkon takové práce dostatečné kvalifikační předpoklady nebo zkušenosti, případě mohou mít sklony podceňovat povinné nošení ochranných pracovních pomůcek,“ říká Lubomír Winkler ze společnosti Ardon, která dodává řešení pro ochranu zaměstnanců ve výrobních profesích.

Zároveň upozorňuje, že podceňování bezpečnosti práce přispívá ke zvyšování počtu pracovních úrazů. Nejčastěji k nim dochází v ­průmyslu, chemické výrobě a ­dřevařství. V tomto oboru se z oněch téměř 45 tisíc úrazů stalo 21 tisíc. Mimořádně závažné úrazy se stávají během provozu různých tlakových nádob, tepelných výměníků, často také při opravách a provozní údržbě.

Příkladem může být nedávný výbuch kyslíkové lahve na­ Masarykové univerzitě. Hořící vůz opravářské firmy exploze doslova roztrhala. Hasiči a záchranáři ošetřili několik lidí, dva muže převezli s vážnějšími zraněními do nemocnice.

„Máme dvě ohrožené skupiny zaměstnanců – nejvíce pracovních úrazů mají nováčci a ­zaměstnanci do dvou let zaměstnání. Druhá skupina jsou mazáci s vyvinutým pocitem neohroženosti a rutiny. To se určitě nevyplácí třeba na stavbách nebo při práci ve výškách, kde máme druhou největší četnost smrtelných pracovních úrazů hned po dopravě,“ dodává školicí pracovník pro bezpečnost práce Petr Kaňka z poradenské společnosti Bureau Veritas.

Odborníci připomínají, že firmy mají ze zákona povinnost dohlížet na bezpečnost a­ ochranu zdraví při práci, ale praxe vypadá často jinak. „Začíná to už u ochranných pracovních pomůcek. Často například ochranné brýle, chrániče sluchu nebo speciální nehořlavé oděvy bývají uloženy ve skladu, kam pracovníci nemají automatický přístup,“ uzavírá Winkler. 

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Amerikánka mi změnila život. Probudila ve mně touhu, říká režisér Viktor Tauš

vydáno 14. září 2024  14:00

Už za necelé dva týdny dorazí do kin film režiséra Viktora Tauše s názvem Amerikánka, k němuž byl loni v září uveden na pražské scéně Jatka78 celovečerní...  celý článek

Praha rozpůlená řekou. Než v hlavním městě zvítězila bytelnější přemostění

vydáno 14. září 2024  5:00

Již pravěcí lidé se usazovali u vodních zdrojů a stejně se zachovali i naši předkové přicházející na naše území nejspíše od severovýchodu. Zabydlovali se...  celý článek

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Strašidlák řádí v kinech i na streamech

Strážce streamu
vydáno 13. září 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Pokud chodíte pravidelně do kina, a máte rádi fantaskní světy, možná jste si podobně jako já v těchto dnech uvědomili jednu prostou skutečnost. Díky...  celý článek

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

vydáno 13. září 2024  7:00

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět do 22 a půl metru. Čtyři bytové domy ve Stodůlkách tuhle...  celý článek