Do představ ale zasahují i nejrůznější klišé. „Také ta mediální,“ říká Jiří Hrabě, ředitel Centra Elpida, které se zaměřuje na vzdělávání a kulturní vyžití seniorů.
„Když jde v televizi téma valorizace důchodů, používají se ilustrační záběry opravdu starých lidí v domě s pečovatelskou službou,“ komentuje stereotypy Hrabě. Takovou péči podle něho potřebuje jen deset procent starších lidí.
Spokojená penze
|
S tím souhlasí i demograf Tomáš Kučera. „Mediální obraz je dosti vzdálený realitě, vytahují se jen špeky,“ tvrdí. Zaráží ho i představy mladých o tom, že se dožijí asi osmdesáti let.„Tohoto věku se dnes dožívají dvě třetiny populace a dnešní třicátníci mají naději na dožití kolem devadesáti let,“ tvrdí Kučera.
Mladí podle něho vycházejí ze stereotypů. To se prý týká i sexuální aktivity. Celá třetina mladých lidí předpokládá, že sex omezí nebo se ho v seniorském věku zcela vzdá, zatímco mezi lidmi nad padesát let počítá s koncem těchto radovánek jen něco málo před deset procent.
„Šedesátníci mají sex častěji než třicátníci,“ potvrzuje na základě každodenních setkání a rozhovorů se seniory ředitel Centra Elpida Jiří Hrabě. Podle známého kardiochirurga Jana Pirka, který je i v 69 letech nejen aktivním lékařem, ale denně cvičí a běhá, není nutné nahlížet na stáří jen pateticky a vznešeně. „Nedávno jsme byli se ženou na polské straně Krkonoš, kde jsme zažili Den seniorů. Žádné nostalgické vzpomínání. Tolik srandy jako tam jsem dlouho nezažil,“ říká proslulý operatér srdce.
V čem se mladí a staří také rozcházejí, to je odchod do důchodu. Mladší počítají, že s prací přestanou až v 69 letech, zatímco dnešní padesátníci a šedesátníci většinou plánují odejít do penze už o dobrých šest let dříve. V čem jsou ale mladí Češi stále pozadu za svými vrstevníky na Západě, to je schopnost uvažovat, za co budou ve stáří žít. „Příliš spoléhají na stát,“ udává Kateřina Štěrbová ze společnosti NN.
„U nás si spoří na důchod jen třicet procent lidí mezi 18 až 29 lety, zatímco v Nizozemsku je to pro mladé lidi naprostá samozřejmost už od prvního dne zaměstnání a berou odpovědnost za důchod i na svá bedra,“ říká odbornice na spoření.
Češi stále víc počítají s tím, že státní penze bude malá, a proto si budou přivydělávat. Potvrzuje to Jiří Hrabě z Elpidy. „Máme v rodině čtyři seniory, dva ale stále pracují i po dosažení důchodového věku,“ uvádí Jiří Hrabě.