metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Autentické prostředí výstavního prostoru vás přenese do dob, kdy se na dole ještě fáralo

  13:08
V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna se zastavil čas. Těžba zde sice skončila před více než dvaceti lety, přesto máte pocit, že horníci museli odejít teprve včera. „Nenajdete tu vůbec žádné popisky, nesmí se tu vymalovat, nesmí se ani příliš uklízet, originální autentický prostor je prvořadý,“ vysvětluje nám vedoucí skanzenu Tomáš Voldráb.

Další 2 fotografie v galerii
Skanzen Mayrau je otevřen celoročně. Uděláte si sem výlet i vy? | foto: TOMÁŠ VOLDRÁB

Vinařický důl Mayrau je známý především pro těžbu černého uhlí. Navíc se zde nacházel přírodní koks, důl ve Vinařicích tak patří ke skutečné geologické raritě.

„Je to způsobeno blízkostí sopky, při dotyku žhavé lávy a uhelné sloje vznikl přírodní koks,“ popisuje Voldráb. Doplňuje, že takových dolů se ve světě moc nevyskytuje.

Píseň o mrtvém horníkovi
Historie dolu sahá do roku 1874, kdy byl založen Pražskou železářskou společností, a těžba zde probíhala až do roku 1997. Přestože se důl za minulého režimu jmenoval Gottwald II., v lidech dál přežíval název Mayrau.

„Horníci stále chodili na Mayrovku, celé to navíc bylo podpořeno písničkou Cestička k Mayrovce,“ popisuje Voldráb. Písnička vypráví o úmrtí horníka v podzemí a jeho milé, což s vinařickým dolem souvisí i proto, že tu byly časté požáry způsobené samovznícením uhlí.

Ve sbírce kladenského muzea je také unikátní parní stroj.

„Už v roce 1925 zde byla vybudována báňská záchranná stanice a byli tu cvičeni speciální záchranáři, kterým se říkalo ohňaři,“ dodává pro Metro Voldráb, podle kterého se zástupci této neobvykle znějící profese specializovali na likvidaci důlních ohňů.

Zajímavostí je, že byl skanzen zřízen v době, kdy byl důl ještě v provozu, konkrétně v roce 1994, tedy tři roky před ukončením těžby.

„Tehdejší dolující společnost zde zřídila skanzen s možností prohlídky některých provozních budov. Průvodci se stali sami horníci, kteří tu mimochodem provází dodnes,“ uvádí Voldráb. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost projít areál s člověkem, který pracoval v kladenských dolech.

V rámci prohlídky můžete projít přes řetízkové šatny, obě jámové budovy nebo se podívat do štoly Homole, která bývala krytem civilní obrany a později tam byly představeny dvě dobývací metody.

„Lze zde spatřit mimořádnou kolekci tří těžních strojů, mezi nimi i parní stroj Ringhoffer z roku 1905, který předvádíme v pohybu,“ popisuje Voldráb.

Zajímavé komíny
Skanzen je otevřen každý den, v zimním období od 9 do 15 hodin, v létě od 9 do 17 hodin. V nabídce jsou dva prohlídkové okruhy, jeden hodinový a druhý, který zahrnuje vstup do štoly Homole, trvá dvě hodiny.

„Mimoto zde pořádáme různé tradiční akce, teď to budou například Čarodějnice,“ informuje nás Voldráb. Pravidelně se tu konají i technicky zaměřené výstavy, momentálně se jedná o tovární komíny. „Výstava je o novém využití továrních komínů, protože nemusí sloužit jen odtahu zplodin a nemusí se nutně demolovat,“ uzavírá pro Metro Voldráb. 

Autor: Anežka Vondráková Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek